Revit - Jak dodać pomieszczenie? - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 16-05-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autor: Sebastian Boryczka

Revit - Jak dodać pomieszczenie? - Tutorial, poradnik


Na początek można by zacząć od pytania po co w ogóle tworzenie pomieszczeń jako takich. Wynika to przede wszystkim z filozofii modelowania w systemie BIM, czyli tworzeniu informacji w modelu. Jeżeli stworzymy pomieszczenie, będzie ono zdefiniowane i będziemy mogli go użyć do tworzenia opisów czy przy generowaniu zestawień.

Aby dodać pomieszczenie w Revicie przechodzimy do zakładki Architecture  w panelu Room & Aera klikamy na przycisk narzędzia Room (bądź używamy skrótu RM)

Kiedy najedziemy kursorem na obszar ograniczony przegrodami, pojawi nam się niebieski obrys, oraz szare określające środek pomieszczenia (oraz miejsce wstawienia oznaczenia – Room Tag). Jest to o tyle istotne, że jeżeli po przesunięciu ścian środek pomieszczenia znajdzie się po drugiej stronie przegrody, najprawdopodobniej zmieni się jego obrys.

Jeżeli poprawnie dodaliśmy pomieszczenie pojawi się błękitne wypełnienie.

Revit - Jak dodać pomieszczenie? - Tutorial, poradnik - 01

Możemy dodać pomieszczenia automatycznie do zamkniętych powierzchni, klikając na narzędzie w Place Rooms Automaticlly panelu Room.

Revit - Jak dodać pomieszczenie? - Tutorial, poradnik - 02

Do stworzenia pomieszczenia potrzebujemy przestrzeni zamkniętej przegrodami, jednak nie muszą  to być koniecznie ściany. Naprzeciw wychodzi nam takie narzędzie jak Room Separator, którego przycisk znajduje się obok narzędzia Room. Możemy podzielić nim istniejące pomieszczenia, jak i zdefiniować przegrody dla otwartych przestrzeni.

Revit - Jak dodać pomieszczenie? - Tutorial, poradnik - 03

Aby sprawdzić efekt, przejdźmy ponownie do narzędzia Room i zobaczmy jak zmieniły się pomieszczenia pod wpływem separatora. Po kliknięciu na ikonę, pojawia się dotychczas utworzone pomszczenia.

Revit - Jak dodać pomieszczenie? - Tutorial, poradnik - 04

Istnieje również możliwość wyłączenia konkretnej ściany z  funkcji dzielenia pomieszczeń. Może się ona przydać na przykład kiedy mamy wymodelowaną ścianę tymczasową, i nie chcemy aby dzieliła ona nam pomieszczenia.

W oknie właściwości, po wybraniu interesującej nas ściany odznaczamy opcję Room Bounding.

Revit - Jak dodać pomieszczenie? - Tutorial, poradnik - 05

Należy jednak uważać aby wyłączenie tej opcji nie „otworzyło” nam utworzonego już pomieszczenia.

Revit - Jak dodać pomieszczenie? - Tutorial, poradnik - 06

Ja widać na załączonym obrazku, pomieszczenie 2 nie zostało poprawnie zamknięte, przez co nie może być zdefiniowany jego obrys, natomiast pomieszczenie 3 powiększyło się o obszar wydzielony wcześniej przez separator.

Revit - Jak dodać pomieszczenie? - Tutorial, poradnik - 07

Jeśli natomiast chciałbyś się dowiedzieć jak usunąć niepotrzebne pomieszczenie to zachęcamy do zapoznania się z naszym kolejnym poradnikiem pt. Revit - Jak usunąć pomieszczenie? - Tutorial, poradnik

Jeżeli zaciekawił Cię ten artykuł i chętnie dowiedziałbyś się czegoś więcej o pracy w tym programie, to zachęcamy do sprawdzenia naszego szkolenia - Revit - Kurs online od podstaw.

Pozdrawiam serdecznie

Autor

Sebastian Boryczka Architekt

Absolwent Architektury i Urbanistyki na Politechnice Łódzkiej, od prawie dziesięciu lat pracujący zarówno jako architekt, grafik i korepetytor. Na co dzień miłośnik lekkiej atletyki, dobrych książek oraz rajdów samochodowych.

Przeczytaj o programie Revit na naszym blogu