Porównanie - Revit, a Revit LT - Czym się różnią? Poradnik

Data publikacji: 03-03-2022  |  Data aktualizacji: 03-01-2024  | Autor: Sebastian Boryczka

Revit i Revit LT różnią się głównie pod względem funkcji oraz ceny. Revit LT to odchudzona wersja programu Revit, która jest bardziej dostępna cenowo, ale posiada ograniczone możliwości w porównaniu do pełnej wersji. Użytkownicy Revita LT mają ograniczony dostęp do narzędzi do modelowania konstrukcji i mogą korzystać tylko z podstawowych elementów, nie mogą natomiast modelować instalacji MEP (sanitarnych i elektrycznych). Wersja LT nie wspiera narzędzi do współpracy. Nie można więc udostępniać współrzędnych między projektami czy korzystać z Revit Server. Kolejne ograniczenia to brak możliwości renderowania na własnym sprzęcie, brak zakładki analizy oraz brak dodatku Dynamo. Podsumowując, Revit LT jest atrakcyjnym wyborem dla osób projektujących proste modele architektoniczne. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, które funkcje programu są dla Ciebie rzeczywiście niezbędne i przydatne w pracy.

Porównanie - Revit, a Revit LT - Czym się różnią? Poradnik


Nie od dzisiaj wiadomo, że koszty profesjonalnego oprogramowania często przekraczają koszt zakupu superkomputera do pracy. Nie inaczej jest w przypadku produktów firmy Autodesk, w tym Revita. O ile przy licencjach wieczystych koszty te były jeszcze znośne, bo rozkładały się w czasie na parę lat użytkowania, tak przy przejściu na zakup w formie subskrypcji stały się bardzo uciążliwe, a czasami wręcz uniemożliwiające zakup.

Tym bardziej nie dziwi fakt wzrostu popularności wersji odchudzonych, czyli LT, które można kupić za dużo mniejsze pieniądze. W przypadku Revita, koszt ten jest nawet 5 razy mniejszy i w pakiecie można dostać jeszcze Autocada również w wersji LT.

Porównanie cen - Revit  oraz Revit LT

Porównajmy ceny rocznej subskrypcji na poszczególne wersje Revita w różnych pakietach

Revit LT - 3 211 zł/rok
Revit - 15 763 zł/rok
Autocad Revit LT Suite - 3 949 zł/rok
AEC Collection - 19 275 zł/rok

Niestety obniżenie ceny wiąże się z obcięciem sporej liczby narzędzi.

Dla osoby uczącej się na pełnej, choć edukacyjnej wersji, czyli m.in. dla mnie, przejście z wersji pełnej na LT będzie niemałym zaskoczeniem. Oczywiście da się pracować i z większością rzeczy sobie poradzimy, nie mniej jednak nie ze wszystkim, a w sporej ilości przypadków będzie to spore utrudnienie.

Ubogie modelowanie konstrukcji

Wersja LT przede wszystkim uboższa jest w modelowanie konstrukcji, do dyspozycji zostaje nam zaledwie możliwość tworzenia ścian konstrukcyjnych, płyt stropowych oraz słupów, belek i stężeń. Nie mamy możliwości tworzenia słupów pochyłych oraz kratownic, zrezygnowano również ze wsparcia dla zaawansowanych narzędzi do tworzenia elementów stalowych oraz zbrojenia.

Porównanie - Revit, a Revit LT - Czym się różnią? Poradnik - 01
Kurs online - Revit 2022 - Projekt hali w konstrukcji stalowej

Brak modelowania MEP

Wyrzucono zupełnie z Revita LT narzędzia do modelowania instalacji sanitarnych i elektrycznych takich jak systemy HVAC, wyposażenia mechaniczne, orurowania, czy systemy zasilania i oświetlenia. Oczywiście można wczytać model utworzony w pełnej wersji z instalacjami, ale nie mamy możliwości ich edycji.

Mniej zaawansowane modelowanie

Przy przejściu na wersję LT brak modelowania masami doskwierał mi chyba najbardziej. Możemy zapomnieć o tworzeniu nieregularnych kształtów i bryłach koncepcyjnych. Podobnie jest przy braku możliwości edycji kształtu stropów i dachów za pomocą wierzchołków.

Brak współpracy

Można by zaryzykować stwierdzenie, że Revit LT jest stworzony do pracy samodzielnej, gdyż nie uświadczymy w nim żadnych narzędzi do współpracy. Nie możemy udostępnić współrzędnych pomiędzy projektami, nie ma możliwości korzystania z narzędzia Revit Server, a co za tym idzie - współdzielenia pracy w środowisku wielu użytkowników. Nie sprawdzimy również kolizji na odchudzonej wersji.

Porównanie - Revit, a Revit LT - Czym się różnią? Poradnik - 02

Brak możliwości renderowania w programie

O ile narzędzie do renderowania w Revicie moim zdaniem nie jest szczytem marzeń wizualizatora, tak zupełny brak renderingu na własnym sprzęcie niestety znacząco wpływa na funkcjonalność całego narzędzia do projektowania jakim jest Revit. Chcąc uzyskać realistyczną wizualizację musimy skorzystać z renderowania w chmurze - co wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Analiza? To nie dla mnie.

Uboższa wersja Revita nie posiada w ogóle zakładki analizy, także nie skorzystamy z takich narzędzi jak optymalizacja energetyczna, analiza powierzchni, trasy czy konstrukcji.

Bez parametryki

Dość sporym minusem tej wersji jest też brak dodatku Dynamo. Odpada nam zatem możliwość coraz mocniejszego projektowania parametrycznego. Dodatkowo nie będziemy mogli się wspierać skryptami, które mogą znacząco przyspieszyć wiele czynności.

Revit LT czy warto z niego korzystać - 03

Czy warto oszczędzać?

I tak, i nie. Wydaje mi się że nie w tym leży sedno problemu.

Przy wyborze pomiędzy pełną wersją Revita, a Revitem LT przede wszystkim należy sobie zadać pytanie do czego będziemy ten program użytkować.

Revit LT (zwłaszcza w pakiecie z AutoCADem) to dalej bardzo dobre narzędzie do tworzenia projektów budowlanych, a nawet wykonawczych czy projektów wnętrz oraz tworzenia prostych modeli architektonicznych. Jeżeli zatem projektujesz i potrzebujesz w miarę prostego narzędzia do tworzenia projektów, zestawień itp., to twoim wyborem powinien być właśnie Revit LT, nie ma bowiem sensu przepłacać za narzędzia których prawdopodobnie nigdy nie wykorzystasz, a nawet jeżeli mogłyby się przydać to jesteś w stanie rozwiązać problem tymi dostępnymi. Poza tym, nie oszukujmy się, program ten jest dedykowany raczej dla architektów.

Pełna wersja Revita przydaje się dopiero w momencie gdy potrzebujemy projektować (lub modelować) instalacje, konstrukcję bądź wymagane jest od nas przeprowadzenie szczegółowych analiz i ogólna praca na modelu BIM w tym koordynacja. Również przy tworzeniu kompleksowej dokumentacji powykonawczej przydają się narzędzia do uszczegóławiania konstrukcji i modelowania sieci i instalacji. Jednakże wtedy projekty są na tyle kompleksowe i dobrze płatne że opłaca się inwestować w droższe narzędzie.

Dlatego dobrze jest przeanalizować “braki” w lżejszym programowaniu i zastanowić się które z tych narzędzi rzeczywiście są niezbędne, a które były w miarę przyjemnym ułatwieniem (a które zaledwie ciekawostką której nigdy nawet nie użyłeś?)

Jeżeli zaciekawił Cię ten artykuł i chętnie dowiedziałbyś się czegoś więcej o pracy w tym programie to zachęcamy do sprawdzenia naszego szkolenia - Revit kurs online od podstaw.

Pozdrawiam serdecznie

Sebastian


Autor

Sebastian Boryczka Architekt

Absolwent Architektury i Urbanistyki na Politechnice Łódzkiej, od prawie dziesięciu lat pracujący zarówno jako architekt, grafik i korepetytor. Na co dzień miłośnik lekkiej atletyki, dobrych książek oraz rajdów samochodowych.

Przeczytaj o programie Revit na naszym blogu