Data publikacji: 19-05-2020 | Data aktualizacji: 04-04-2024 | Autor: Mateusz Ciećwierz
Data publikacji: 19-05-2020 | Data aktualizacji: 04-04-2024 | Autor: Mateusz Ciećwierz
Prawdopodobnie każdy kto przygotowuje wizualizacje z wykorzystaniem V-raya napotkał na problem z występowaniem plam na renderach. Zauważyłem, że pytanie to przewija się wielokrotnie na różnych grupach i do dziś wiele osób ma z tym problem. Niestety w typ wypadku włączenie Denoisera nie pomoże za wiele, a część ludzi traktuje to chyba jak lekarstwo na wszystko :)
Jeśli na Twoich renderach występują plamy to na 95% przeliczasz je wykorzystując Irradiance Map jako Primary engine. Trzeba przyznać, że rendery w ten sposób liczą się bardzo szybko i poglądowe wizualizacje możemy otrzymać w kilka minut, ale niestety kosztem jakości.
Problemy z plamami pojawiają się głównie w wypadku wizualizacji wnętrz, gdzie większość sceny oświetlona jest światłem odbitym. Gdy pracujemy nad wizualizacjami architektury, a nasza scena jest oświetlona w całości światłem słonecznym, to plamy raczej nie powinny się pojawiać. Ewentualnie w słabo oświetlonych miejscach.
Wpływ na pojawianie się tego typu problemów mają również oczywiście ustawione parametry. Gdy korzystamy z Irradiance Map na niskich ustawieniach, to możemy być pewni, że na renderze pojawią się plamy.
Dodatkowo wszelkie plamy bardzo lubią pojawiać się na drobnych detalach jak gzymsy i sztukaterie (przykład poniżej). Z takich elementów naprawdę ciężko się jest ich pozbyć.
Jednym z najprostszych sposobów, który nie wydłuży czasu liczenia, a może nawet go skrócić jest doświetlenie sceny dodatkowymi światłami. W wypadku wnętrz może być to po prostu dodatkowy V-ray Light.
Osobiście jednak nie jestem fanem takiego rozwiązania ponieważ zmieni to finalny wygląd naszej wizualizacji. Polecałbym go jednak osobom, które mają słabsze komputery lub tym, którym zależy na czasie.
Poniżej możecie zobaczyć porównanie tej samej wizualizacji przeliczoną z tymi samymi ustawieniami, ale w przykładzie po prawej stronie dodałem dodatkowo V-ray Light pod sufitem. Plamy nie są aż tak widoczne, jednak wizualizacja się odrobinę zmieniła. Chociaż w tym wypadku nie wiem czy na gorsze, bo o wiele wyraźniejsza stała się sztukateria na ścianach :)
Korzystać z lepszych parametrów Irradiance Map. Poniżej możecie zobaczyć kilka przykładów tej samej sceny przeliczonej z różnymi parametrami.
We wszystkich przypadkach jako Secondary Engine mam ustawiony Light Cache, subdivs: 2600.
Po lewej: Preset Low, Subdivs 50, po prawej: Preset Medium, Subdivs: 50
Jak widzicie nie nastąpiła znaczna poprawa. Dopiero gdy zwiększymy Subdivs z 50 do 150, to możemy zauważyć, że render jest w miarę czysty.W obu przypadkach jest ustawiony Preset: Medium, po lewej Subdivs 50, a po prawej: 150.
Dla porównania możemy zobaczyć również render przeliczony z wykorzystaniem Brute Force.
Jak widzicie pozbycie się plam nie jest tak naprawdę bardzo problematyczne o ile wiemy jak z tym walczyć i możemy pozwolić sobie na dłuższe czasy renderowania.
Mimo tego, że Irraidiance Map z odpowiednio wysokimi ustawieniami daje już całkiem dobre efekty, to osobiście polecałbym i tak liczyć wizualizacje z wykorzystaniem Brute Froce jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić. Nie musimy wtedy martwić się już w ogóle o żadne plamy, a jedynie o czas :).
Z drugiej strony jeśli np. w naszej scenie nie ma takich problemów albo wykonujemy wizualizacje typu exterior, to też nie ma sensu na siłę liczyć renderów wykorzystaniem z Brute Force. Możliwe, że efekt będzie praktycznie identyczny, a czasy liczenia znacznie dłuższe.
Jeśli chcesz nauczyć się wykonywać fotorealistyczne wizualizacje, to sprawdź nasz kurs - 3ds Max 2020 + V-ray Next - Wykonanie wizualizacji nowoczesnego wnętrza.
Pozdrawiam! :)
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 23
Łączny czas trwania kursów: 128 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?