Wizualizacje - zlecać czy robić samemu? Poradnik

Data publikacji: 10-03-2020  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autor: Mateusz Ciećwierz

Wizualizacje - zlecać czy robić samemu? Poradnik

Niezależnie od tego czy jesteś architektem, projektujesz wnętrza, zieleń, to prawdopodobnie musisz przedstawiać swoje projekty w jakiś wizualny sposób. Obecnie rzadkością jest, aby swoje wizje przenosić na kartkę papieru, a standardem stały się wizualizacje 3d.

Czy w takim wypadku musisz uczyć się wykonywać wizualizacje, czy może jednak zlecać je komuś innemu? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy zastanowić się nad kilkoma najważniejszymi kwestiami.

Jak szybko i jak dużo wizualizacji będzie mi potrzebnych?

W dużej mierze zależy to od tego, czy lubisz projektować na renderach i mieć na bieżąco podgląd na swój projekt. Ewentualnie wpływ na to ma również to jak jesteśmy umówieni z klientem. Czy wystarczy nam jedna wizualizacja na miesiąc, czy raczej potrzebujemy co drugi dzień lub częściej nowych ujęć?

Jeśli potrzebujemy regularnie nowych szybkich wizualizacji,to w tym wypadku podstawowe umiejętności wykonywania ich mogą okazać się niezbędne. Wiedząc co chcemy zmienić i w dodatku potrafiąc szybko wprowadzić takie rozwiązanie, oszczędzamy dużo czasu i pieniędzy.

Częste zlecenia zdalne nowych ujęć mogą być zbyt kłopotliwe i czasochłonne, dlatego warto rozważyć również zatrudnienie pracownika na miejscu. O tym jednak przeczytasz w kolejnych akapitach.

Czy chcę się zajmować wizualizacjami?

Myślę, że jest to dość kluczowe pytanie. Niektóre osoby lubią się tym zajmować, a inne nienawidzą. Chociaż z mojego doświadczenia nienawiść ta wynika często z braku umiejętności obsługi danego programu. Na pewno każdy z nas nie raz był sfrustrowany tym, że spędził godzinę na szukaniu rozwiązania jakiegoś banalnego problemu. W ten sposób bardzo łatwo się zniechęcić do konkretnego programu.

Może jednak zdarzyć się tak, że wykonujemy wizualizacje całkiem sprawnie, ale po prostu tego nie lubimy. Każdy z nas wie jak idzie praca nad czymś czego się nie lubi - nie idzie. ;) Łatwo się wtedy rozkojarzyć, zająć czymś innym i robimy to dużo wolniej niż moglibyśmy.

W przypadku takiego scenariusza zdecydowanie najlepiej pomyśleć o oddelegowaniu tej części naszej pracy.

Czy mamy czas zajmować się wizualizacjami?

Jednym z ważniejszych pytań jest to czy w ogóle opłaca się nam zajmować wizualizacjami? Może nasza praca jest dużo więcej warta niż czas poświęcony na wizualizacje? Może te 5-10 godzin poświęcone w tygodniu wykorzystamy dużo efektywniej i korzystniej finansowo. Wtedy sprawa jest bardzo prosta. Musimy znaleźć odpowiednią osobę do współpracy i po prostu przerzucić ten obowiązek na nią, a my w tym czasie zajmiemy się bardziej opłacalnymi rzeczami. 

Czy jakość wizualizacji jest dla nas kluczowa?

Możliwe, że wcale nie potrzebujemy wielu szybkich poglądowych wizualizacji, a głównie zależy nam na kilku naprawdę wysokiej jakości renderach. Chcemy np. zaprezentować nasz projekt na jakimś billboardzie, katalogu, gazecie, stronie internetowej itp. W takim wypadku najrozsądniejsze będzie zlecenie wykonania wizualizacji profesjonalnej osobie/firmie. Może się okazać, że inwestycja ta zwróci się z nawiązką. Szybciej sprzedamy jakąś inwestycję, zdobędziemy nowego klienta itd.

