Co to jest Corona Renderer? Poradnik, tutorial od podstaw

Data publikacji: 07-02-2020  |  Data aktualizacji: 30-08-2023  | Autor: Mateusz Ciećwierz

Co to jest Corona Renderer? Poradnik, tutorial od podstaw

Zastanawiasz się jaki silnik renderujący wybrać i obiło Ci się o uszy coś takiego jak Corona i V-ray? Zastanawiasz się o co chodzi i co to w ogóle jest? Po przeczytaniu tego tekstu wszystko powinno stać się jasne :).

Najprościej mówiąc Corona Render to silnik renderujący, który możemy zainstalować jako dodatkowy plugin do innego programu. Obecnie dostępny jest dla 3ds Maxa oraz Cinema 4d. Nie jest to niezależny program, z którego możemy korzystać nie instalując go dodatkowo do innego oprogramowania.

Silnik renderujący - Do czego jest to potrzebne?

Przykładowo w 3ds Maxie przygotowujemy naszą scenę, czyli wykonujemy cały model 3d danego projektu. Natomiast gdy chcemy go wyrenderować musimy dodać materiały, światła, kamery. Na tym właśnie etapie mamy do wyboru kilka silników renderujących.

Obecnie najpopularniejszymi dostępnymi na rynku wykorzystywanymi do wizualizacji wnętrz oraz architektury są bez wątpienia Corona oraz V-ray. Dostępne są jeszcze inne, takie jak: Arnold, Quicksilver, FStorm, ale osobiście nie miałem z nimi za bardzo do czynienia, więc nie chcę wprowadzić nikogo w błąd :).

Właśnie dzięki tym silnikom możemy uzyskać fotorealistyczny efekt wizualizacji. To one odpowiadają za to jak będzie finalnie wyglądał nasz render, jak będą wyglądać materiały oraz światło. Bez żadnego renderera nasz model 3d wyglądałoby po prostu sztucznie - nie posiadał żadnych odbić, naturalnego światła, faktur itp. Tak jak przykład poniżej.


Dlaczego wybrać silnik - Corona, a nie Vray?

W tym tekście nie chcę rozstrzygać, który silnik jest lepszy. Korzystając z jednego i drugiego da się osiągnąć niesamowite rezultaty, a to jaki efekt osiągniemy zależy głównie od naszych umiejętności. W tym wypadku ani jedno, ani drugie narzędzie nie będzie nas ograniczać.

Polecam zapoznać się z artykułem pt. 10 powodów, dla których warto zainteresować się Corona Rendererem - Porównanie z V-ray. Starałem się w nim przedstawić najważniejsze zalety tego silnika oraz porównać go w niektórych aspektach do V-raya. Myślę, że pozwoli Ci podjąć ostateczną decyzję, który będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni.

Mam nadzieję, że ten krótki tekst rozjaśnił Ci trochę sytuację o co chodzi z tymi silnikami i czemu warto z nich korzystać :)

Jeśli chciałbyś zdobyć nowe umiejętności to sprawdź nasz kurs online - 3ds Max - Corona render 8 od podstaw. Dowiesz się z niego wszystkich niezbędnych inforamcji, aby samodzielnie wykonywać wizualizacje z jego pomocą.
Pozdrawiam! :)

Autor

Mateusz Ciećwierz Architekt, grafik 3d

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Założyciel serwisu CG Wisdom. Autor ponad 25 kursów z oprogramowania 3ds Max i V-ray. Fan gier, komiksów i starych samochodów.

Przeczytaj o programie 3ds Max na naszym blogu

Chcesz poznać program 3ds Max? Sprawdź nasz darmowy kurs online!