Jak włączyć i wyłączyć siatkę w 3ds Max? Tutorial, poradnik

Data publikacji: 07-03-2018  |  Data aktualizacji: 31-03-2020  | Autor: Mateusz Ciećwierz

Jak włączyć i wyłączyć siatkę w 3ds Max? Tutorial, poradnik


W tym, krótkim tutorialu z programu 3ds Max pokażemy wam jak w prosty sposób można włączać i wyłączać zarówno siatkę obiektów jak i siatkę układu współrzędnych. Temat może i banalny, ale gdy dopiero zaczynamy poznawać dany program każda drobnostka, na którą nie znamy odpowiedzi może doprowadzić nas do frustracji


Jak włączyć i wyłączyć siatkę w 3ds Max? Tutorial, poradnik - 01

Aby wyłączyć lub włączyć siatkę, która znajduje się pod naszym obiektem wystarczy kliknąć literę "G" na klawiaturze.

Jak włączyć i wyłączyć siatkę w 3ds Max? Tutorial, poradnik - 02

Jeśli natomiast chcemy również wyłączyć wyświetlanie się siatki naszych obiektów w scenie, to należy kliknąć F4.

Jak włączyć i wyłączyć siatkę w 3ds Max? Tutorial, poradnik - 03

Jeśli natomiast chcemy zobaczyć tylko siatkę naszego obiektu bez wyświetlania płaszczyzn poligonów to należy skorzystać ze skrótu F3.

Jak włączyć i wyłączyć siatkę w 3ds Max? Tutorial, poradnik - 04

Pozostaje jeszcze kwestia wyświetlania się siatki podczas zaznaczenia obiektu. Sposób podświetlania może się różnić w zależności od tego na jakiej wersji 3ds Maxa pracujemy. W starszych wersjach 3ds Maxa takich jak 2012, 2013 zaznaczony obiekt nie był w żaden dodatkowy sposób podświetlany. W trochę nowszych wersjach takich jak 2015 po zaznaczeniu obiektu podświetlała się jego siatka tak jak na przykładzie poniżej.

Jak włączyć i wyłączyć siatkę w 3ds Max? Tutorial, poradnik - 05

W niektórych sytuacjach może to nam przeszkadzać, ale również takie podświetlanie siatki można wyłączyć. Aby to zrobić musimy kliknąć prawy przycisk myszki w lewym górny rogu gdzie wyświetla się informacja o tym w jaki sposób wyświetlane są obiekty w naszej scenie. W tym konkretnym przypadku jest napisane [Shaded + Edged Faces]. Następnie przechodzimy do "Display Selected" i odznaczamy "Display Selected With Edged Faces".

Jak włączyć i wyłączyć siatkę w 3ds Max? Tutorial, poradnik - 06

Po odznaczeniu tej opcji nawet gdy mamy zaznaczony obiekt, to nie będzie on w żaden sposób podświetlany tak jak w przykładzie poniżej.

Jak włączyć i wyłączyć siatkę w 3ds Max? Tutorial, poradnik - 07

Obecnie w nowszych wersjach 3ds Maxa, takich jak 2016, 2017 i 2018 zaznaczony obiekt podświetla się na niebiesko. Jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie.

Jak włączyć i wyłączyć siatkę w 3ds Max? Tutorial, poradnik - 08

Jeśli chcielibyście, aby opisać inne zagadnienia z programu 3ds Max lub V-ray, to dajcie nam znać w komentarzach poniżej :).

Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą kursów online z 3ds Maxa.

Pozdrawiam!

Autor

Mateusz Ciećwierz Architekt, grafik 3d

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Założyciel serwisu CG Wisdom. Autor ponad 25 kursów z oprogramowania 3ds Max i V-ray. Fan gier, komiksów i starych samochodów.

Przeczytaj o programie 3ds Max na naszym blogu

Chcesz poznać program 3ds Max? Sprawdź nasz darmowy kurs online!