Jak włączyć Vray w 3ds Max - Poradnik, tutorial

Data publikacji: 13-05-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autor: Mateusz Ciećwierz

Jak włączyć Vray w 3ds Max - Poradnik, tutorial


W poprzednim poradniku wyjaśniałem skąd można pobrać i jak zainstalować Vraya dla 3ds Maxa. Jeśli jeszcze nie masz V-raya, zachęcam do zapoznania się najpierw z tym artykułem.

Dziś natomiast pokaże Ci w jaki sposób włączyć Vray bezpośrednio w 3ds Maxie. Nie jest to nic trudnego, ale jeśli dopiero zaczynasz naukę, to wiem, że nic nawet najprostsze rzeczy nie są oczywiste :).

Na początek może odpowiedzmy na pytanie - jak sprawdzić czy V-ray jest już włączony? Może w końcu tak się zdarzyć, że pracujemy korzystając z jakiegoś pliku gdzie V-ray był już ustawiony.

Wystarczy, że po włączeniu 3ds Maxa klikniemy przycisk F10 lub na pasku na górze wybierzemy Render -> Render Setup. Wyskoczy nam nowe okno, na którego nagłówku będzie napisane z jakiego silnika renderującego obecnie korzystamy.

Jak włączyć Vray w 3ds Max - Poradnik, tutorial - 01

W moim wypadku jak widać na razie jest napisane Render Setup: Scanline Renderer.

Skoro już wiemy, że V-ray nie jest ustawiony, to jak go włączyć? Najprostszym sposobem tak naprawdę jest kliknięcie na pasku po lewej stronie ikonki Last VFB.

Jak włączyć Vray w 3ds Max - Poradnik, tutorial - 02

Wyskoczy nam wtedy okno informujące, że nie mamy ustawionego V-raya i czy chcemy to zrobić. Jeśli się zgodzimy, to ustawi V-ray ustawi się automatycznie.

Jak włączyć Vray w 3ds Max - Poradnik, tutorial - 03

Nasze okno Render Setup również się trochę zmieni i na nagłówku będzie widniała już inna informacja - V-Ray Next, update 1.2 (lub inny w zależności z jakiego korzystamy).

Jak włączyć Vray w 3ds Max - Poradnik, tutorial - 04

Drugim sposobem na ustawienie V-raya jest również włączenie panelu Render Serup, a następnie zjechanie na sam dół w domyślnej zakładce Common oraz rozwinięcie wstążki Assign Renderer.

Jak włączyć Vray w 3ds Max - Poradnik, tutorial - 05

Klikamy w trzy kropki, które znajdują się w wierszu Production i wybieramy V-ray. Efekt będzie taki sam jak powyżej.

Jak włączyć Vray w 3ds Max - Poradnik, tutorial - 06

Po wybraniu V-raya jako Production Renderer możemy kliknąć przyciks Save as Defaults, i dzięki temu nie będziemy musieli za każdym razie ustawiać tego ręcznie.

Mam nadzieje, że ten mini poradnik okazał się przydatny. Jeśli chcesz poznać lepiej ten program to sprawdź nasz "Kurs 3ds Max od podstaw online" lub inne nasze szkolenia z programu 3ds Max.

Pozdrawiam!


Autor

Mateusz Ciećwierz Architekt, grafik 3d

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Założyciel serwisu CG Wisdom. Autor ponad 25 kursów z oprogramowania 3ds Max i V-ray. Fan gier, komiksów i starych samochodów.

Przeczytaj o programie 3ds Max na naszym blogu

Chcesz poznać program 3ds Max? Sprawdź nasz darmowy kurs online!