Digital painting - Co to jest?

Data publikacji: 20-10-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autorka: Zuzanna Furmaniak

Digital painting - Co to jest?


Cześć! Kontynuujemy serię poradników dla początkujących w temacie digital artu. Dzisiaj chciałam wrócić do totalnych podstaw, a mianowicie do pytania - czym tak naprawdę jest digital painting :) artykuł kieruję do osób zupełnie “zielonych” w temacie, które chciałyby dowiedzieć się, czy jest to coś dla nich oraz na czym to w ogóle polega. Przejdziemy przez podstawowe zagadnienia, najpopularniejsze programy, wspomnę krótko o tabletach graficznych, a także o dziedzinach, w których wykorzystuje się digital art. Zaczynamy!

Co to jest digital art?

Jest to szeroko rozumiane rysowanie i malowanie przy pomocy tabletu graficznego i programu do edycji grafiki rastrowej (wytłumaczę w kolejnym akapicie). Gotowa ilustracja jest plikiem na komputerze, który możemy również wydrukować, o ile przygotujemy go w odpowiedniej rozdzielczości. Chciałabym tu od razu podważyć często spotykaną opinię, jakoby digital painting nie wymagał żadnych umiejętności, bo “komputer wszystko robi za nas” - nic bardziej mylnego ;) tablet graficzny “przekazuje” ruchy naszego piórka w dosłowny sposób na ekran komputera i nie ma (jeszcze) opcji, która poprzez jedno kliknięcie wygeneruje nam postać czy widoczek. Mówiąc wprost: do digital artu potrzebujemy umiejętności tradycyjnego rysowania. Nie da się rozłączyć tych dwóch kwestii. Owszem, digital art oferuje wiele ułatwień: nie musimy mieszać kolorów jak malarz tradycyjny, możemy cofać nasze pomyłki zamiast mazać je gumką, mamy do dyspozycji wiele pędzli i efektów - ale tak czy siak sprowadza się to do tego, że musimy umieć coś samodzielnie narysować.

Programy do digital paintingu - płatne oraz darmowe

Digital painting - co to jest - 02


Do rysowania potrzebujemy przede wszystkim programu do obróbki grafiki rastrowej. Pozwolę sobie tu pokrótce wymienić więc najbardziej popularny software do digital artu:

 • Adobe Photoshop - Najbardziej popularny i rozbudowany. Płatny w modelu subskrypcyjnym.

 • Krita - Program w 100% darmowy. Można go pobrać również w polskiej wersji językowej, a także w wersji portable. Na bieżąco aktualizowany i wciąż rozwijany.

 • Procreate - program na iPada, pełna wersja kosztuje jednorazowo 10 dolarów. Oprócz iPada potrzebujemy również do jego obsługi stylusa, tzn. Apple Pencila.

 • Paint Tool SAI - Program nadal popularny pomimo tego, że nie był aktualizowany od 2008 roku. Pełna wersja kosztuje około 200 zl, a trial można pobrać bezpłatnie.

 • Medibang Paint Pro - Darmowy program, przede wszystkim oferuje dużo opcji dla zainteresowanych rysowaniem komiksów. Interfejs podobny do tego z Photoshopa.

 • Corel Painter - kiedyś wymieniany jako główna alternatywa Photoshopa, dziś już trochę mniej popularny. Oferuje dużo ciekawych ustawień pędzla typu mixer brush. Pełna wersja kosztuje około 1500 zł.

 • Affinity Designer - zyskujący wciąż na popularności, kosztuje około 50 dolarów. Stale rozwijany, wspiera rysowanie wektorami. Dostępna również wersja na iPada.


Jaki kupić tablet do digital artu?