Wizualizacje - koszty oprogramowania

Musimy pamiętać też o tym, że w większości wypadków do wykonywania wizualizacji będziemy również potrzebować płatnego oprogramowania. Oczywiście istnieją darmowe rozwiązania, ale nadal najpopularniejszymi programami do wykonywania wizualizacjami pozostają - Sketchup + V-ray, 3ds Max + V-ray, Artlantis i inne. Nie są to tanie programy, więc warto też wziąć, to pod uwagę, czy opłaca nam się ponosić dodatkowe koszty.

Więcej na temat wyboru oprogramowania znajdziecie w artykule - Jaki program wybrać do wizualizacji, grafiki 3d, projektowania wnętrz? Poradnik

Jeśli odpowiedzieliśmy już sobie na pytania powyżej i doszliśmy do wniosku, że chyba jednak wykonywanie wizualizacji nie jest dla nas, to zastanówmy się nad alternatywami.

Wizualizacje - komu możemy je zlecić?

Alternatywą jaką mamy jest np. zatrudnienie kogoś na stałe, aby pracował z nami lokalnie i na bieżąco pomagał z wizualizacjami. Mało kto jednak będzie mógł pozwolić sobie na takie rozwiązanie ze względów finansowych. Prawdopodobnie będzie miało ono największy sens w wypadku kilkuosobowych firm, gdzie każda z osób ma przydzielone konkretne zadania lub w sytuacji, gdy naprawdę potrzebujemy bardzo dużo i bardzo szybko nowych renderów.

Innym rozwiązaniem jest zlecenia na bieżąco wykonywania wizualizacji osobie, która pracuje zdalnie. Rozwiązanie takie ma jednak kilka minusów. Przede wszystkim będziemy musieli ciągle być w kontakcie z tą osobą, tłumaczyć jej na bieżąco zmiany, przesyłać pliki, poprawki itp. Dodatkowo jeśli będziemy musieli regularnie korzystać z pomocy takiej osoby, to może się okazać to dla nas bardzo kosztowne w zależności od tego jak będziemy się z nią rozliczać. Wydaje mi się, że rozwiązanie to sprawdzi się najbardziej w sytuacji, gdy potrzebujemy tylko kilku ujęć na miesiąc. Wtedy o wiele łatwiej to oddelegować niż, gdy potrzebujemy ich np. 20 i w praktyce okaże się, że dużą część naszego czasu poświęcamy na kontakt z naszym podwykonawcą.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję, czy w warto poświęcać swój czas na wykonywanie wizualizacji, czy jednak podzlecać je dalej.

Z moich doświadczeń wynika, że umiejętność wykonywania wizualizacji najbardziej przyda się osobom, które często potrzebują nowych wizualizacji. Niekoniecznie najwyższej jakości np. wykonują projekty wnętrz. W tej branży trzeba ich wykonywać naprawdę dużo, klient może często zmieniać coś w naszym projekcie i oczekiwać naniesienia zmian kilkukrotnie. Pomijam już tutaj kwestię tego, że musimy odpowiednio skonstruować umowę, aby klient nie przesadzał i nie kazał robić nam nowych ujęć po zmianie każdej drobnostki. ;)

W wypadku, gdy zajmujemy się np. projektowaniem domów, budynków lub innych projektów, gdzie nie potrzebujemy ciągłego podglądu, to podzlecanie wizualizacji na koniec projektu freelancerowi może okazać się w pełni wystarczające.

A jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Wolisz wykonywać wizualizacje samodzielnie, czy jednak je podzlecać?

Jeśli chcesz się podszkolić w samodzielnym wykonywaniu wizualizacji to sprawdź naszą ofertę kursów online. Znajdziesz u nas szkolenia dla osób początkujących jak i dla osób bardziej zaawansowanych. :)

Polecam też kilka innych tekstów, które mogą Cię zainteresować:

Pozdrawiam!

Autor

Mateusz Ciećwierz Architekt, grafik 3d

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Założyciel serwisu CG Wisdom. Autor ponad 25 kursów z oprogramowania 3ds Max i V-ray. Fan gier, komiksów i starych samochodów.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu