3ds Max - Jak zacząć naukę od podstaw? Poradnik, tutorial

Data publikacji: 05-10-2022  |  Data aktualizacji: 18-12-2023  | Autor: Mateusz Ciećwierz

Naukę 3ds Max zacznij od ukończenia naszego darmowego kursu online 3ds Max. Opanowanie podstaw zajmie Ci ok. 3-4 tygodnie. Następnie, stopniowo pracuj nad coraz bardziej złożonymi modelami 3D. Przeczytaj, jak wybrać dobry kurs i skąd czerpać wiedzę, aby dalej rozwijać swoje umiejętności.

3ds Max - Jak zacząć naukę od podstaw? Poradnik, tutorial

Spis treści
  Stoisz przed wyborem oprogramowania, którego chcesz się nauczyć i rozważasz 3ds Maxa? Wiem dobrze, że podjęcie decyzji o nauce konkretnego programu nie jest łatwe. Możesz bać się, że program, który wybierzesz nie będzie nadawał się do zastosowań, na których Ci zależy. Aby podjąć świadomą decyzję i wybrać program do nauki, przeczytaj artykuł w którym porównujemy poszczególne programy do grafiki komputerowej. A jeśli wiesz już, że chcesz tworzyć grafiki trójwymiarowe w 3ds Max, przeczytaj nasz poradnik, z którego dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji, które ułatwią Ci stawianie pierwszych kroków w programie.

  3ds Max - co to za program i do czego służy?

  3ds Max to jeden z najpopularniejszych programów do tworzenia grafiki komputerowej, w szczególności grafiki 3D. Idealnie nadaje się do animacji, modelowania 3D oraz wykonywania wizualizacji. Został stworzony już w 1990 roku pod nazwą 3D Studio przez firmę Kinetix i jest rozwijany z powodzeniem do dziś.

  3ds Max - Jak zacząć naukę od podstaw - Co to za program

  Do czego służy program 3ds Max?

  3ds Max wykorzystywany jest w wielu branżach m.in. filmowej, branży gier komputerowych, jednak obecnie najpopularniejsze zastosowanie dotyczy wizualizacji architektonicznych. Jeśli widziałeś w internecie zapierające dech w piersiach wizualizacje, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zostały one wykonane z wykorzystaniem właśnie programu 3ds Max. 

  Do czego służy 3ds Max kurs od podstaw

  Skąd wziąć program 3ds Max?

  Program 3ds Max możesz pobrać bezpośrednio ze strony producenta, czyli firmy Autodesk. Jeśli dopiero zaczynasz naukę i nie chcesz ponosić żadnych kosztów - skorzystaj z darmowej wersji. Masz do wyboru dwie opcje.

  • Bezpłatna 30-dniowa wersja testowa
  • Bezpłatna wersja edukacyjna - dla studentów i nauczycieli

  Niestety, jeśli studia już za Tobą, nie jesteś nauczycielem i wykorzystałeś już 30-dniową wersję testową, to jedyne co Ci pozostaje, to zakup wersji komercyjnej.

  Ile kosztuje 3ds Max?

  Jeśli chcesz zakupić program 3ds Max, możesz zrobić to na kilka sposobów.

  • Zakup licencji czasowych - na 1 miesiąc (około 1300 zł brutto), 1 rok  (około 10500 zł brutto) lub 3 lata  (około 30000 zł brutto)
  • 3ds Max Flex -  to nowość. Działa na zasadzie zakupu tokenów, które wykorzystuje się tylko podczas używania programu. Przykładowo 500 tokenów kosztuje 7500 zł netto, a na jeden dzień pracy w programie potrzebnych jest 6 tokenów. Daje to około 90 zł netto za dzień korzystania z programu, czyli za 7500 zł dostajesz możliwość korzystania z 3ds Maxa przez około 83 dni. Ta opcja opłaca się osobom, które sporadycznie korzystają z tego oprogramowania.
  • 3ds Maxa Indie - To zdecydowanie najciekawsze rozwiązanie dla większości osób ze względu na niski koszt, który wynosi tylko 1600 zł brutto za roczną licencję.  Jest to pełna wersja programu, z której możemy korzystać w celach komercyjnych. Nie różni się niczym od standardowej wersji programu. Natomiast są pewne ograniczenia dla osób, które mogą korzystać z tej licencji. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule - 3ds Max Indie - Jaka jest cena? Porównanie ze zwykłą licencją

  Niestety od kilku lat nie ma już możliwości zakupu licencji wieczystej.

