Data publikacji: 30-04-2019 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Agnieszka Zakrzewska-Kowalska
Data publikacji: 30-04-2019 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Agnieszka Zakrzewska-Kowalska
Niektórzy z was
zapewne pracują już od jakiegoś czasu w tym programie, ale inni zaczynają
dopiero swoją przygodę. Dlatego przygotowaliśmy dla was wpis, który
zainteresuje zarówno osoby, które mają już doświadczenie, jak i te, które
stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w programie Revit.
W tym poradniku zajmiemy się zagadnieniem - jak zapisać plik w starszej wersji? Najczęstszą odpowiedzią, jaką słyszymy na to pytanie, jest prosta i krótka odpowiedź „nie da się”. Ogólnie rzecz biorąc to prawda, z tym że niestety rzadko, kto wyjaśnia, dlaczego tak jest.
Biorąc pod uwagę, iż jest to bardzo powszechne pytanie, bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego nie można zapisać pliku do starszej wersji, przygotowaliśmy dla Was ten materiał.
Zacznijmy od początku…
Jak zapewne część z was już wie w najnowszej wersji programu, czyli Revit 2019 pojawiła się zupełnie nowa funkcja, której nie było w poprzednich wersjach, czyli możliwość zobaczenia, w jakiej wersji programu został zapisany plik, który zamierzamy otworzyć (osoby, które chciałyby się zapoznać z tym artykułem zapraszam serdecznie: Revit 2019 – co nowego?)
Twórcy programu zdecydowali się na wprowadzenia tej jakże pomocnej funkcji właśnie z tego względu, że w Revicie nie ma możliwości zapisania pliku do starszej wersji. Jedyną wersję, w której możemy zapisać plik, jest aktualna wersja naszego programu.
Co to tak naprawdę oznacza?
Oznacza to tyle, że w momencie, kiedy mamy program w wersji 2019 możemy otworzyć w zasadzie każdy plik zapisany w formacie rvt (2014, 2015, 2016, 2017 itd.) natomiast, jeśli wersją programu, którą posiadamy jest na przykład Revit 2014, to pliku zapisanego w wersji 2019 już nie otworzymy.
O czym trzeba pamiętać przy otwieraniu plików?
Z tego względu, że plików rvt nie zapiszemy do starszej wersji, należy pamiętać, że:
Uwaga!
Przy zamykaniu pliku (nie chodzi o zapisywanie Ctrl+S tylko zamykanie pliku) dostaniemy zapytanie: „Czy chcesz zapisać zmiany w pliku?”. Jeśli wybierzemy opcję „TAK” to uaktualnienie spowoduje, że plik zostanie zapisany (bezpowrotnie!) w nowszej wersji.
Także pamiętaj!
Uaktualnienie jest jednorazowe i uniemożliwia powrót danego
pliku do poprzedniej wersji (2014)!
Ważne!
Jeśli
zatem współpracujemy z osobą, która ma inną wersję programu niż my i prześle
nam plik do weryfikacji, musimy pamiętać, by:
Dlaczego tak jest i czy jest szansa by to się zmieniło?
Generalnie to dosyć proste. Jak wiadomo, każdy program posiada jakąś bazę danych, utworzoną na zasadzie „tabelki” zawierającej wiersze i kolumny. W starszych wersjach ta baza danych była mniejsza w stosunku do nowych wersji. W dodatku z każdą nową wersją programu, oprócz samej ilości danych zmienia się sposób ich segregacji, tzn że pewne dane są przypisywane do innych miejsc w „tabeli” w systemie. Dlatego bardzo ciężko, żeby plik, który ma jakąś określoną ilość danych, móc zapisać tak, żeby miał tych danych mniej. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo utraty dużej części danych systemowych, co może spowodować wiele problemów, nie tylko z samym plikiem.
Czy twórcy programu znajdą w takim razie sposób, by uporządkować bazę danych i dadzą możliwość zapisu do starszej wersji?
Na razie nic niestety na to nie wskazuje. W dodatku, kiedy w wersji programu 2019 pojawiła się opcja podglądu aktualnej wersji pliku, umocniło to wśród użytkowników przekonanie, że możliwość zapisu do starszej wersji się nie pojawi.
Pozdrawiamy serdecznie :)
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 346 godzin
Liczba dostępnych kursów: 22
Łączny czas trwania kursów: 121 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?