Jak ćwiczyć, by stać się lepszym? - Digital painting

Data publikacji: 17-11-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autor: Zuzanna Furmaniak

Jak ćwiczyć, by stać się lepszym? - Digital painting


Hej! W ostatnim artykule omówiłam, czym jest digital painting. Jeśli ogarnęliście już temat i wiecie, że chcecie się tym zająć, to zakładam, że większość z Was chce wiedzieć jak nie marnować czasu na błędy i co robić, aby osiągnąć jak najlepsze i najszybsze efekty w rysowaniu. Dzisiaj opiszę kilka rzeczy na których według mnie powinien skupić się każdy początkujący artysta cyfrowy aby szybko i sprawnie zobaczyć efekty swoich ćwiczeń!

1. Referencje - jak rysować i malować ze zdjęć

Digital painting - Jak ćwiczyć by stać się lepszym - 02

Każdy początkujący powinien przede wszystkim skupić się na rozwinięciu czegoś, co popularnie nazywa się "visual library", to znaczy takiej biblioteki (w przenośni) zapamiętanych przez nas proporcji, anatomii, kolorów i tak dalej. Dzięki temu będziemy w stanie rysować rzeczy z wyobraźni. W tym celu należy ćwiczyć swoją umiejętność obserwacji. Najłatwiejszym sposobem jest po prostu kopiowanie zdjęć, tzn. referencji - przy czym nie mówię tutaj o tak haniebnych praktykach jak tracing* czy próbkowanie kolorów ze zdjęć! Obserwację rozwijamy najlepiej gdy spoglądamy po prostu na referencję i próbujemy jak najwierniej oddać swoim rysunkiem to co widzimy. Prawidłowo przeprowadzone w ten sposób ćwiczenie ma na celu zapamiętanie tego, co rysowaliśmy (tzn. proporcji, kolorów, walorów i tak dalej) - gdy kilka razy namalujemy portret na podstawie referencji, możemy zacząć próbować rysować twarze z wyobraźni, przywołując w głowie to, co analizowaliśmy w czasie malowania ze zdjęcia. Jeśli posiadacie przenośny tablet (np. iPad Pro), to możecie nawet wybrać się na zajęcia rysunku z modelką i ćwiczyć malowanie postaci w digitalu na żywo :)
*Tracing to rysowanie obrysu na podłożonym pod rysunek zdjęciu - nie chcę tutaj spowodować żadnej dyskusji, a wiem, że jest to dość kontrowersyjny temat. W mojej opinii tracing jest szkodliwą techniką, gdyż niczego nie uczy i nie rozwija w żaden sposób skilla obserwacji.

2. Książki o anatomii i perspektywie - podręczniki do rysunku

Digital painting - Jak ćwiczyć by stać się lepszym - 03

Wiele początkujących uważa, że digital painting i tradycyjny rysunek to dwa rozłączne światy i nie trzeba umieć rysować "analogowo", aby wykonywać dobre prace digitalowe. Nic bardziej mylnego! Digital to tylko narzędzie, takie samo jak ołówek, węgiel czy farby - liczą się przede wszystkim nasze umiejętności. Nie ograniczajcie się zatem do rysowania w kółko tych samych postaci zauważonych gdzieś w Internecie - sięgnijcie czasem do mądrych książek i spróbujcie stopniowo przyswajać podstawy rysunku takie jak konstrukcja, anatomia, perspektywa czy gest. Gwarantuję Wam że czas spędzony na żmudnych ćwiczeniach w szkicowniku zaprocentuje w Waszych cyfrowych pracach. Jeśli zaś naprawdę opieracie się przed rysowaniem na papierze, to róbcie chociaż studium i ćwiczenia na tablecie ;)

3. Wyjście ze strefy komfortu

Digital painting - Jak ćwiczyć by stać się lepszym - 04

Wybaczcie mi ten coachingowo brzmiący podpunkt, ale w rzeczy samej, istotne jest, aby nie rysować cały czas tego samego i poszerzać swoje horyzonty. Co jakiś czas róbcie podsumowanie swojej twórczości - przeglądnijcie prace np. z ostatniego miesiąca i zastanówcie się, czy nie zaczęliście kręcić się w kółko. Jeśli ponad połowa Waszych prac to portrety, może warto następnym razem spróbować narysować całą postać, albo odejść w ogóle od tematu ludzi i poćwiczyć malowanie tła? Zdaję sobie oczywiście sprawę z tego, że bardzo ciężko jest podejść krytycznie do własnego dorobku i jeszcze ciężej jest zabrać się za coś, czego nie umiemy jeszcze narysować. Pamiętajcie jednak że artysta powinien być elastyczny i być w stanie dopasować się do wymagań potencjalnego klienta, w związku z czym wachlarz Waszych umiejętności powinien być jak najszerszy.

