SketchUp - jak zacząć naukę od podstaw? Poradnik, tutorial

Data publikacji: 12-10-2022  |  Data aktualizacji: 18-03-2024  | Autor: Piotr Kurpiewski

 Chcesz zacząć naukę SketchUpa? Dobra decyzja! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wybrać dobry kurs SketchUp dla początkujących i na co zwrócić uwagę już od pierwszych kroków w programie.

SketchUp - jak zacząć naukę od podstaw? Poradnik, tutorial

Spis treści

  Z tego artykułu dowiesz się, jak efektywnie rozpocząć przygodę z oprogramowaniem SketchUp. Poznasz porady dla początkujących i zaplanujesz swoją naukę Sketchup od podstaw.

  Sketchup - co to za program?

  SketchUp to program komputerowy wykorzystywany do modelowania trójwymiarowego. W odróżnieniu od grafiki 2D, grafika 3D posiada dodatkowy wektor, który określa wysokość. Trzeci wymiar pozwala na precyzyjne budowanie rzeczywistości zbliżonej do tej, która otacza nas w świecie realnym. Poniżej, po lewej płaski, dwuwymiarowy rzut, a po prawej przestrzenna, trójwymiarowa aksonometria:


  Obecnie Sketchup jest rozwijany przez firmę Trimble, która w 2012 roku odkupiła go od Google. Historia programu sięga jednak aż roku 2000. Właśnie wtedy architekt Brad Schell i programista Joe Esch opublikowali jego pierwszą wersję. Oprogramowanie od samego początku cieszy się nieustającą popularnością z uwagi na intuicyjny interfejs i łatwość wykonywania skomplikowanych operacji. Jeśli potrzebujesz więcej informacji o SketchUpie,  zajrzyj do mojego artykułu pt. Sketchup - co to jest?

  Do czego służy oprogramowanie Sketchup?

  SketchUp służy do prezentacji idei projektowych. Jest stosowany powszechnie w branżach związanych z architekturą, budownictwem i mechaniką. Wykorzystuje się go w projektowaniu wnętrz, projektowaniu krajobrazu, wystaw i scenografii, a także przy tworzeniu gier komputerowych, mechanice czy kinematografii.


  Tak jak sugeruje jego nazwa, oprogramowanie stosuje się głównie do przygotowania koncepcji i szkiców (“to sketch” to po angielsku “szkicować”), ale jego możliwości wykraczają znacznie poza ten zakres. To wyjątkowe narzędzie, które sprawdza się we wstępnym procesie projektowym, jak również na etapie realizacji.

  Dlaczego Sketchup?

  Na rynku istnieje wiele programów do grafiki 3D. Blender, 3ds Max czy Cinema 4D są równie popularne. Co więc sprawia, że SketchUp zasługuje na szczególne wyróżnienie?

  • Niski próg wejścia - na tle innych programów SketchUpa łatwo jest się nauczyć;
  • Prosta obsługa - przyjemny, nieskomplikowany interfejs można zrozumieć w parę chwil;
  • Darmowa biblioteka 3D - miliony zasobów dostępnych na wyciągnięcie myszki dostępnych zupełnie za darmo
  • Możliwości rozbudowywania - nieograniczone możliwości dodawania zewnętrznych wtyczek
  • Standard wśród profesjonalistów - wg raportu przeprowadzonego przez Chaos Group w 2018 roku SketchUp był najpopularniejszym programem 3D używanym w branży architektonicznej
  • Konkurencyjna cena - dostęp do SketchUp możesz kupić w cenie ok. 2600 zł za rok
  • Dopasowany model subskrypcji

  Jeśli jeszcze nie przekonałeś się do Sketchupa, to zobacz nasz Poradnik - Jaki program wybrać do wizualizacji, grafiki 3D, projektowania wnętrz? Tekst pomoże Ci znaleźć narzędzie dostosowane do Twoich potrzeb.


  SketchUp - dla kogo?

  SketchUp jest szczególnie popularny wśród architektów i projektantów wnętrz. Korzystają z niego również inżynierowie, stolarze, projektanci ogrodów, urbaniści, a nawet scenografowie i artyści.

  Program jest ceniony w całej branży kreatywnej za swoją intuicyjność i elastyczność. Jeśli potrzebujesz narzędzia, którego nauczysz się szybko i które będzie towarzyszyło Ci na każdym etapie projektowym, to trafiłeś w dziesiątkę.

  A jeśli myślisz, że SketchUp będzie dla Ciebie niewystarczający, to zobacz, co potrafi to oprogramowanie uzupełnione o dodatkowe wtyczki. Piszę o tym w artykule pt. 10 przydatnych pluginów do SketchUpa, które musisz znać.


  Skąd wziąć program SketchUp?

  SketchUpa można pobrać bezpośrednio z oficjalnej strony producenta i testować przez 7 dni za darmo. Wystarczy zarejestrować się, używając konta Google, Apple lub po prostu podając swój adres e-mail. Pobrane archiwum należy zainstalować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w trakcie całego procesu.

  SketchUp to narzędzie przeznaczone dla profesjonalistów, do użytku komercyjnego. Aby korzystać z niego po okresie próbnym należy zapłacić za wybrany plan subskrypcyjny. Po więcej szczegółów odsyłam do cennika na oficjalnej stronie.


  Ciekawostka: SketchUp jest dostępny w wersji przeglądarkowej zupełnie za darmo. Więcej piszę o tym w artykule pt. Sketchup za darmo.

  Mam już oprogramowanie SketchUp. Co dalej?

  Po pomyślnej instalacji można już swobodnie korzystać z oprogramowania. Wystarczy włączyć aplikację, a następnie zalogować się do niej używając tego samego konta, które było wykorzystywane wcześniej do pobrania SketchUpa.

  Jeśli chcesz pracować na pustym pliku, wybierz odpowiedni dla siebie szablon wyrażony w milimetrach lub centymetrach. Jeśli masz już jakiś plik, który chcesz otworzyć (na przykład scenę dołączoną do jednego z kursów CG Wisdom), możesz w tym miejscu kliknąć w przycisk Otwórz plik… i wskazać konkretny plik .skp do dalszej pracy.

  Zdobądź wiedzę od praktykwów

  Zobacz kurs Sketchup od podstaw

  SketchUp od podstaw. Porady, jak zacząć naukę SketchUpa?

  Możesz próbować poznać SketchUpa samodzielnie. Gwarantuję, że już przy pierwszym kontakcie z programem będziesz w stanie zbudować prostą geometrię. Warto jednak od samego początku wyrobić w sobie dobre nawyki, ucząc się od najlepszych.

  W Internecie znajdziesz wiele pomocnych treści. Sam SketchUp prowadzi platformę Campus https://learn.sketchup.com z darmowymi kursami on-line. Lekcje są przedstawione w formie filmów, a materiały treningowe przygotowane do pobrania na własny komputer. Dokładnie w ten sam sposób działają nasze szkolenia online i tutoriale premium ze Sketchupa, przy czym prowadzone są w języku polskim.

  W ofercie CG Wisdom znajdziesz szeroki wybór internetowych poradników przeznaczonych dla użytkowników o różnym poziomie zaawansowania. Jeśli chciałbyś nauczyć się SketchUpa od podstaw, to na pewno docenisz dopasowany do potrzeb laików Kurs SketchUp 2021 Pro od podstaw. To tutorial szczególnie popularny wśród początkujących, a ich opinie mówią same za siebie!


  Jak długo trwa nauka SketchUp?

  Mimo swojej intuicyjności i nieskomplikowanym narzędziom nauka SketchUpa to wcale nie taka prosta sprawa. Przygotuj się na długie godziny pracy i uzbrój się w cierpliwość. Początki bywają ciężkie, ale stopniowo Twoja wiedza i sprawność poruszania się w tym oprogramowaniu będą rosnąć. Realnie, pilny uczeń jest w stanie opanować Sketchupa w stopniu podstawowym w kilka miesięcy.

  Nauka jednak tak naprawdę nigdy się nie kończy. Nawet zaawansowani użytkownicy nie wiedzą o SketchUpie wszystkiego. Dodatkowo wiedzę warto na bieżąco uzupełniać, bo co roku wychodzi nowa wersja oprogramowania, bogatsza o kolejne funkcje.


  Zdaniem eksperta
  Piotr KurpiewskiArchitekt, Grafik, Wykładowca PJATK w Warszawie
  "SketchUp na pierwszy rzut oka wygląda jak program-zabawka. Często jest też porównywany do Simsów. Moim zdaniem to duża zaleta, bo w rzeczywistości ten prosty program pozwala osiągać naprawdę imponujące efekty.

  Sam używam go w pracy z dużymi deweloperami i zaawansowanymi inwestycjami. Obserwuję też regularnie w social mediach jak korzystają z niego gwiazdy branży kreatywnej: Virgil Abloh, Kelly Wearstler czy Es Devlin.”

  Nauka SketchUpa - tutorial dla początkujących

  Żeby wyjść naprzeciw potrzebom nowicjuszy przygotowaliśmy specjalny, krótki darmowy tutorial SketchUp, który udostępniamy bezpłatnie. Darmowe szkolenie SketchUp przeznaczone jest szczególnie dla osób związanych z branżą wnętrzarską, a więc dla architektów, dekoratorów, stylistów i designerów. Niemniej każdy żądny SketchUpowych przygód użytkownik znajdzie tu coś dla siebie.

  Ten bezpłatny tutorial SketchUp to wyjątkowa okazja, aby sprawdzić, czy program jest dla Ciebie odpowiedni oraz czy proponowana przez nas forma nauki do Ciebie trafia. Szkolenie prowadzi trener CG Wisdom Piotr Kurpiewski, który jest jednocześnie wykładowcą na Wydziale Architektury Wnętrz w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Darmowy kurs SketchUp + V-Ray możesz odebrać klikając w poniższy baner.

  Chcę pobrać darmowy kurs SketchUp!

  Poradnik: na co zwrócić uwagę podczas nauki SketchUpa od podstaw?

  Bez względu na stopień zaawansowania, każdy użytkownik SketchUpa będzie w stanie, nawet bez uprzedniego szkolenia, budować proste geometrie. Program jest wykorzystywany nawet w edukacji wczesnoszkolnej dzieci. Nie jest więc trudny do opanowania. Za to ucząc się na własną rękę łatwo ominąć podstawowe zasady pracy. Powinieneś zwrócić uwagę szczególnie na:


  • Korzystanie ze skrótów klawiszowych - pozwala pracować o wiele wydajniej;
  • Poprawne grupowanie i klasyfikacja geometrii w scenie - to jedyna prawidłowa metoda zarządzania elementami pliku;
  • Zachowanie podstawowych zasad higieny pracy - w ten sposób oszczędzisz sobie wielu problemów w przyszłości;
  • Upraszczanie powtarzalnych procesów - to duża oszczędność czasu, o której wie niewiele osób;
  • Optymalizację dużych plików - specjalny proces, który pomaga odchudzić plik i zwolnić pamięć operacyjną niezbędną do jego przetworzenia.

  Jeśli obawiasz się, że sam nie przyswoisz sobie tych zasad, to zajrzyj do kursów internetowych CG Wisdom. Otrzymasz gotowe porady i tricki, które pozwolą Ci uczyć się znacznie bardziej efektywnie.


  Jak nauczyć się obsługi SketchUp? Polecane kursy

  Dla osób, które dopiero zaczynają naukę naturalnym wyborem będzie internetowy Kurs SketchUp 2021 Pro dla początkujących od podstaw. To idealne szkolenie na dobry początek. Wprowadzi Cię w świat grafiki 3D i da solidne podstawy do dalszego rozwoju.

  SketchUp to doskonałe narzędzie do modelowania, ale w kwestii prezentacji V-Ray nie ma sobie równych. To rozszerzenie pomoże Ci tworzyć fotorealistyczne wizualizacje. Przygotowaliśmy specjalny materiał dla laików. To Kurs Vray 5 dla początkujących od podstaw. Te dwa tutoriale razem to doskonały start!

  Jeśli znasz już podstawy SketchUpa i V-Raya to możesz celować w bardziej sprecyzowane tematy. Interesujesz się wnętrzami? Koniecznie sprawdź Kurs Sketchup - Vray 5 - wizualizacje wnętrz od podstaw.


  Wolisz architekturę z zewnątrz? Mamy świetny Kurs - Sketchup + Vray 3.6 - 4 pory roku. Uświadomi Ci jak wizualizować budynki w zmieniającym się środowisku wiosny, lata, jesieni i zimy.

  CG Wisdom ma w swojej ofercie coś dla każdego! Zobacz wszystkie kursy w specjalnej kategorii: Kursy wideo online - SketchUp. Nauka z nami obejmuje tutoriale o różnym poziomie trudności skupione na rozmaitych tematach: oświetleniu, budynkach wielorodzinnych, postprodukcji, łazienkach, materiałach czy urbanistyce.

  Autor

  Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

  Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.

  Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu