Revit - Jak usunąć pomieszczenie? - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 03-03-2022  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autor: Sebastian Boryczka

Revit - Jak usunąć pomieszczenie? - Tutorial, poradnik


Usuwanie pomieszczeń w Revicie nie jest takie oczywiste jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, aczkolwiek nie jest też zbytnio skomplikowane. Wynika to z pewnej przyjętej logiki pracy, ale do tego dojdziemy w trakcie poniższego poradnika.

Na początek dodajmy parę ścian tak aby utworzyły min. 3 pomieszczenia, a następnie dodajmy pomieszczenie (Room). Więcej o dodawaniu pomieszczeń przeczytasz w artykule Revit - Jak dodać pomieszczenie?

Revit - Jak usunąć pomieszczenie? - Tutorial, poradnik - 01

Aby usunąć pomieszczenie z widoku musimy najpierw je wybrać. Po najechaniu na odpowiedni obszar powinien pojawić nam się obrys pomieszczenia wraz z przekreślającymi je dwoma liniami (tak jak na rysunku poniżej)

Revit - Jak usunąć pomieszczenie? - Tutorial, poradnik - 02

Jeżeli nie uda Ci się od razu, bądź będzie Ci sprawiało to trudność, można wybrać pomieszczenie najeżdżając kursorem na oznaczenie pomieszczenia (Room Tag) a następnie poprzez przycisk TAB  przełączyć na pomieszczenie.

Pamiętajmy też, ze usunięcie oznaczenia nie usuwa pomieszczenia.

Revit - Jak usunąć pomieszczenie? - Tutorial, poradnik - 03

Samo usunięcie pomieszczenia z widoku nie usuwa go jeszcze z  projektu, o czym również informuje Revit podczas usuwania.

Revit - Jak usunąć pomieszczenie? - Tutorial, poradnik - 04

Możemy się o tym przekonać, próbując wstawić nowe pomieszczenie. Wejdźmy w narzędzie to wstawiania pomieszczeń, ale zamiast wstawić nowego, rozwińmy menu wyboru Room. Poza opcją New możemy wybrać wcześniej usunięte pomieszczenie, to oznacza że nie zostało ono usunięte z  projektu.

Revit - Jak usunąć pomieszczenie? - Tutorial, poradnik - 05

Aby usunąć pomieszczenie z projektu, najpierw musimy stworzyć zestawienie pomieszczeń. Wybieramy w przeglądarce projektu Schedules/Quantities(all) prawym przyciskiem myszy i tworzymy nowe zestawienie.

Revit - Jak usunąć pomieszczenie? - Tutorial, poradnik - 06

W okienku New Schedule w wybieramy kategorię Rooms, a następnie po zatwierdzeniu w oknie Schedule Properties wybieramy i przerzucamy przyciskiem z zieloną strzałką dowolne parametry pomieszczeń do zestawienia, na przykład numer, nazwę i powierzchnię.

Revit - Jak usunąć pomieszczenie? - Tutorial, poradnik - 07

Revit - Jak usunąć pomieszczenie? - Tutorial, poradnik - 08

Po zatwierdzeniu pojawi się zestawienie pomieszczeń, wśród których będzie pozycja bez podanej powierzchni. Oznacza to, że dane pomieszczenie zapisane jest w projekcie, jednak nie jest nigdzie usytuowane, przez co nie może tej powierzchni obliczyć. Jeżeli chcemy permanentnie usunąć to pomieszczenie, klikamy na prawy przycisk mirzy nad wybranym wierszem i  wybieramy opcję Delete Row. Możemy również to zrobić używając przycisku na pasku opcji narzędzia, bądź odpowiednim narzędziem na wstążce do usuwania wierszy.

Revit - Jak usunąć pomieszczenie? - Tutorial, poradnik - 09

Co więcej, jeżeli w ten sposób usuniemy inne pomieszczenie, zostanie ono również usunięte ze wszystkich widoków w pliku. Usuńmy jedno z  wybranych pomieszczeń i przejdźmy do zakładki z widokiem rzutu, aby przekonać się czy rzeczywiście pomieszczenie zniknęło.

Revit - Jak usunąć pomieszczenie? - Tutorial, poradnik - 11


Jeżeli zaciekawił Cię ten artykuł i chętnie dowiedziałbyś się czegoś więcej o pracy w tym programie to zachęcamy do sprawdzenia naszego szkolenia - Revit kurs online od podstaw.

Pozdrawiam serdecznie

Autor

Sebastian Boryczka Architekt

Absolwent Architektury i Urbanistyki na Politechnice Łódzkiej, od prawie dziesięciu lat pracujący zarówno jako architekt, grafik i korepetytor. Na co dzień miłośnik lekkiej atletyki, dobrych książek oraz rajdów samochodowych.

Przeczytaj o programie Revit na naszym blogu