Digital painting - Jak namalować portret - Poradnik

Data publikacji: 19-08-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autor: Zuzanna Furmaniak

Digital painting - Jak namalować portret - Poradnik


Portrety to zazwyczaj pierwsza rzecz za którą chcą zabierać się początkujący w digital arcie (nie licząc enviro). Przed podjęciem się malowania portretu warto jest podszkolić się w zupełnych podstawach - konstrukcji, teorii koloru, czy nawet w samym blendowaniu i obsłudze / ustawieniach pędzli ( o czym pisałam w poprzednim artykule: Ustawienia pędzli w Photoshopie - Poradnik). Malowanie portretów, choć trudne, jest jednak bardzo przyjemne (przynajmniej dla mnie ;) ). W dzisiejszym poradniku przeprowadzę Was krok po kroku po procesie malowania twarzy.

Rysowanie twarzy - jak szkicować, konstrukcja twarzy, perspektywa w portrecie

Na sam początek koniecznie trzeba ustalić z jakiej perspektywy widzimy na referencji głowę modelki czy modela - bez tego kroku nasz rysunek prawdopodobnie będzie na koniec wyglądał płasko i nieproporcjonalnie. Łatwym trikiem jest "włożenie" głowy modela do pudełka ;) taką nieskomplikowaną formę o wiele prościej jest wyobrazić sobie w przestrzeni niż ludzką czaszkę. Ponadto pozwoli nam to od razu zaplanować rozkład świateł i cieni na postaci - pudełka są bardzo łatwe do oświetlenia i wystarczy ten sam schemat zastosować na rysowanej twarzy. Temat perspektywy to coś, od czego ucieka wiele początkujących artystów (w końcu to potworne nudy), ale zaufajcie mi - im szybciej przez to przebrniecie, tym lepiej. I tak Was to kiedyś dopadnie! Dzięki nauce perspektywy zmieni się Wasze postrzeganie wszystkiego wokół, a rysowanie stanie się łatwiejsze i o wiele mniej frustrujące. Internet oferuje wiele darmowych źródeł wiedzy w tym temacie (np. portal DrawABox).
Digital painting - Jak namalować portret - Poradnik - 02

Digital painting - walor w portrecie

O walorze pisałam już w jednym z poprzednich artykułów ( Digital Painting Podstawy - Jak malować światło i cień ), ale przypomnę o podstawowych zasadach: najpierw szkicujemy największe formy światła i cienia, które dostrzegamy na referencji (a nie małe detale typu bliki) oraz pamiętamy o świetle odbitym. Wcześniejsze włożenie modela w pudełko pozwala uprościć ten proces - przy oświetleniu frontalnym zazwyczaj na krawędzi pudełka będzie strefa najgłębszego cienia, a na ściance prostopadłej do frontowej znajdzie się światło odbite:
Digital painting - Jak namalować portret - Poradnik - 03

Digital painting - realistyczny portret

Malowanie detali przebiega inaczej u każdego z nas, ale należy pamiętać o jednym: nigdy nie zabieramy się za detale dopóki nie skończymy etapu zamalowywania dużych płaszczyzn oraz planowania światłocienia. Każdy element twarzy (nos, usta, oczy...) należy najpierw naszkicować jako proste bryły (podobne do pudełek), oświetlić je, a dopiero potem zacząć je "modelować" w kierunku realizmu.
Digital painting - Jak namalować portret - Poradnik - 04

Digital painting - malowanie portretu krok po kroku

Przejdźmy do samego tutoriala, w którym pokażę poszczególne etapy malowania portretu. Zaczynam oczywiście od szkicu w którym jak wspomniałam już wyżej zastanawiam się najpierw nad perspektywą i konstrukcją głowy oraz podstawowym rozplanowaniem oświetlenia (już teraz różnicuję w swojej głowie światło kierunkowe oraz odbite). Nasz model w celach edukacyjnych przez chwilę ma na głowie pudełko na buty ;)

Digital painting - Jak namalować portret - Poradnik - 05

Digital art - Andrew Loomis - jak narysować głowę

Jeśli chodzi o same proporcje twarzy, czyli budowę, rozmiar i umiejscowienie jej elementów, to mamy do dyspozycji dziesiątki schematów, a w Internecie wyrastają one jak grzyby po deszczu. W tym poradniku użyłam sposobu opisanego przez Andrewa Loomisa, ale nie jest to w żadnym wypadku jedyny słuszny sposób. Co więcej, każdy początkujący powinien pamiętać o tym, że żadnego z "szablonów" konstrukcji głowy nie można uczyć się na pamięć i bezmyślnie rysować kolejne kroki - każdy z tych sposobów ma nam pomóc w ogarnięciu jednej i tej samej kwestii: naszkicowania twarzy jako prostych brył i kształtów. Loomis opiera swój model na kuli, ale równie dobrze moglibyśmy oprzeć się na sześcianie czy nawet walcu. Tak długo, jak trzymamy się szukania przestrzennych brył i maksymalnego upraszczania form na pewno uda nam się stworzyć dobry rysunek, nieważne czy metodą takiego, czy innego artysty!

Digital painting - Jak namalować portret - Poradnik - 06

Digital art - cieniowanie i światła - jak malować w kolorze

Ten temat również poruszyłam już w jednym z poprzednich artykułów: Digital painting - jak używać kolorów w cieniu i świetle - Poradnik Trzymam się więc prostego schematu. Najpierw pod szkic kładę jednolitą plamę "średniego" koloru, czyli takiego, na którym mogę wydobyć zarówno światła, jak i cienie (czyli ani za ciemny, ani za jasny). Potem nakładam duże, proste plamy światła (oświetlenie na moim rysunku jest ciepłe, więc szukam ciepłych kolorów w tych obszarach). Następnie dokładam cienie (w tym wypadku cienie zachowuję w nieco chłodniejszej tonacji ze względu na ciepłe światła). Gdy zakończę ten etap scalam szkic z kolorami.

Digital painting - Jak namalować portret - Poradnik - 07
Digital painting - Jak namalować portret - Poradnik - 08
Digital painting - Jak namalować portret - Poradnik - 09

Digital painting - jak malować skórę

Przechodzę teraz do przyjemniejszego etapu, czyli blendowania i dokładania kolorów. Pamiętajcie o tym, że ludzka twarz nie jest cała w jednym, "skórowym" kolorze - pojawia się na niej wiele odcieni różnych barw, np. bardziej różowe na nosie i policzku, neutralne na czole, trochę chłodniejsze na brodzie. Pamiętajcie też o tym, że kolory są relatywne - coś, co na białej kartce wygląda jak błotnisty szary, nałożone na kolor twarzy może nagle zaświecić pomarańczem czy zielenią. Obserwujcie uważnie referencje i nie bójcie się eksperymentować z kolorami. Przy blendowaniu kolorów warto zmniejszyć sobie flow (przepływ) pędzla i wybrać miękki kształt, ale pamiętajcie też o tym, aby nie zamazać wszystkich krawędzi - ostre kształty również są bardzo potrzebne do zachowania balansu wizualnego.

Digital painting - Jak namalować portret - Poradnik - 10
Digital painting - Jak namalować portret - Poradnik - 11
To na tyle! Mam nadzieję, że dzisiejszy poradnik rozjaśnił Wam trochę arkana malowania portretu. Jeśli jesteście zainteresowani tematem digital paintingu, rozważcie nasz kurs online Digital painting od podstaw. Do zobaczenia i narysowania!

 

Autorka

Zuzanna Furmaniak Ilustratorka i projektantka

Ilustratorka i projektantka z Gdańska.

Przeczytaj o programie Digital Painting na naszym blogu