  Podsumowując - jeśli dopiero zaczynasz naukę programu 3ds Max i jesteś studentem lub nauczycielem, to skorzystaj z wersji edukacyjnej. Jeśli zakończyłeś już swoją edukację, ale nie chcesz jeszcze ponosić żadnych kosztów, to jedynym rozwiązaniem będzie 30-dniowa wersja testowa. Natomiast jeśli jesteś freelancerem i już zdecydowałeś, że chcesz wykorzystywać 3ds Maxa w swojej pracy, to najlepszym wyborem będzie 3ds Max Indie. Standardowa licencja przeznaczona jest dla większych firm, które osiągają wyższe dochody i potrzebują kilku licencji.

  3ds Max od postaw - ile kosztuje

  3ds Max - Dla kogo?

  Zastanawiasz się, czy program 3ds Max będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem? Według mnie 3ds Max będzie odpowiednim wyborem, jeśli

  • Wiążesz swoją przyszłość z branżą graficzną i chcesz rozwijać się w tym kierunku. Np. pracując w branży growej, filmowej, czy tworząc profesjonalne wizualizacje.
  • Chcesz w przyszłości nauczyć się innych programów do grafiki 3D jak np. Bledner, Maya, Cinema 4D. Ich nauka na pewno będzie prostsza po zaznajomieniu się z 3ds Maxem niż np. z Sketchupem, który jest zupełnie innym oprogramowaniem.
  • Projektujesz wnętrza i lubisz dopracowywać swoje wizualizacje.
  • Lubisz mieć pełną kontrolę nad swoimi projektami i zależy Ci na jak najwyższej jakości.
  • Nie boisz się wyzwań i jesteś gotowy na poświęcenie początkowo większej ilości czasu na naukę.
  • Chcesz tworzyć profesjonalne modele 3D z możliwością ich dalszej odsprzedaży. Jeśli interesuje Cię ten temat, to zachęcam do zapoznania się z artykułem pt. Sprzedaż modeli 3D w internecie - Sprawdź jak zarobiłem 170 tys zł

  3ds Max od podstaw dla kogo

  3ds Max nie jest dla Ciebie, jeśli:

  • Nie masz czasu na naukę i chcesz w jak najkrótszym czasie móc wykonać chociaż poglądowy projekt - niekoniecznie najwyższej jakości.
  • Nie czujesz się na siłach, by uczyć się dość skomplikowanego oprogramowania i wolisz prostsze rozwiązania.
  • Będziesz korzystać z oprogramowania okazjonalnie do prostych projektów.

  Zdaniem eksperta
  Mateusz CiećwierzAbsolwent WAPW. Założyciel CG Wisdom.
  "3ds Max nieprzerwanie od lat jest wykorzystywany przez wielu artystów do tworzenia zapierających dech w piersiach wizualizacji. Mimo, że początkowo wydaje się bardzo nieintuicyjnym i trudnym programem, to korzystając z odpowiednich kursów możemy przekuć mnogość jego funkcji w atut.

  Dodatkowo dzięki licencji Indie, 3ds Max stał się bardzo atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem nawet dla początkujących freelancerów."

  Mam już oprogramowanie 3ds Max. Co dalej?

  Masz już zainstalowanego 3ds Maxa? Świetnie! Za Tobą pierwszy krok w kierunku nauki tego świetnego oprogramowania. Niestety 3ds Max nie jest programem, którego obsługi można się nauczyć samodzielnie. Po uruchomieniu 3ds Max, może przytłoczyć Cię mnogość opcji i możliwości. Początkowo też program nie jest zbyt intuicyjny,. Dlatego nauka metodą prób i błędów nie wchodzi w grę. Aby sprawnie nauczyć się obsługiwać 3ds Max musisz znaleźć odpowiednie kursy online, szkolenia i poradniki. W dalszej części przeczytasz o polecanych kursach 3ds Max od podstaw.

  Zdobądź wiedzę od praktyków

  Zobacz kurs 3ds Max od podstaw

  3ds Max - Jaki silnik renderujący wybrać - V-ray czy Corona?

