10 rad jak przyspieszyć działanie programu 3ds Max! Poradnik

Data publikacji: 03-03-2016  |  Data aktualizacji: 31-03-2020  | Autor: Mateusz Ciećwierz

10 rad jak przyspieszyć działanie programu 3ds Max! Poradnik

Jak przyśpieszyć działanie programu 3ds Max i zaoszczędzić czas?

Jeśli zdarza Ci się robić bardziej skomplikowane sceny, to na pewno prędzej czy później twoj program zaczyna odczuwalnie wolniej działać. Czasami wręcz zaczyna być to tak dokuczliwie, że może znacznie utrudnić nam pracę, co przekłada się na dłuższy czas jej wykonania.

Jednak nie martw się! Jest wiele sposobów na to aby przyspieszyć pracę programu. Jeśli będziesz stosował się do podanych poniżej rad to na pewno usprawni to działanie programu oraz przełoży na szybkość realizacji projektów.

1. Używaj Vray Proxy

Jeśli korzystasz z obiektów, które składają się z dużej liczby poligonów jak np. drzewa lub samochody, to koniecznie zamień je na V-ray Proxy! Dzięki tej opcji rozmiar twoich plików nie powiększy się oraz Viewporty będą działać znacznie szybciej. Dzięki tej opcji możliwe jest np. wyrenderowanie praktycznie nieograniczonej liczby drzew. Warto pamiętać o tym aby w opcjach Render Setup -> Settings -> System -> Dynamic memory limit, zwiększyć ilość  megabajtów.

10 rad jak przyspieszyć działanie programu 3ds Max! Poradnik - 01

2. Obiektom V-ray Proxy ustaw opcje Display - Bounding Box

Jeśli chcesz dodatkowo przyspieszyć pracę z obiektami V-ray Proxy to warto zmienić opcje ich wyświetlania w scenie na "Bounding Box". Bardzo przydatnym skryptem, który ułatwia  kontrole nad nimi jest Proxy Tools.

10 rad jak przyspieszyć działanie programu 3ds Max! Poradnik - 02

3. Korzystaj z kopiowania obiektów - Instance

Nie dość, że przyspieszy to działania programu, to może znacznie zmniejszyć rozmiar plików. Nawet jeśli skopiujesz sto razy obiekt, który np. zajmuje 1MB, to nadal będzie zajmował 1MB! Dla porównania jeśli skopiujesz jako copy, to będzie zajmował już 100MB!

10 rad jak przyspieszyć działanie programu 3ds Max! Poradnik - 03

4. Ogranicz ilość linii (Splainów) do minimum

Jeśli używasz podkładów DWG postaraj się przed ich zaimportowaniem wyczyścić je z wszystkich zbędnych linii. Polecamy kasować wszystkie zbędne bloki, a szczególnie zwrócić uwagę na obiekty typu drzewa, samochody, ludzie. Jeśli mimo zminimalizowania ilości linii w scenie program nadal nie chodzi płynnie, polecamy chować je skrótem Shift+S gdy nie są potrzebne.

10 rad jak przyspieszyć działanie programu 3ds Max! Poradnik - 04

5. Używaj warstw

Porządek w scenie to ważna rzecz. Szczególnie jeśli ktoś inny będzie pracował na twoim pliku. Dodatkowo dzięki warstwom możesz łatwo chować obiekty, które w danej chwili nie są Ci potrzebne w  pracy nad sceną. Np. takie rzeczy jak meble, drzewa, roślinność.

10 rad jak przyspieszyć działanie programu 3ds Max! Poradnik - 05

6. Ustaw wyświetlanie obiektów jako "Box"

Jeśli musisz zostawić w scenie jakieś skomplikowane obiekty, to najlepiej będzie jeśli w opcjach Object Properties ustawisz "Display as Box"

10 rad jak przyspieszyć działanie programu 3ds Max! Poradnik - 06

7. Skomplikowane obiekty zamieniaj na Editable Mesh

Jeśli zakończyłeś edycje obiektu, który składa się z wielu poligonów, to warto pomyśleć o zamienieniu go na Editable Mesh. Nie dość, że przyspieszy to działanie Viewportów, to dodatkowo obiekty tego typu zajmują mniej miejsca na dysku niż np. Editable Poly!

10 rad jak przyspieszyć działanie programu 3ds Max! Poradnik - 07

8. Ogranicz liczbę obiektów w scenie do minimum

Bardzo duża liczba obiektów może niejednokrotnie uniemożliwić swobodną pracę. Jeśli np. w scenie posiadasz 500 elementów stalowej balustrady, to warto się zastanowić czy nie połączyć ich w jeden obiekt. Może czasami zwiększyć to rozmiar pliku na dysku, jednak znacznie przyspieszy to działanie programu.


9. Korzystaj z XRef

Jeśli w scenie korzystasz z modeli, które składają się z wielu poligonów, a nie planujesz ich często edytować to warto się zastanowić czy nie skorzystać z opcji XRef. Jak to działa? Jeśli np. nie chcesz aby Twoją scenę obciążały meble, wystarczy że zaznaczysz je i w opcjach XRef Scenes wybierzesz "Convert Selected". Dzięki temu meble zapiszą się do oddzielnego pliku i w razie potrzeby możemy sprawić by były niewidoczne w naszej scenie, a finalnie będą widoczne na renderze!

10 rad jak przyspieszyć działanie programu 3ds Max! Poradnik - 08

10. Wyłącz wyświetlanie tekstur w Viewportach

Zawsze miło jest mieć podgląda tekstur na naszych obiektach, jednak w sytuacji, gdy chcemy przyśpieszyć działanie programu, możemy je wyłączyć. Bardzo pomocnym skryptem, który pozwoli nam zaoszczędzić dużo czasu jest Turn Viewport Maps On/Off.

10 rad jak przyspieszyć działanie programu 3ds Max! Poradnik - 09

 

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresy tego programu to polecamy sprawdzić - 3ds Max wideo kursy online.

Pozdrawiam :)

Autor

Mateusz Ciećwierz Architekt, grafik 3d

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Założyciel serwisu CG Wisdom. Autor ponad 25 kursów z oprogramowania 3ds Max i V-ray. Fan gier, komiksów i starych samochodów.

Przeczytaj o programie 3ds Max na naszym blogu

Chcesz poznać program 3ds Max? Sprawdź nasz darmowy kurs online!