Digital painting - Co to jest - 03


Przegląd tabletów pod kątem parametrów technicznych i cen możecie znaleźć w innym artykule - Digital Painting - Jaki tablet graficzny wybrać? - Poradnik. Natomiast ja ze swojej strony chciałabym tylko poradzić początkującym, aby nie przejmowali się wysokimi cenami tabletów ekranowych - na start w ogóle nie są one potrzebne, wystarczy tablet podkładkowy, przy czym często można je znaleźć w Internecie używane w niższych cenach. Zdecydowanie zalecam kupić pierwszy tablet “na zajechanie”, a dopiero gdy wyczujecie już co jest Wam potrzebne możecie zainwestować jakąś większą sumę. Polecam kupić sobie coś małego i lekkiego, co nie zajmie Wam połowy biurka i nie wymaga podpinania 10 kabli. Jeśli miałabym już doradzać jakąś firmę, to tablety od Wacoma mają ten plus, że łatwo w razie czego kupić do nich części zamienne oraz nie ma problemu z pobraniem aktualnych sterowników. Niestety ich cena rośnie wykładniczo w miarę skomplikowania modelu, toteż w przypadku tabletów ekranowych dobrze jest rozważyć alternatywę w postaci np. Huiona. Ja osobiście używam małego, bezprzewodowego Intuosa oraz dużego tabletu ekranowego Yiynovy.

Digital painting - zlecenia i praca

Wiele osób które nie siedzą w temacie nie wiedzą nawet do czego jest potrzebny digital art, ale z góry chciałam uspokoić przyszłych artystów, że praca znajdzie się dla każdego ;) oto najbardziej popularne branże i dziedziny zatrudniające cyfrowych artystów:

 • Concept art - szeroko rozumiana grafika konceptowa do gier i filmów, na podstawie której tworzone są potem modele 3D. Projekty postaci (tzw. Character design), ich ubioru, broni, pojazdów, całego środowiska (tzw. enviro), potworów, czy nawet storyboardy do tworzenia questów - jest tego naprawdę sporo. Ważne jest tu stworzenie i aktualizowanie swojego portfolio, które można pokazać potencjalnemu pracodawcy. Zachęcamy przy okazji do zapoznania się z naszym kursem poświęconym projektowaniu postaci - Kurs - Digital Painting - Concept Art - Projektowanie postaci

 • Ilustracja - wiele artystów tworzy ilustracje do książek, gazet, czy też na osobiste zlecenie klientów. Tu z pewnością liczy się Wasza prezencja w social media i częste zasypywanie followerów Waszymi pracami, co pozwoli na wzrost Waszej popularności i zainteresowania potencjalnych nabywców Waszej sztuki ;)

 • Tutoriale i szkolenia - wielu digital painters zakłada swoje konta na Gumroad i Patreonie, gdzie oferują poradniki i lekcje dotyczące rysowania. Za małą cykliczną opłatą (np. 5 dolarów) fani otrzymują dostęp do materiałów, a przy większej ilości wspierających nasze konto mamy szansę na całkiem pokaźny zarobek.

 • NSFW Art - z troski o młodszych (i przyzwoitych) czytelników nie będę się zagłębiać w ten temat, ale trudno nie wspomnieć o tym, że tego typu “nisza” ostatnimi czasy stała się prawdziwą żyłą złota dla odważnych artystów ;)


Co to jest digital art - podsumowanie

Powyższy tekst jest tylko malutkim wstępem do świata digital artu, ale mam nadzieję, że rozwiał chociaż niektóre Wasze wątpliwości. Myślę że najważniejszą i najlepszą cechą digital paintingu jest to, że nie narzuca nam absolutnie żadnych ograniczeń jeśli chodzi o stylistykę, tematykę, czy nawet rozmiar prac. Możemy tworzyć prace wyglądające zupełnie jak malarstwo olejne czy akwarelowe, możemy skanować po prostu swoje szkice i je kolorować, malować całość od zera na tablecie, wspomagać rysunki zdjęciami (tzw. photobashing), drukować prace na wielkich formatach - możliwości są nieograniczone. Wiele osób kojarzy digital art z pewnego rodzaju kiczem, ale myślę, że jest to przekonanie bardzo oddalone od prawdy - wiele ilustracji które widzimy na co dzień w Internecie jest digital artem, a możemy sobie z tego nie zdawać nawet sprawy! Co nie powinno nikogo dziwić, bo digital jest po prostu wygodniejszą i tańszą alternatywą dla sztuki tradycyjnej, przez co ilość produkowanych przez artystów prac jest bardzo duża i są one bardzo różnorodne. Jeśli zaciekawił Was ten temat i chcielibyście sami się dokształcić w tej dziedzinie, to sprawdźcie nasz kurs online - Digital Painting od podstaw. Do usłyszenia! :)

Autorka

Zuzanna Furmaniak Ilustratorka i projektantka

Ilustratorka i projektantka z Gdańska.

Przeczytaj o programie Digital Painting na naszym blogu