Data publikacji: 20-04-2019 | Data aktualizacji: 22-11-2022 | Autorka: Zuzanna Furmaniak
Data publikacji: 20-04-2019 | Data aktualizacji: 22-11-2022 | Autorka: Zuzanna Furmaniak
Łączenie kolorów (ang. blending) jest podstawową
umiejętnością w digital paintingu. Bez dobrze opanowanej techniki blendingu
nasze prace będą przypominać albo płaskie wektory, albo rozmazane, „wyblurowane”
chmury. Każdy artysta ma swój unikatowy sposób łączenia plam kolorów, na który
składa się np. kierunek prowadzenia pędzla czy też stopien twardości łączeń, ale podstawowa zasada jest na szczęście
niezmienna – i tej właśnie techniki nauczysz się za pomocą tego poradnika.
Blending wykonujemy za pomocą piórka oraz color pickera (pipety), który domyślnie przypisany jest do klawisza Alt. Na wstępie warto wspomnieć, iż wiele marek tabletów graficznych (np. Wacom) pozwala w swoich sterownikach na przypisanie konkretnego klawisza do przycisków na piórku, co faktycznie sprawia, iż rysowanie jest wygodniejsze – zapoznaj się z instrukcją obsługi swojego sprzętu i zorientuj się, czy możesz przypisać lewy klawisz Alt do przyciska na piórku. Nie będziesz musiał wtedy trzymać ciągle dłoni na klawiaturze.
Stwórz nową warstwę (Shift+Ctrl+N) i narysuj dwie plamy kolorów oddalone nieznacznie od siebie – na nich przećwiczymy blendowanie:
Czas przejść do rzeczy! Wciśnij klawisz Alt, przytrzymaj go i dotknij piórkiem koloru z lewej, a następnie puść klawisz Alt. Zauważysz zapewne, że Twoim wybranym kolorem jest teraz dokładnie ten z plamki po lewej. Używając klawiszy [ oraz ] dostosuj rozmiar pędzla tak, aby nie był za mały – 40% wielkości plamki to bezpieczna granica. „Rozlej” kolor z plamki po lewej w stronę plamki po prawej, naciskając piórko coraz mniej, aby uzyskać efekt przezroczystości:
Następnie powtórz proces dla plamki z prawej – pobierz jej kolor za pomocą klawisza Alt i „rozlej” go w stronę koloru po lewej. Na środku powstanie nowy kolor, będący połączeniem dwóch poprzednich – użyj klawisza Alt, aby go spróbkować.
Teraz „rozlewaj” nowy kolor od środka na obie strony, coraz mniej dociskając piórko. Próbkuj kolory, które powstają po nałożeniu nowej barwy na poprzednią, kładź je w miejscach niezblendowanych i powtarzaj ten proces tak długo, aż uzyskasz czysty gradient kolorów.
Po pewnym czasie zauważysz zapewne, że pewne sposoby łączenia kolorów odpowiadają Ci bardziej, a niektóre mniej – jest ich wiele i stanowią ważną część induwydialnego stylu każdego artysty:
Możesz pomyśleć nad tym, w którą stronę trzymasz piórko podczas blendowania, czy „podąża” ono za kierunkiem koloru, jak dużym brushem łączysz kolory, jak twardy jest pędzel, którego używasz – czy Twój gradient wygląda „idealnie” i cyfrowo, czy też może widać w nim niedoskonałości i przypomina bardziej malarskie efekty? Każda z tych rzeczy składa się na technikę blendowania, ale podstawa – czyli próbkowanie color pickerem – zostaje zawsze taka sama.
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 23
Łączny czas trwania kursów: 128 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?