Jak tworzyć fotorealistyczne wizualizacje w AI?

Data publikacji: 29-11-2023  |  Data aktualizacji: 04-03-2024  | Autor: Piotr Kurpiewski

Zobacz jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia krajobraz architektury, projektowania i grafiki dzięki oprogramowaniu Stable Diffusion i specjalnemu rozszerzeniu ControlNET. W artykule przedstawiono narzędzia, które zmieniają zasady gry w tworzeniu fotorealistycznych wizualizacji, gwarantują oszczędność czasu i nieograniczoną kreatywność. Zaprezentowano praktyczne zastosowania AI: od prostych modeli w SketchUp do zaawansowanych zdjęć. Przekonaj się sam czy sztuczna inteligencja jest już alternatywą dla tradycyjnych silników renderujących.

Jak tworzyć fotorealistyczne wizualizacje w AI?

Spis treści

  Sztuczna Inteligencja: przyszłość czy tymczasowy trend?

  W ostatnich latach obserwujemy rewolucyjne zmiany w świecie grafiki i projektowania wnętrz, głównie za sprawą postępującej integracji sztucznej inteligencji (AI) z tradycyjnymi narzędziami wykorzystywanymi do tej pory przez profesjonalistów. Dzięki temu procesowi otwierają się nowe możliwości dla projektantów, architektów i grafików. W tym artykule zgłębiam temat tworzenia fotorealistycznych wizualizacji za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji i zastanawiam się czy technologia ta może zastąpić tradycyjne, bardziej kosztowne programy renderujące.

  Co to jest Stable Diffusion?

  Stable Diffusion to przełom w dziedzinie wizualizacji (i nie tylko!). To generator i zaawansowany modyfikator obrazów oparty na tzw. uczeniu maszynowym. Pozwala na tworzenie wysokiej jakości grafik i renderów z niezwykłą szybkością. Jest całkowicie darmowy. Zaczyna stanowić poważną konkurencję dla programów takich jak: V-Ray, czy Cycles.

  Jak tworzyć fotorealistyczne wizualizacje w AI? - 01

  Używanie Stable Diffusion nie wymaga specjalistycznej wiedzy, steruje się nim za pomocą tekstu i pracuje tak, jak z kompetentnym współpracownikiem. W przeciwieństwie do skomplikowanych silników renderujących oprogramowanie zachęca intuicyjnym interfejsem i daje olbrzymie pole do eksperymentowania z różnymi wariantami obrazów bez obawy o dodatkowe koszty czy czasochłonne procesy. Więcej o Stable Diffusion dowiesz się z naszego artykułu pt. “Co to jest Stable Diffusion i do czego służy?”.

  Jak uzyskać lepsze efekty w Stable Diffusion ?

  ControlNET to rozszerzenie do Stable Diffusion. Pozwala zwiększyć kontrolę nad procesem tworzenia grafik. Dzięki niemu można precyzyjnie kierować generowaniem obrazów, co jest niezwykle ważne w kontekście projektowania wnętrz i architektury. Umożliwia twórcom lepsze wykorzystanie potencjału AI, dostosowując zdjęcia do konkretnych potrzeb. To szczególnie ważne w branży, gdzie detale i precyzja mają kluczowe znaczenie.

  Spójrz na przykład poniżej, który wykorzystuje ControlNET z warstwą Depth. Można myśleć o niej jak o kierunku, który Stable Diffusion obiera podczas generowania obrazu na wyjściu. W tym przypadku jest to informacja dotycząca głębi. Bazując na niej możesz określić dokładnie czego oczekujesz od oprogramowania.

  Jak tworzyć fotorealistyczne wizualizacje w AI? - 02

  Jak wykonać fotorealistyczną wizualizację z AI?

  Tworzenie fotorealistycznych wizualizacji przy pomocy sztucznej inteligencji zaczyna się od prostego modelu w SketchUp. Widok ze SketchUpa można wyeksportować w formie grafiki rastrowej, aby następnie, korzystając z ControlNET przetworzyć ją w Stable Diffusion.

  Aby osiągnąć pożądany efekt można stosować kilka warstw. Poza wspomnianym Depth dostępne są także: Lineart, NormalMap czy Canny. Pozwalają one na przekształcenie obrazu wejścia wpływając w różnym stopniu na jego kontury, modelunek czy ogólny wygląd. Każdy etap tego procesu jest ważny - od wyboru odpowiedniego kontrolera, przez model i ustawienia generatora, aż po opis w prompcie.


  Czy AI zastąpi V-Raya?

  W obliczu rosnących możliwości AI, tradycyjne narzędzia do renderowania, jak chociażby V-Ray, mogą stać się wkrótce mniej popularne. Sztuczna inteligencja już dziś tworzy fotorealistyczne wizualizacje na podstawie prostych grafik. To nie muszą być nawet widoki ze SketchUpa; równie dobrze można użyć obszaru roboczego w 3ds Maxie albo po prostu ołówkowego szkicu. Stable Diffusion radzi sobie z nimi doskonale!

  Sztuczna inteligencja, a grafika - czy AI jest zagrożeniem? - 05

  Wykorzystanie AI w projektowaniu oferuje nowe perspektywy, a wręcz zapowiada zmianę paradygmatu w branży projektowania architektonicznego. Silniki renderujące nie znikną całkowicie (przynajmniej nie teraz!), ale algorytmy uczenia maszynowego byłyby obecnie w stanie zagospodarować naprawdę dużą część rynku.

  Podsumowanie

  Stable Diffusion wraz z rozszerzeniami takimi jak: ControlNET czy Regional Prompter reprezentują znaczący postęp w dziedzinie projektowania i grafiki. Ich możliwości pozwalają na znaczne zwiększenie wydajności pracy, otwierając nowe ścieżki kreatywności. Jako darmowe narzędzia, stanowią atrakcyjną alternatywę dla kosztownych programów renderujących.

  Potencjał AI w projektowaniu jest ogromny. Nie ogranicza się on tylko do tworzenia wizualizacji, ale rozciąga się również na inne aspekty, takie jak automatyzacja inwentaryzacji czy tworzenie układów funkcjonalnych. Zapraszam do zgłębienia tych możliwości w moim najnowszym Kursie AI - Sztuczna inteligencja w projektowaniu wnętrz, gdzie szczegółowo omawiam proces tworzenia fotorealistycznych wizualizacji z użyciem sztucznej inteligencji. To nie tylko szansa na naukę nowych umiejętności, ale także na spojrzenie w przyszłość projektowania!

  Autor

  Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

  Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.

  Przeczytaj o programie AI - Sztuczna inteligencja na naszym blogu

  Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!