4. Plan nauki - Czego się uczyć

Digital painting - Jak ćwiczyć by stać się lepszym - 05

Jednym z powodów przez który wielu początkujących artystów stoi w miejscu i nie widzi wymiernych postępów w nauce rysowania jest brak konkretnego planu. Takiego problemu unikniemy oczywiście, jeśli zapiszemy się do szkoły rysowania albo na kurs online (np. Nasz - Digital Painting od podstaw ;) ) - tam prowadzący zadba ułożenie etapów nauki w odpowiedni sposób. Oczywiście nie każdy chce czy może uczestniczyć w takich zajęciach i wiele osób uczy się na własną rękę. Istotne jest wtedy, aby nie uczyć się przypadkowych rzeczy - ułożenie sobie choćby najprostszego planu nauki pozwoli Wam zaoszczędzić czas, przyspieszyć rozwój umiejętności a także sprawi że poczujecie większy sens Waszych starań - o wiele fajniej jest mieć do czego dążyć i móc wyciągać z tego konstruktywne wnioski. Zerknijcie do jakiejkolwiek książki o rysunku, pooglądajcie wywiady z ulubionymi artystami, przeglądajcie darmowe poradniki w Internecie - z pewnością uda Wam się z tego złożyć jakiś prosty plan. Dobrze jest też zaplanować go w ustalonych ramach czasowych, tzn. Założyć, że danego dnia poświęcacie ileś godzin na jedną rzecz oraz macie też czas na przerwę i regenerację.

5. Cele osobiste - concept art, freelancing, ilustracja?

W poprzednim podpunkcie wspomniałam o tym, że warto jest mieć do czego dążyć. Miałam jednak na myśli cele bardziej krótkoterminowe, a musicie pamiętać o tym, że to wszystko powinno mieć też jakiś określony większy cel. Jeśli tak nie jest, to nie będziecie mieli poczucia sensu w Waszych poczynaniach i stracicie zapewne motywację do ćwiczeń, przez co będziecie mniej się do nich przykładali i będą Wam iść coraz gorzej. Możecie oczywiście założyć, że rysujecie tylko dla przyjemności i digital painting jest tylko Waszym hobby - w takim wypadku możecie przyjąć chociażby, że np. Za rok lub dwa będziecie już zdolni do rysowania całej postaci z wyobraźni. Jeśli jednak wiążecie swoją przyszłość zawodową z digital artem, to ukierunkujcie wszystkie Wasze ćwiczenia na ten właśnie cel. Jeśli na przykład uderzacie w concept art, poświęćcie dużo czasu na projektowanie postaci, rysowanie tekstur, może przyda Wam się bardziej techniczne podejście do rysunku pod kątem projektowania robotów czy broni. Odwiedzajcie targi i eventy na których można spotkać ludzi z branży. Jeśli wolicie zostać ilustratorami, to przyłóżcie się bardziej do kompozycji i teorii koloru, popracujcie nad rozwojem swoich social media i śledźcie trendy w ilustracji.

Jak ćwiczyć, by stać się lepszym - podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższe rady pomogą Wam ukierunkować Wasze ćwiczenia na określone cele i przyspieszą Wasz rozwój. Myślę, że można to wszystko streścić do dwóch prostych rad: nie róbcie niczego bezmyślnie i nie powtarzajcie się ;) ale nade wszystko pamiętajcie też o tym, że rysowanie ma przynosić Wam przyjemność i zabawę. Do usłyszenia!

Autorka

Zuzanna Furmaniak Ilustratorka i projektantka

Ilustratorka i projektantka z Gdańska.

Przeczytaj o programie Digital Painting na naszym blogu