Kursy, szkolenia online czy stacjonarne? Jak się uczyć?

Data publikacji: 10-04-2019  |  Data aktualizacji: 06-02-2023  | Autor: Mateusz Ciećwierz

Kursy, szkolenia online czy stacjonarne? Jak się uczyć?


Jeśli chcesz zdobyć nowe umiejętności, czy to z programowania, czy z obsługi programu graficznego, to jest duża szansa, że będziesz chciał skorzystać z jakiegoś kursu. Możesz zacząć się wtedy zastanawiać - Czy powinienem wybrać kurs online czy szkolenie stacjonarne?

W tym artykule postaram Ci się przedstawić potencjalne zalety jak i ewentualne wady nauki w wypadku jednej jak i drugiej opcji. Odnosić będę się bezpośrednio do naszego serwisu www.cgwisdom.pl - gdzie znajdziesz głównie kursy poświęcone grafice 2d oraz 3d. Jednak ogólne plusy i minusy będą zbliżone niezależnie z jakiego portalu do nauki będziesz korzystać.

Kursy, szkolenia online czy stacjonarne? Nauka zdalna programów - 02

Kursy, szkolenia online - zalety

 • Cena - Przede wszystkim szkolenia online są zazwyczaj dużo tańsze niż szkolenia stacjonarne. Ich ceny zazwyczaj zaczynają się od około 40 zł do około 200 zł. Oczywiście są również darmowe kursy online oraz takie po 1000 zł, jednak przeważnie ich cena oscyluje właśnie w granicach 40-200 zł. Jest to ich niewątpliwy atut w porównaniu z tradycyjnymi kursami, które będą kosztować przeważnie od 500 do kilku tysięcy złotych.

 • Brak konieczności dojazdu na szkolenie - Jest to na pewno jeden z największych plusów na korzyść kursów online. Szczególnie w wypadku osób, które musiałby specjalnie dojeżdżać kilkaset kilometrów na interesujące nas szkolenie. Dodatkowo w sytuacji, gdy musielibyśmy dojeżdżać do innego miasta, a kurs trwa kilka dni, to musimy uwzględnić poza kosztami dojazdu koszt noclegu oraz wyżywienia.

 • Dostęp do szkolenia - W wypadku nauki online, materiał możesz przerabiać w dowolnym dla siebie momencie. Nie musisz dostosowywać swojego grafiku pod konkretną datę szkolenia stacjonarnego. Jeśli pracujesz na etat i masz tylko wolną jedną godzinę wieczorem, to nie stoi nic na przeszkodzie, aby przeznaczyć ją na własną naukę. W wypadku szkoleń całodniowych musimy dostosowywać swój grafik tak, aby móc wziąć w nim udział, co nie zawsze może okazać się możliwe.

 • Możliwość wielokrotnego przerabiania lekcji - Kursy online zazwyczaj są oferowane w postaci przygotowanych wcześniej materiałów wideo. Zaletą takiej formy jest to, że w razie niezrozumienia danego zagadnienia możemy oglądać konkretną lekcję tyle razy ile chcemy, aż w końcu wszystko stanie się dla nas jasne. W wypadku szkoleń stacjonarnych możemy prawdopodobnie zadać pytanie prowadzącemu, ale nie będziemy mogli robić tego co chwilę i nie wypada również pytać po pięć razy o to samo :)

 • Robienia notatek we własnym tempie - Na pewno wielokrotnie zdarzało Ci się nie nadążać z robieniem własnych notatek na wykładzie. W wypadku szkoleń online taki problem nie będzie miał miejsca ponieważ w każdym momencie możesz zatrzymać daną lekcję i zapisać każdą informację jaką chcesz.

 • Wielokrotne przerabianie kursu - Do zakupionych kursów na naszym serwisie możesz wracać tyle razy ile chcesz i kiedy chcesz. Jeśli po roku stwierdzisz, że chcesz przerobić ponownie ten sam kurs, to nic nie stoi na przeszkodzie.

 • Mniejsze ryzyko stracenia pieniędzy - Zawsze może się zdarzyć, że nie będziesz zadowolony z kursu online lub stacjonarnego. Może chodzić o sam sposób przekazywania wiedzy prowadzącego albo po prostu oczekiwałeś czegoś innego. W takim wypadku bardzo często w wypadku szkoleń online masz możliwość zwrotu pieniędzy. W wypadku kursów stacjonarnych takiej możliwości prawdopodobnie nie będziesz miał i może się okazać, że wydasz kilka tysięcy złotych, a nie będziesz zadowolony z tego co otrzymałeś w zamian.

Kursy, szkolenia online - wady

 • Zadawanie pytań - Prawdopodobnie największą wadą kursów online jest brak możliwości zadawania od razu pytań, które pojawiają się podczas przerabiania kursu. Jednak w wypadku naszego serwisu zawsze staramy się pomagać poprzez kontakt mailowy. Dodatkowo prowadzimy również grupę na facebooku “ www.cgwisdom.pl - 3ds Max, Sketchup i nie tylko - Centrum pomocy” gdzie również staramy odpowiadać się na pojawiające się pytania oraz wątpliwości

 • Interakcja - Brak bezpośredniego kontaktu z prowadzącym oraz innymi uczestnikami. Dla introwertyków może być to zaletą ;), jednak czasami miło jest pobyć z innymi ludźmi, którzy również są zainteresowani podobna tematyką. Zawsze mamy możliwość w takiej sytuacji wymienić się doświadczeniami i porozmawiać na wspólne tematy.

 • Potencjalni pracodawcy - Dodatkowym plusem, który pojawia się np. w wypadku szkoleń stacjonarnych z programowania jest fakt, że niektóre szkoły współpracują z potencjalnymi pracodawcami, którzy czekają w kolejce na absolwentów takich szkoleń. W wypadku nauki programowania może być to niewątpliwy plus.


Osobiście nie widzę więcej potencjalnych plusów na korzyść szkoleń stacjonarnych. Nie twierdzę, że nie mają one sensu, ale wielokrotnie może się okazać, że w naszej sytuacji nie będziemy mogli sobie zarówno finansowo jak i czasowo pozwolić sobie na uczestniczenie w takim szkoleniu. Możliwe też, że potencjalne plusy nie będą dla nas na tyle istotne by płacić wielokrotnie więcej za wiedzę, którą możemy uzyskać poprzez kurs online.

A jaka jest wasza opinia na ten temat? Wolicie kursy stacjonarne czy jednak online?

Pod tym adresem możesz sprawdzić nasze kursy online z programów graficznych. Możliwe, że któryś z nich Cię zainteresuje.

Kursy, szkolenia online czy stacjonarne? Nauka zdalna programów - 03


Pozdrawiam :)


Autor

Mateusz Ciećwierz Architekt, grafik 3d

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Założyciel serwisu CG Wisdom. Autor ponad 25 kursów z oprogramowania 3ds Max i V-ray. Fan gier, komiksów i starych samochodów.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu