Data publikacji: 22-10-2018 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autor: Piotr Kurpiewski
Data publikacji: 22-10-2018 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autor: Piotr Kurpiewski
Podstawowe narzędzia SketchUp są w wielu przypadkach niewystarczające. Ciężko jest za ich pomocą wykonywać skomplikowane operacje geometryczne, teksturować organiczne powierzchnie czy zapanować nad skomplikowanym modelem. W tym tekście przedstawię Ci 10 wtyczek, które sprawią, że zaoszczędzisz dużo czasu i przeniesiesz swoje umiejętności na wyższy poziom.
To zbiór wielu przydatnych narzędzi dedykowanych architektom. Dzięki nim możemy w prosty sposób tworzyć okna, drzwi, schody i dachy tylko na podstawie wpisywanych danych. Nawet bez podstawowych umiejętności modelowania możemy z łatwością stworzyć np. konstrukcję dwuspadowego dachu.
Plugin występuje też w wersji Pro, która zawiera więcej funkcji i umożliwia tworzenie naprawdę złożonych konstrukcji architektonicznych. Za te funkcjonalności musisz jednak zapłacić 48$, tymczasem podstawowa wersja jest dostępna zupełnie za darmo: darmowa wersja 1001bitTools.
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o technikach tworzenia tego typu geometrii, zajrzyj do artykułu: Jak zrobić dach?
To jedno z najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań dla modelowania organicznego. Bez tego rozszerzenia właściwie niemożliwe jest tworzenie mebli tapicerowanych czy zaawansowane kształtowanie terenu. Artisan wprowadza zupełnie inny sposób pracy, niż ten, do którego przyzwyczaił nas SketchUp. Polega on bardziej na rzeźbieniu i wygładzaniu geometrii poprzez dodatkowe podziały siatki.
Jego koszt to 39$, ale możesz testować go przez 15 dni zupełnie za darmo: Artisan w wersji demo.
A jeśli chciałbyś opanować to rozszerzenie, to polecam Ci 1-godzinny kurs: Modelowanie sofy.
To darmowa wtyczka, która pomaga utrzymać porządek w scenie. Dzięki niej usuniesz nieużywaną geometrię, zmniejszysz ilość poligonów do niezbędnego minimum i naprawisz wszystkie błędy występujące w pliku. Jeśli masz problemy z wydajnością SketchUpa to koniecznie zajrzyj do artykułu: Optymalizacja gotowych modeli - omówienie pluginu CleanUp.
To całkowity przełom w tworzeniu tkanin. Dzięki temu rozszerzeniu będziesz w stanie naśladować zachowanie różnorodnych materiałów zupełnie tak, jakby było to w rzeczywistości. Możesz np. rzucić koc na kanapę, rozsunąć zasłony w oknach lub rozstawić namiot. To nie wszystko. ClothWorks działa nie tylko na płaszczyzny, ale również na linie. To znaczy, że możesz również tworzyć zaawansowane konstrukcje linowe.
Wtyczka kosztuje 29$ w pełnej wersji, ale jest również dostępna w wersji darmowej, która pozwala na większość popularnych przekształceń. Jeśli chciałbyś nauczyć się korzystać z ClothWorks to polecam Ci 1,5-godzinny kurs: Symulacja tkanin z wykorzystaniem wtyczki ClothWorks.
To rozszerzenie umożliwia tworzenie złożonych powłok na podstawie krzywych. Możesz np. stworzyć szkielet sklepienia krzyżowo-żebrowego, a następnie wypełnić go geometrią. Możesz też wskazać kolejne elementy konstrukcji tunelu, a Curviloft kolejno je połączy. To intuicyjne narzędzie, które pomoże Ci modelować nieprostokreślne siatki.
Curviloft to darmowe rozszerzenie, które możesz pobrać stąd: darmowa wersja Curviloft.
To plugin, który pozwala na tworzenie zaawansowanych wzorów płytek, desek i bloczków w zaledwie kilka sekund. Z łatwością przygotujesz dzięki niemu regularnie ułożony parkiet albo zupełnie przypadkowy kamień naturalny i to na dowolnej, płaskiej powierzchni.
FloorGenerator to wszechstronna wtyczka, która przydaje się nie tylko architektom wnętrz. Jeśli chciałbyś poznać więcej jego możliwości koniecznie zajrzyj do artykułu: Floor Generator dla SketchUpa, czyli jak łatwo stworzyć drewnianą podłogę.
To rozszerzenie umożliwia szybkie zaokrąglanie ostrych krawędzi modeli. Chociaż brzmi to banalnie, otwiera nam drogę do wielu zaawansowanych przekształceń. Ponadto, to właśnie tego rodzaju pozornie nic nieznaczące rozwiązania przyczyniają się ostatecznie do fotorealistycznego efektu.
Jeśli zależy Ci na precyzyjnym odwzorowywaniu geometrii z gładkimi rogami, obowiązkowo obejrzyj krótki tutorial: Zaokrąglanie krawędzi - Rozszerzenie RoundCorner.
To inaczej rozrzucać, rozpraszać (ang. to scatter). Ta nazwa świetnie obrazuje możliwości pluginu. Służy on bowiem do rozmieszczania obiektów: w formie pełnej geometrii lub w formie plików proxy na dowolnym terenie. Pozwala dodatkowo na zaawansowane przekształcenia dotyczące zanikania wraz ze wzrostem odległości, ograniczania pola rozpraszania czy tworzenia iteracji modeli źródłowych.
Skatter posiada też własną bibliotekę roślinności, dzięki której błyskawicznie stworzysz podstawowe ekosystemy. Pełna wersja to koszt 99$, chociaż stosunkowo często zdarzają się zniżki. Niezdecydowani mogą testować wtyczkę przez 15 dni za darmo: Skatter w wersji demo.
W dziale Tutoriale Premium znajdziesz 1-godzinny kurs poświęcony Skatterowi, dzięki któremu nauczysz się go efektywnie wykorzystywać: Sketchup - Plugin - Skatter.
To na pewno najmniej popularny plugin w tym zestawieniu, ale wcale nie mniej przydatny. Pozwala na stworzenie edytowalnej “klatki” wokół obiektu i modyfikację poszczególnych jej węzłów, które wpływają bezpośrednio na zamkniętą w boksie geometrię. Dzięki dodatkowej warstwie przekształcenia są bardziej proporcjonalne, a Ty masz większą kontrolę nad siatką i jej ostatecznym kształtem.
SketchyFFD to darmowe rozszerzenie, które możesz pobrać stąd: darmowa wersja SketchyFFD.
Jeśli chcesz precyzyjnie teksturować, to potrzebujesz tego rozszerzenia. Domyślne narzędzia SketchUpa nie pozwalają kontrolować map złożonych powierzchni. Stąd ciężko jest nam równomiernie rozłożyć materiał na nieregularnych obiektach. Tymczasem SketchUV umożliwia projekcję różnych typów geometrii: płaszczyzn, kół, walców, graniastosłupów, itp. Dodatkowo świetnie współpracuje z zewnętrznymi programami do zaawansowanej kontroli tekstur.
Ta wtyczka jest jednak dość trudna w użyciu. Jeśli chciałbyś poznać zasady rządzące w świecie koordynatów UV, kładów i triangularyzacji, koniecznie obejrzyj nasz 1,5-godzinny kurs: Teksturowanie różnorodnych powierzchni.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą kursów online ze Sketchupa.
Pozdrawiam :)
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 24
Łączny czas trwania kursów: 131 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?