SketchUp za darmo!

Data publikacji: 27-10-2021  |  Data aktualizacji: 18-03-2024  | Autor: Piotr Kurpiewski

SketchUp Free to przeglądarkowa darmowa wersja SketchUpa. Program jest dostępny w  subskrypcji i jest przeznaczony do użytku osobistego. Wersja ta ma ograniczenia w porównaniu do płatnych wariantów, takich jak Pro i Studio, ale jest doskonała dla początkujących. Aby skorzystać z SketchUp Free, załóż konto, używając adresu e-mail. Wersja darmowa oferuje 10 GB miejsca na przechowywanie projektów w chmurze. Interfejs i narzędzia są podobne do desktopowej wersji, a nawigacja jest intuicyjna. Można tworzyć nowe modele, otwierać gotowe pliki, a także korzystać z biblioteki gotowych modeli SketchUp. Pamiętaj, że nie możesz używać SketchUp Free w celach komercyjnych, nie masz też dostępu do części zaawansowanych narzędzi, np. tworzenia materiałów z teksturami. Mimo to Sketchup Free to świetny wybór na początek przygody z modelowaniem 3D.

SketchUp za darmo!

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki SketchUp, ale nie chcesz wydawać pieniędzy? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Wersja webowa tego oprogramowania jest dostępna zupełnie za darmo!

Co to jest SketchUp Free?

Free to jeden z planów subskrypcyjnych SketchUpa przeznaczony do użytku osobistego. W odróżnieniu od wersji Pro i Studio, aby z niego skorzystać nie trzeba pobierać żadnych plików, ani przechodzić przez złożony proces instalacji. Używa się go bezpośrednio w przeglądarce, np. Google Chrome. Co prawda aplikacja nie ma takich samych możliwości, co wersje płatne, ale idealnie nadaje się do tego, aby zacząć przygodę z grafiką 3D.

SketchUp za darmo - 02

Jak skorzystać ze SketchUpa za darmo?

Darmowa wersja oprogramowania jest dostępna pod adresem: www.app.sketchup.com. Aby jej używać należy założyć konto w serwisie Trimble, który jest producentem SketchUpa. Można do tego wykorzystać np. konto Google, wystarczy mieć skrzynkę pocztową w domenie Gmail. Po wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych i przejściu standardowego procesu rejestracji, możesz już cieszyć się pełną funkcjonalnością SketchUp Free!

SketchUp za darmo - 03

Od czego zacząć?

SketchUp Free pozwala na pracę z modelem od zera albo otwieranie gotowych plików bezpośrednio z dysku komputera. Zapewnia, zupełnie za darmo, 10 GB miejsca na przechowywanie projektów w chmurze. Pliki dodaje się wybierając przycisk Open from device. Nowe modele tworzy się wybierając z kolei przycisk Create new. Strzałka obok przycisku pozwala od razu wskazać jednostki, w jakich zostanie stworzone środowisko projektowe. Jeśli tego nie zrobisz, domyślnie rysunek zostanie przygotowany w calach. Wybierz więc wcześniej właściwy, europejski system metryczny.

SketchUp za darmo - 04

Gotowe pliki zapisuje się z kolei klikając przycisk Save i wskazując odpowiednią lokalizację w chmurze, czyli katalog SketchUp i ewentualnie dodatkowe, dodane foldery z projektami. W każdej chwili masz więc dostęp do swoich projektów.

Interfejs

Nawigacja i UI (User Interface) są bardzo zbliżone (albo wręcz identyczne) do standardowej, desktopowej wersji oprogramowania. Podstawowe narzędzia znajdują się w pionowym pasku po lewej stronie. Po prawej stronie jest z kolei Zasobnik domyślny, w którym osadzono m. in. materiały, tagi, sceny i cienie, a nawet panel z usługą 3D Warehouse. Oznacza to, że za darmo możesz korzystać z biblioteki gotowych modeli SketchUp!

SketchUp za darmo - 05

Ograniczenia

Jakie są ograniczenia tej przeglądarkowej aplikacji? Przede wszystkim, jest ona przeznaczona do użytku osobistego. Wyklucza więc wykorzystanie komercyjne, do celów zawodowych.

Poza tym, SketchUp Free nie posiada niektórych, bardziej zaawansowanych narzędzi. Nie da się w nim na przykład tworzyć materiałów z teksturami. Nie ma tu również możliwości instalowania rozszerzeń, które wzbogacają oprogramowanie o dodatkowe funkcje. Zapomnij więc o tworzeniu organicznej geometrii, zaawansowanych materiałów czy fotorealistycznych wizualizacji.

SketchUp za darmo - 06

Takich wizualizacji niestety nie stworzysz w SketchUp Free.

Podsumowanie

Mimo tych oczywistych ograniczeń, SketchUp Free daje także wiele możliwości. Dostęp do plików z każdego miejsca oraz łatwość i intuicyjność modelowania sprawiają, że to świetny wybór na start!

Jeśli potrzebujesz czegoś więcej, to skorzystaj z 7-dniowego darmowego triala SketchUpa w wersji desktopowej przechodząc tutaj: www.sketchup.com/try-sketchup.

A jeśli chciałbyś szybko nauczyć się tego oprogramowania, to koniecznie sprawdź nasz kurs SketchUp Pro 2021 od podstaw.

Autor

Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!