Jak zacząć naukę programu 3ds Max lub innych programów graficznych?

Jak zacząć naukę programu 3ds Max lub innych programów graficznych?


Chcesz rozpocząć naukę 3ds Maxa i nie do końca wiesz za co się zabrać? Nie ma w tym nic dziwnego. Sam proces wyboru odpowiedniego dla nas oprogramowania może przysporzyć wielu problemów i wzbudzić wiele wątpliwości. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, czy akurat 3ds Max jest dla Ciebie odpowiednim programem, to zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem "Poradnik - Jaki program wybrać do wizualizacji, grafiki 3d, projektowania wnętrz?", w którym staramy się przedstawić zalety i wady poszczególnych programów.

Kurs - 3ds Max - Corona renderer od podstaw

Jeśli jednak jesteś już zdecydowany, że 3ds Max jest odpowiednim wyborem, to na pewno zastanawiasz się jaki powinien być ten pierwszy krok oraz kolejne. Obecnie sytuacja jest o wiele bardziej komfortowa niż jeszcze 10 lat temu. Wiedza stała się o wiele bardziej dostępna i na praktycznie każde pytanie można znaleźć odpowiedź w internecie. Według mnie jednak najbardziej przełomowym momentem w nauce było pojawienie się kursów online. Dawały to co wcześniej nie było możliwe. Naukę od bardziej doświadczonych osób niezależnie od miejsca zamieszkania. Oczywiście były fora, artykuły, tutoriale w formie tekstów. Jednak nauka w ten sposób programu, gdy nie znamy nawet jego podstaw, jest bardzo mozolna i czasochłonna przez co łatwo się zniechęcić. Szczególnie gdy chodzi o tak skomplikowany program jakim jest 3ds Max. W wypadku kursów online jedynym ograniczeniem dla części osób był język angielski, jako że próżno wtedy było szukać interesujących materiałów w ojczystym języku. Jednak aby w pełni zrozumieć to co chce nam przekazać nauczyciel wystarczy w zupełności podstawowa znajomość języka dzięki temu, że widzimy od razu na bieżąco na ekranie o czym jest mowa. Obecnie jednak kursy online stały się o wiele bardziej popularne i znacznie zwiększyła się oferta wartościowych materiałów zarówno na rynkach zagranicznych jak i polskim.

Wracając jednak do tematu - jak zacząć naukę - zastanówmy się jakie mamy możliwości. Poza wspomnianymi kursami online mamy do wyboru tradycyjne korepetycje oraz organizowane szkolenia. Każda z wymienionych form ma swoje plusy i minusy. Zacznijmy może od korepetycji.

Kurs - Kompendium 3ds Max 2018 + V-ray 3.6 - od podstaw

Korepetycje z 3ds Maxa - czy warto?

Każdy lubi gdy ktoś osobiście wytłumaczy mu krok po kroku jak coś robić i poprowadzi za rękę. Jest to bardzo wygodne, ale czy sprawdza się w praktyce? Zależy. W przeszłości w swoim życiu udzieliłem wielu korepetycji, łącznie pewnie około kilkudziesięciu osobom. Czy każda z tych osób osiągnęła chociaż przeciętne rezultaty? Niestety nie. Bardzo często korepetycje traktowane są jako wykład i chęć uspokojenia własnego sumienia, że wykonało się ten pierwszy krok, a nie rzeczywista chęć nauki programu. Oczywiście nie w każdym wypadku, ale co najmniej w 50%. Jeśli kursant po spotkaniu nie utrwala wiedzy w domu, to szanse powodzenia są praktycznie żadne. Tak naprawdę nie tyczy się to tylko korepetycji, a każdego sposobu nauki.

Dochodzimy tutaj do jednej z według mnie najważniejszych rzeczy, gdy chodzi o naukę programów i nie tylko. Można to odnieść do większości rzeczy jakimi zajmujemy się w życiu. Musi się nam po prostu chcieć. Zawsze powtarzałem, że jeśli chcemy się nauczyć 3ds Maxa, to musi nam to sprawiać chociaż odrobinę przyjemności. Jeśli nauka chociaż w niewielkim stopniu będzie nas cieszyć i przynosić satysfakcję, to według mnie jest to już co najmniej 80% sukcesu. Pozostałe 20% zostawiłbym na czas, którym dysponujemy, to w jaki sposób się uczymy, a na samym końcu pozostawiłbym sprzęt.

Kurs - 3ds Max - Zaawansowane materiały V-ray

Wróćmy jednak do korepetycji. Na co według mnie należy zwrócić uwagę, gdy chcemy w ten sposób rozpocząć naukę? Sądzę, że w tym wypadku poza samymi własnymi chęciami najważniejszy jest nauczyciel. Osobiście byłem zawsze zdziwiony jak mało osób wyrażało chęć zobaczenia mojego portfolio przed umówieniem się na lekcje. Nic nie powie nam więcej o osobie, która ma nas uczyć programu graficznego niż jego prace. Jeśli korepetytor sam robi bardzo przeciętne lub wręcz słabe wizualizacje, to daje nam podstawy by wątpić w jego umiejętności. Polecam również zawsze zwrócić uwagę na to z jakich innych programów nasz potencjalny nauczyciel oferuje lekcje. Jeśli poza 3ds Maxem na liście jest jeszcze 15 innych programowi, w tym Excel i Word, to możemy mieć pewność, że nie będzie to odpowiednia osoba, od której mamy się uczyć. W tym wypadku sprawdza się znane wszystkim powiedzenie. Jeśli coś jest do wszystkiego to jest do… no właśnie. Najlepiej zaufać osobie, która na co dzień pracuje w danym programie i ma wąską specjalizację. Mamy wtedy pewność, że jej wiedza wynika z doświadczenia popartego wieloma godzinami pracy. Znalezienie dobrego nauczyciela nie jest proste i warto poświęcić temu dłuższą chwile zamiast iść do pierwszej lepszej osoby.

Kurs online - 3ds Max - V-ray - Wykonanie wizualizacji nowoczesnej łazienki

Inną rzeczą jaką warto wziąć pod uwagę gdy chcemy się zdecydować na korepetycje jest to ile czasu spędzimy na dojazdy.  Jeśli blisko nas nie mieszka żaden sensowny korepetytor i musielibyśmy spędzić godzinę jazdy w jedną stronę, to warto w takim wypadku zastanowić się, czy nie lepiej poświęcić ten czas na własną naukę w domu?

Reasumując. Jeśli planujesz naukę z korepetytorem to przede wszystkim sprawdź czy osoba, która ma Cię uczyć rzeczywiście sama zna program na zadowalającym poziomie. Po lekcji staraj się wszystko powtórzyć w domu ponieważ bez własnej pracy nie ma szans na to by poznać program. Zastanów się również czy nie lepiej wykorzystać czas poświęcony na dojazdy w inny sposób, który przyniesie nam lepsze rezultaty.

Kurs online - Wykonywanie wizualizacji produktów - 3ds Max - V-ray

Szkolenia stacjonarne z 3ds Maxa - czy warto?

Przyznam, że osobiście jestem mocno sceptycznie nastawiony do szkoleń stacjonarnych z 3ds Maxa. Wynika to z kilku powodów. Osobiście sądzę, że jest to trudny program do nauki szczególnie na samym początku. Nie jest tak prosty i intuicyjny jak np. Sketchup gdzie metodą prób i błędów możemy poznać podstawy. W wypadku 3ds Maxa sądzę, że samo zapoznanie się z nawigacją, interfejsem, zrozumieniem podstaw jak działa geometria w tym programie, może zająć wiele godzin. Oczywiście jest to bardzo indywidualna sprawa, ale jednak w praktyce większości osobom zajmuje to sporo czasu. Piszę o tym ponieważ często kursy stacjonarne odbywają się na zasadzie 2-3 dni po około 8h nauki nonstop. Według mnie na początkowych etapach nauki jest to zdecydowanie zbyt duże tempo i po 2-3 godzinach nie mamy już po prostu chęci na dalsze przyswajanie wiedzy. Sądzę, że po takich dwóch, trzech godzinach przez kolejne kilka dni trzeba utrwalać wiedzę by móc spokojnie przejść do poznawania bardziej skomplikowanych zagadnień. Swobodne poruszanie się po programie to według mnie podstawa. Nawet jeśli nie umiemy robić w nim zaawansowanych rzeczy, to jeśli potrafimy się zwinnie w nim poruszać, znamy podstawowy skróty klawiszowe, nie wyłączamy przypadkowo osi współrzędnych, to dalsza nauka staje się o wiele prostsza. W sytuacji gdy mamy  20 godzin lekcji w przeciągu 3 dni, to ciężko jest poznać dobrze podstawy ponieważ trzeba przechodzić do bardziej zaawansowanych rzeczy.

Kurs - Kompendium 3ds Max 2018 + V-ray 3.6 - od podstaw

Zdecydowanie jestem bardziej entuzjastycznie nastawiony do kursów stacjonarnych, które są skierowane do osób średnio zaawansowanych. W takim wypadku nie trzeba się martwić, że początkująca osoba utknie na etapie omawiania interfejsu programu.

Inną kwestią jest też oczywiście to, aby osoba, która będzie nas uczyć również dobrze znała program. Niestety  wydaje mi się, że w wielu przypadkach osobami, które mają nas uczyć danego programu są ludzie, którzy sami ledwo co poznali podstawy. Jeśli to możliwe to postarajmy się dowiedzieć kto prowadzi dany kurs, czy rzeczywiście pracował w danym programie, czy ma swoje portfolio.

Dodatkowo nierzadko takie kursy są dość drogie i kosztują zazwyczaj od 500 zł do 1500 zł. Warto się zastanowić czy inna tańsza forma nauki nie będzie w naszym przypadku lepsza? Za równowartość 1000 zł możemy mieć około 15-20 godzin spotkań z sensownym korepetytorem lub wiele kursów online o zróżnicowanej tematyce.

Oczywiście nie wykluczam, że są szkolenia stacjonarne, których godziny są bardziej rozłożone w czasie oraz takie, które prowadzone są przez osoby z pasją. Zachęcam jednak do zastanowienia się nad wspomnianymi wcześniej rzeczami zanim pochopnie zapiszemy się na kurs stacjonarny.

Kursy online z programów graficznych i nie tylko

Według mnie obecnie jest to najlepszy sposób na naukę danego oprogramowania z kilku powodów. Kursy online są zazwyczaj dość tanie i oscylują w granicach 50 zł do 200 zł . Można to porównać kilku godzin spotkań z korepetytorem lub niewielką częścią zapłaty za szkolenie stacjonarne. Dodatkowo największą zaletą jest fakt, że taki materiał możemy przerabiać kiedy chcemy, gdzie chcemy i ile razy chcemy. Żaden inny sposób nauki nie zapewni nam takiej elastyczności. Poza tym nie musimy tracić czas na dojazdy tylko możemy w pełni skupić się na nauce. Innym niewątpliwym plusem jest fakt, że zazwyczaj możemy posłuchać próbki kursu przed jego zakupem i ocenić czy taka forma przekazywania wiedzy nam odpowiada. Sądzę, że jedynym minusem takiej nauki jest fakt, że zazwyczaj nie będziemy mogli zadać pytania podczas oglądania lekcji w sytuacji gdy czegoś nie zrozumiemy. Jednak niejednokrotnie autorzy starają się zapewnić pomoc online, więc również to nie powinno być dużym problemem.

Kurs - Kompendium 3ds Max 2018 + V-ray 3.6 - od podstaw

Mam nadzieje, że ten tekst pomoże Ci w wyborze sposobu nauki najbardziej odpowiedniego dla siebie. Jeśli sądzisz, że kursy online z 3ds Maxa są dla Ciebie najbardziej odpowiednie, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą pod tym adresem. Na sam początek polecamy kurs od kompletnych podstaw pt. "Kurs - 3ds Max - V-ray - Kompendium".

Pozdrawiamy!Autor

Mateusz Ciećwierz

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Założyciel CG Wisdom. Fan gier, komiksów i starych samochodów.