Data publikacji: 27-10-2021 | Data aktualizacji: 01-10-2024 | Autor: Piotr Kurpiewski
Data publikacji: 27-10-2021 | Data aktualizacji: 01-10-2024 | Autor: Piotr Kurpiewski
Zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki SketchUp, ale nie chcesz wydawać pieniędzy? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Wersja webowa tego oprogramowania jest dostępna zupełnie za darmo!
Free to jeden z planów subskrypcyjnych SketchUpa przeznaczony do użytku osobistego. W odróżnieniu od wersji Pro i Studio, aby z niego skorzystać nie trzeba pobierać żadnych plików, ani przechodzić przez złożony proces instalacji. Używa się go bezpośrednio w przeglądarce, np. Google Chrome. Co prawda aplikacja nie ma takich samych możliwości, co wersje płatne, ale idealnie nadaje się do tego, aby zacząć przygodę z grafiką 3D.
Darmowa wersja oprogramowania jest dostępna pod adresem: www.app.sketchup.com. Aby jej używać należy założyć konto w serwisie Trimble, który jest producentem SketchUpa. Można do tego wykorzystać np. konto Google, wystarczy mieć skrzynkę pocztową w domenie Gmail. Po wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych i przejściu standardowego procesu rejestracji, możesz już cieszyć się pełną funkcjonalnością SketchUp Free!
SketchUp Free pozwala na pracę z modelem od zera albo otwieranie gotowych plików bezpośrednio z dysku komputera. Zapewnia, zupełnie za darmo, 10 GB miejsca na przechowywanie projektów w chmurze. Pliki dodaje się wybierając przycisk Open from device. Nowe modele tworzy się wybierając z kolei przycisk Create new. Strzałka obok przycisku pozwala od razu wskazać jednostki, w jakich zostanie stworzone środowisko projektowe. Jeśli tego nie zrobisz, domyślnie rysunek zostanie przygotowany w calach. Wybierz więc wcześniej właściwy, europejski system metryczny.
Gotowe pliki zapisuje się z kolei klikając przycisk Save i wskazując odpowiednią lokalizację w chmurze, czyli katalog SketchUp i ewentualnie dodatkowe, dodane foldery z projektami. W każdej chwili masz więc dostęp do swoich projektów.
SPRAWDŹ KURS ONLINE SKETCHUP OD PODSTAW
Nawigacja i UI (User Interface) są bardzo zbliżone (albo wręcz identyczne) do standardowej, desktopowej wersji oprogramowania. Podstawowe narzędzia znajdują się w pionowym pasku po lewej stronie. Po prawej stronie jest z kolei Zasobnik domyślny, w którym osadzono m. in. materiały, tagi, sceny i cienie, a nawet panel z usługą 3D Warehouse. Oznacza to, że za darmo możesz korzystać z biblioteki gotowych modeli SketchUp!
Jakie są ograniczenia tej przeglądarkowej aplikacji? Przede wszystkim, jest ona przeznaczona do użytku osobistego. Wyklucza więc wykorzystanie komercyjne, do celów zawodowych.
Poza tym, SketchUp Free nie posiada niektórych, bardziej zaawansowanych narzędzi. Nie da się w nim na przykład tworzyć materiałów z teksturami. Nie ma tu również możliwości instalowania rozszerzeń, które wzbogacają oprogramowanie o dodatkowe funkcje. Zapomnij więc o tworzeniu organicznej geometrii, zaawansowanych materiałów czy fotorealistycznych wizualizacji.
Takich wizualizacji niestety nie stworzysz w SketchUp Free.
Mimo tych oczywistych ograniczeń, SketchUp Free daje także wiele możliwości. Dostęp do plików z każdego miejsca oraz łatwość i intuicyjność modelowania sprawiają, że to świetny wybór na start!
Jeśli potrzebujesz czegoś więcej, to skorzystaj z 7-dniowego darmowego triala SketchUpa w wersji desktopowej przechodząc tutaj: www.sketchup.com/try-sketchup.
A jeśli chciałbyś szybko nauczyć się tego oprogramowania, to koniecznie sprawdź nasz kurs SketchUp Pro 2021 od podstaw.
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 22
Łączny czas trwania kursów: 121 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?