Zaczynając pracę z programem musimy wiedzieć,
w jaki sposób on funkcjonuje. Dzięki temu zaczniemy bardziej rozumieć, czego
możemy od niego oczekiwać, a właściwie, co on może nam dać.
Podstawowe informacje pomagające zrozumieć program
Revit jest programem służącym do opracowań projektowych w środowisku BIM, stworzonym głównie dla branży architektonicznej, konstrukcyjnej i instalacyjnej. Służy do generowania i wykorzystania danych o budowli/ stanowi źródło danych o projekcie dostępnych dla uczestników procesu inwestycyjnego.
Pozwala na stworzenie obiektu będącego cyfrowym zapisem rzeczywistego budynku, jego konstrukcji oraz całej jego dokumentacji projektowej zawierającej rysunki 2D, jak również zestawienia ilościowe czy materiałowe. Model stanowi zbiór informacji, które można wprowadzać i z których można korzystać na każdym etapie budowy, począwszy od koncepcji do projektu powykonawczego, czy rozbiórki. Pozwala również na zarządzanie budynkiem w trakcie cyklu jego funkcjonowania.
Po uzyskaniu informacji, na czym polega praca w programie musimy wiedzieć, w jaki sposób on funkcjonuje. Revit, jak widać, nie jest tylko kolejnym narzędziem zastępującym kalkę i rapidograf do tworzenia rysunków technicznych. Posługuje się elementami trójwymiarowymi.
Istnieją trzy grupy elementów, do których przypisane są wszystkie elementy występujące w Revicie.
- Elementy modelowe, czyli elementy trójwymiarowe,
z których budowany jest model budynku. Są to elementy widoczne we wszystkich
widokach, są one odpowiednikami rzeczywistych obiektów budowlanych, np. ściany,
okna, drzwi.
- Elementy opisowe, czyli elementy
dwuwymiarowe, płaskie. Przypisane do konkretnego widoku 2D, np. wymiary,
etykiety, notatki tekstowe.
- Elementy pomocnicze, pomagające stworzyć
kontekst np. osie, poziomy i płaszczyzny odniesienia
Znajomość typologii elementów jest, bardzo ważna. Uświadamia nam, że w tym programie nie tworzymy po prostu dwuwymiarowych rysunków, za pomocą, których uzyskujemy model. Tutaj tworzymy budynek, a dopiero później opracowujemy jego dokumentację techniczną.
Elementy wykorzystywane w Revicie nazywane są komponentami, inaczej rodzinami. Możemy tworzyć własne lub modyfikować istniejące, dostosowując do swoich indywidualnych potrzeb. Są oczywiście strony internetowe, z których możemy je pobierać i wczytywać.
Myślę, że to są podstawowe informacje, które należy uzyskać, by efektywnie zacząć pracę z programem.
Kolejnym krokiem, jest już przejście do programu. Zapoznanie się z oknem startowym oraz jego interfejsem. Pierwszy projekt powinien być niewielki, np. parterowy dom jednorodzinny. Po to, żeby skupić się na wykorzystaniu informacji w praktyce, by zobaczyć jak zachowują się wyżej wymienione elementy, jak również po to, by nie stracić czasu na tworzenie skomplikowanej geometrii.
Uważam również, że warto poznać ten program, ponieważ dzięki możliwościom, jakie daje, zwłaszcza w pracy międzybranżowej, jest bardzo często wybieranym programem w biurach projektowych. Rzadziej wybiera się go na studiach, ponieważ nie jest on wybitnie łatwym programem. Aby naprawdę móc cieszyć się nim i by praca w programie sprawiała przyjemność, niezbędne jest poznanie wielu funkcji. Natomiast poznanie ich zapewnia satysfakcję i radość, ponieważ właśnie wtedy odkrywamy jak wdzięczny to program.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą kursów online z Revita.