Chaos Cosmos - Co to jest? Darmowa biblioteka modeli 3d V-ray

Data publikacji: 24-02-2021  |  Data aktualizacji: 04-03-2024  | Autor: Mateusz Ciećwierz

Biblioteka Chaos Cosmos to darmowa baza modeli 3D udostępniona przez Chaos Group dla użytkowników posiadających licencję V-ray 5. W Chaos Cosmos znajdziesz tysiące wysokiej jakości modeli 3D, mapy HDRI, materiały i tekstury. Dostępne modele możesz wykorzystać w celach prywatnych, jak i komercyjnych. Korzystanie z Chaos Cosmos jest bardzo intuicyjne, pobranie wybranego modelu na pewno nie sprawi Ci trudności. Choć nie masz możliwości edycji gotowych obiektów, gdy pobierzesz je w opcji “Import as a Mesh” dostaniesz standardowy model 3D, który możesz dowolnie modyfikować. Biblioteka Chaos Cosmos współpracuje z takimi programami jak: 3ds Max, Sketchup, Rhino oraz Revit.

Chaos Cosmos - Co to jest? Darmowa biblioteka modeli 3d V-ray

Może jeszcze nie wiesz, ale jeśli posiadasz V-raya 5, to otrzymałeś właśnie prezent od Chaos Group warty tysiące dolarów i nie ma w tym żadnej przesady :)

Wraz z aktualizacją V-raya 5 update 1 została dodana nowa funkcja nazwana Chaos Cosmos.

Czym jest Chaos Cosmos?

Jest to biblioteka wysokiej jakości 650 modeli 3d oraz 105 map HDRI, która dla osób posiadających licencję V-raya 5 jest całkowicie darmowa. Można wykorzystać ją zarówno do celów prywatnych, jak i komercyjnych.

Chaos Cosmos - Co to jest? Darmowa biblioteka modeli 3d V-ray - 01

W modelach tych znajdziemy zarówno meble, lampy, dekoracje, jak również roślinność, samochody, a nawet postacie 3d. Za takie biblioteki materiałów standardowo musielibyśmy zapłacić tysiące dolarów.

Identyczna biblioteka dostępna jest obecnie dla programów: 3ds Max, Sketchup, Rhino oraz Revit. Możecie ją przejrzeć również online po kliknięciu w ten link.

Jak korzystać z Chaos Cosmos?

Ogromną zaletą tej biblioteki jest prostota korzystania. Wystarczy, że na pasku opcji V-raya wybierzemy Chaos Cosmos i otworzy się biblioteka wszystkich dostępnych materiałów.

Chaos Cosmos - Co to jest? Darmowa biblioteka modeli 3d V-ray - 02

Następnie po wybraniu interesującego nas modelu klikamy przycisk Download w prawym górnym rogu, w dalszym kroku Import.

Chaos Cosmos - Co to jest? Darmowa biblioteka modeli 3d V-ray - 03

Po wykonaniu tych czynności model z gotowymi materiałami pojawia się w środku naszej sceny w formie Proxy.

Chaos Cosmos - Co to jest? Darmowa biblioteka modeli 3d V-ray - 04

Jak pewnie wiecie, domyślnie takich modeli nie możemy edytować. Jeśli jednak chcielibyście coś poprawić, to można skorzystać z opcji “Import as a Mesh” i w ten sposób uzyskać standardowy model 3d, który jesteśmy w stanie w pełni modyfikować.

Chaos Cosmos - Co to jest? Darmowa biblioteka modeli 3d V-ray - 05

Importowanie modeli w formie Proxy ma kilka zalet:

  • Model taki pobiera się automatycznie i zapisuje na komputerze pod ścieżką C:Users[User]DocumentsChaos CosmosPackages. Z tego co sprawdzałem to ścieżki tej nie można zmieniać. Prawdopodobnie z tego powodu, aby niezależnie na jakim komputerze korzystamy z tych modeli, to program mógł je zawsze znaleźć.
  • Pobrane modele możemy używać w programach - 3ds Max, Rhino, Revit, Sketchup bez konieczności ich ponownego pobierania
  • Jeśli korzystamy z tego samego modelu w różnych plikach, to dzięki Proxy nie będziemy zapisywać po kilka razy tego samego modelu w secenie. Za każdym razem będzie wykorzystywany ten sam plik Proxy, dzięki czemu zaoszczędzimy dużo miejsca na naszym dysku.

Podsumowanie

Przyznam, że jestem pozytywnie zaskoczony tak dużą aktualizacją i dodaniem niespodziewanie tak obszernej biblioteki zupełnie za darmo, która mam nadzieje z czasem będzie powiększać się coraz bardziej. Trzeba przyznać, że Chaos Group bardzo aktywnie wspiera swoje produkty i regularnie dodaje interesujące aktualizacje. Oby tak dalej :)

Autor

Mateusz Ciećwierz Architekt, grafik 3d

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Założyciel serwisu CG Wisdom. Autor ponad 25 kursów z oprogramowania 3ds Max i V-ray. Fan gier, komiksów i starych samochodów.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program 3ds Max? Sprawdź nasz darmowy kurs online!