  Od wersji 3ds Max 2021 domyślnym silnikiem renderującym jest Arnold. Zastąpił on nie rozwijany już od dłuższego czasu silnik Mental Ray. Mimo tego, że jest to bardzo dobry renderer, to jednak obecnie bez wątpienia dwiema najpopularniejszymi silnikami są V-ray oraz Corona renderer. Po poznaniu podstaw 3ds Max zdecydujesz, który z nich wybrać. Oba mają swoje plusy i minusy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz poradnik: V-ray czy Corona? Jaki silnik renderujący wybrać.

  3ds Max od podstaw - Vray czy Corona

  3ds Max - Jak zacząć naukę od podstaw?

  Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki i jeszcze nie wiesz, czy chcesz korzystać z płatnych szkoleń, to zachęcam do skorzystania z naszego 3 godzinnego w pełni darmowego  kursu online 3ds Max i V-ray. Bezpłatny kurs 3ds Max da Ci niezbędne podstawy do pracy w programie i tworzenia wizualizacji wnętrz.

  Kurs 3ds Max od podstaw - jak zacząć?

  Skąd uczyć się obsługi 3ds Maxa?

  Ponad dekadę temu nauka tworzenia wizualizacji w 3ds Max była o wiele bardziej kłopotliwa niż teraz. Zamiast wygodnych i dostępnych kursów online z lekcjami nagranymi w formie wideo, początkujący graficy 3D mieli do dyspozycji szkolenia w formie tekstowej. Nauka była bardziej czasochłonna i problematyczna, również dlatego, że większość dostępnych materiałów, podręczników, tutoriali 3ds Max, czy stron tematycznych, była po angielsku.

  Obecnie masz do dyspozycji kilka sposobów nauki 3ds Max: korepetycje, szkolenia stacjonarne i szkolenia online. Oraz oczywiście, wcześniej wspomniane archiwa internetowe.

  Wizualizacja w 3ds Max.

  Korepetycje z 3ds Max - nauka projektowania z nauczycielem

  Korepetycje 3ds Max z tworzenia wizualizacji i grafiki 3D mogą być dobrym pomysłem, o ile spełnione będą dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, trzeba wybrać dobrego i kompetentnego nauczyciela. Warto spędzić trochę czasu, aby wybrać najlepszego kandydata, sprawdzić, w czym się specjalizuje i obejrzeć jego portfolio. Jeśli w portfolio będą kiepskie wizualizacje, to możesz założyć, że wiele się od tej osoby nie nauczysz. Drugim warunkiem jest Twoja motywacja. Jeśli szukasz korepetytora tylko dla świętego spokoju, ale tworzenie grafik 3D nie jest zajęciem, które sprawia Ci przyjemność i nie chcesz samodzielnie doskonalić swoich umiejętności... Cóż, może być Ci trudno osiągnąć zadowalające efekty.

  Co wybrać: korepetycje 3ds Max, czy kurs online?

  Gdy znajdziesz już nauczyciela, zastanów się nad czasem, który musisz poświęcić na udział w lekcjach. Pomyśl o dojazdach i zmarnowanych godzinach, które mógłbyś poświęcić na naukę tworzenia wizualizacji 3D. Jeśli szukasz korepetycji 3ds Max we Wrocławiu lub innym większym mieście, musisz się liczyć z przebijaniem się przez korki. Gdy uczysz się w szkoleniach internetowych, od razu po skończonej lekcji możesz przystąpić do pracy w programie. Dwie godziny zaoszczędzone na dojazdach, to dwie godziny więcej na modelowanie w 3ds Max.

  Zacznij projektować w 3ds Max

  Stacjonarne szkolenie z 3ds Max

  Udział w kursie 3ds Max w Krakowie dla początkujących mogą nie być najlepszym pomysłem. 3ds Max to dość trudny program, aby opanować umiejętność swobodnego poruszania się po interfejsie trzeba spędzić w nim kilka dobrych godzin. Szkolenia 3ds Max dla początkujących mogą zbyt szybko iść w stronę skomplikowanych zagadnień, a nauka będzie frustrująca dla kursantów, którzy nie opanowali podstawowych skrótów klawiszowych. Kursy 3ds Max online w ofercie CG Widsom podzielone są na krótkie filmiki, po każdym z nich możesz zrobić sobie przerwę i sprawdzić, czy pamiętasz omawiany materiał.

  Wizualizacje 3D w 3ds Max.

  Kurs czy korepetycje 3ds Max - Co się bardziej opłaca?

  Przy wyborze sposobu nauki tworzenia wizualizacji 3D warto wziąć pod uwagę koszty. Kursy online wypadają korzystniej niż kursy stacjonarne lub korepetycje 3ds Max w Gdańsku lub innych większych miastach. Szkolenie 3ds Max dla początkujących od podstaw to koszt około 200-300 zł. Za taką kwotę trudno może być Ci znaleźć korepetytora 3ds Max w Szczecinie, który spędzi z Tobą 2 godziny. Dodatkowo, kupując kurs online, dostajesz dożywotni dostęp do lekcji wideo, w szkoleniu stacjonarnym nie masz takiej możliwości.

  Czego nauczysz się w darmowym kursie 3ds Max dla architektów?

  Po ukończeniu bezpłatnego szkolenia 3ds Max będziesz umieć:

  • poruszać się w programie 3ds Max
  • wykonywać podstawowe modele 3D
  • ustawić oświetlenie sceny
  • korzystać z silnika renderującego V-ray do tworzenia fotorealistycznych wizualizacji

  Przerobienie darmowego kursu 3ds Max umożliwi Ci samodzielne stworzenie wizualizacji kuchni, takiej jak ta poniżej.

  Wybierz sprawdzony kurs 3ds Max online.

  Jak długo trwa nauka 3ds Max?

  Nauka i czas potrzebny na opanowanie umiejętności zależy w dużej mierze od Ciebie i Twojego zaangażowania. Stacjonarne intensywne kursy 3ds Max od podstaw moim zdaniem nie wystarczą, aby sprawnie korzystać z programu. Ogromne możliwości i rozbudowane funkcje programu 3ds Max sprawiają, że czas kurs wizualizacji wnętrz musi trwać dłużej, a Ty musisz mieć czas na spokojne przećwiczenie materiału. Nauka w kursie online 3ds Max od podstaw pozwoli Ci na dowolne dawkowanie materiału i spokojne przećwiczenie omawianych zagadnień. Pamiętaj, nie nauczysz się dobrze tworzyć modeli 3D, jeśli nie opanujesz podstaw 3ds Max. A jeśli nie umiesz przygotować dobrego modelu 3D, ciężko Ci będzie wykonać fotorealistyczną wizualizację.


  Przy odpowiednim zaangażowaniu nauka 3ds Max od podstaw zajmie około 3-4 tygodnie. W tym czasie poznasz dobrze podstawy i nauczysz się wykonywać samodzielnie proste projekty.

  3ds Max od podstaw - jak długo trwa nauka?

  Dobrą informacją jest to, że dalsza nauka powinna być już dużo prostsza. Po opanowaniu 3ds Max od podstaw będziesz tylko uzupełniać swoją wiedzę na kolejnych kursach online dla architektów.

  Zazdrościsz innym fotorealistycznych wizualizacji?

  Zobacz kurs 3ds Max od podstaw

  Czy nauka 3ds Max od podstaw jest trudna?

  Trzeba przyznać, że 3ds Max jest w początkowych etapach wymagającym w nauce programem i bardzo łatwo się do niego zrazić. Bardzo często osoby, które trafiają na 2-3 dniowe szkolenia stacjonarne 3ds Max i czują się przytłoczone ilością informacji. Zdarza sie, że stwierdzają też, że 3ds Max  to nie jest dla nich odpowiedni program, ponieważ jest za trudny.

  Czy nauka 3ds Max jest trudna?

  Jednak przy odpowiednim zaangażowaniu i z wykorzystaniem dobrych materiałów szkoleniowych, nauka na kursie wizualizacji w 3ds Max jest niezwykle satysfakcjonująca. Zacznij od dobrego poznania podstaw programu 3ds Max. Szkolenie online to najlepsze rozwiązanie, w którym dostosujesz kurs do swojego tempa pracy. Z każdym projektem 3ds Max stanie się coraz bardziej intuicyjny. A Ty zaczniesz doceniać złożoność programu, która daje Ci ogrom możliwości i pełną kontrolę nad każdym elementem wizualizacji.

  3ds Max od podstaw - czy nauka jest trudna

  Nauka 3ds Max - tutorial dla początkujących

  Jeśli zdecydujesz się na pracę z silnikiem Vray, szkolenie online Kurs - 3ds Max 2022 - Vray 5 dla początkujących od podstaw da Ci dobrą bazę do dalszego rozwoju swoich umiejętności. Kurs 3ds Max od podstaw pozwoli Ci zbudować solidny fundament, do którego będziesz dodawać kolejne elementy.

  Jak wybrać dobry kurs online 3ds Max od podstaw?

  • Sprawdź, kto będzie Cię uczył w kursie wizualizacji wnętrz

  Jedną z ważniejszych kwestii przy wyborze kursu internetowego 3ds Max jest sprawdzenie, czy osoba, od której będziesz się uczyć ma odpowiednie kwalifikacje i nie jest tylko teoretykiem. Zdarzało się, że spotykałem osoby bo intensywnych szkoleniach stacjonarnych, na których uczone były złych nawyków. Przez to traciły czas nie tylko na samo szkolenie, z którego nic nie wyciągały, ale też musiały poświęcić energię na oduczenie się złych nawyków. Wszystkie osoby prowadzące szkolenia 3ds Max online w CG Wisdom to doświadczeni praktycy, których misją jest sprawne nauczenie Cię obsługi programu. Każdy z nas nie tylko samodzielnie wykonał wiele grafik, animacji i fotorealistycznych wizualizacji 3D w programie 3ds Max, ale też wie, jak przekazać swoją wiedzę.

  3ds Max od podstaw - dobry kurs online

  • Sprawdź, jaka wersja programu jest użyta w szkoleniu online 3ds Max

  Zwróć uwagę na wersję oprogramowania, z jakiego korzystasz oraz na jakiej wersji przygotowano dany kurs 3ds Max. Na szczęście przez ostatnie lata 3ds Max nie zmienił się za bardzo. Oczywiście dodano kilka przydatnych funkcji, ale z powodzeniem możesz tworzyć projekty na starszych wersjach (np. 2017, 2018), nawet jeśli kurs online 3ds Max oparty jest na nowszej edycji. Podobnie w drugą stronę - możesz mieć nowszą wersję 3ds Max niż ta, na której przygotowano kurs online.

  Kurs wizualizacji wnętrz 3ds Max.

  Obsługa 3ds Max - nauka. Jakie kursy online polecamy w dalszej kolejności?

  Jeśli dopiero zaczynasz naukę, to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie - Kurs - 3ds Max 2022 dla początkujących od podstaw. To szkolenie 3ds Max online da Ci bardzo dobre podstawy, co znacznie ułatwi dalszą naukę i rozwój.

  Następnie musisz zdecydować, którego silnika renderującego chcesz się nauczyć. Jeśli V-raya, to najlepszym wyborem będzie - Kurs - 3ds Max 2022 - Vray 5 dla początkujących od podstaw. Natomiast w wypadku Corony polecam zapoznać się ze szkoleniem online Kurs - 3ds Max 2023 - Corona render 8 dla początkujących od podstaw.

  3ds Max od podstaw polecane szkolenia

  Po przerobieniu tych materiałów dalsza nauka będzie dużo prostsza i będziesz mógł przejść do kursów skupiających się na konkretnych zagadnieniach. Interesują Cię wizualizacje budynków i wnętrz. Sprawdź kurs wizualizacji architektury - 3ds Max 2021 - V-ray 5 - Wykonanie wizualizacji domu jednorodzinnego czy szkolenie online wizualizacji wnętrz - 3ds Max 2022 - Vray 5 - Kurs wizualizacji wnętrz od podstaw.

  Kursy 3ds Max online dla architektów.

  Zapoznaj się z naszą pełną ofertą kursów online 3ds Max dla architektów,  projektantów wnętrz, architektów krajobrazu i wszystkich, których praca wymaga tworzenia realistycznych wizualizacji 3D. CG Wisdom ma w swojej ofercie kursy wizualizacji wnętrz dla początkujących od podstaw i dla bardziej zaawansowanych twórców grafiki komputerowej.

  Podstawy to za mało?

  Zobacz kurs 3ds Max - Wizualizacje wnętrz

  Podobne artykuły

  Jeśli zainteresował Cię tekst o nauce 3ds Max od podstaw, przeczytaj też inne teksty, które pomogą Ci rozwinąć Twoje umiejętności w zakresie grafiki komputerowej 3D.

  Autor

  Mateusz Ciećwierz Architekt, grafik 3d

  Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Założyciel serwisu CG Wisdom. Autor ponad 25 kursów z oprogramowania 3ds Max i V-ray. Fan gier, komiksów i starych samochodów.

  Przeczytaj o programie 3ds Max na naszym blogu

  Chcesz poznać program 3ds Max? Sprawdź nasz darmowy kurs online!