SketchUp Diffusion - sztuczna inteligencja od SketchUpa!

Data publikacji: 27-12-2023  |  Data aktualizacji: 09-01-2024  | Autor: Piotr Kurpiewski

SketchUp Diffusion, nowe rozszerzenie do SketchUp, wykorzystuje AI do przekształcania modeli 3D w wysokiej jakości wizualizacje. Jest łatwy w użyciu, pozwala na tworzenie realistycznych obrazów poprzez tekstowe polecenia. Jest całkowicie darmowy dla subskrybentów SketchUp. Otwiera nowe możliwości dla projektantów: nie zastępuje całkowicie tradycyjnych narzędzi, jak chociażby V-Ray, ale stanowi dla nich doskonałe uzupełnienie na etapie inspiracji i prototypowania. Obrazy są generowane na licencji open source, więc można je wykorzystywać także do celów komercyjnych.

SketchUp Diffusion - sztuczna inteligencja od SketchUpa!

Spis treści

  W świecie architektury i grafiki 3D, gdzie kreatywność i wydajność są kluczowe, SketchUp stał się nieodłącznym narzędziem profesjonalistów. Producenci tego oprogramowania nieoczekiwanie wprowadzili na rynek SketchUp Diffusion. To narzędzie, które wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego do przekształcania prostych grafik w złożone wizualizacje. Wspierając się sztuczną inteligencją projektanci mogą w ten sposób jeszcze szybciej prezentować swoje pomysły.

  Co to jest SketchUp Diffusion?

  SketchUp Diffusion to rewolucyjne rozszerzenie do popularnego oprogramowania do modelowania 3D: SketchUp. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, umożliwia ono przekształcanie podstawowych modeli 3D w wysokiej jakości wizualizacje. To narzędzie otwiera nowe możliwości dla projektantów, pozwalając na szybkie tworzenie realistycznych obrazów.

  Wykorzystując tekstowe polecenia, użytkownicy mogą wpływać na styl i zawartość generowanych grafik. Do ich tworzenia nie jest potrzebna żadna skomplikowana wiedza, co czyni SketchUp Diffusion idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących efektywnych i wydajnych metod prezentacji projektów.

  SketchUp Diffusion - sztuczna inteligencja od SketchUpa! - 01

  Jak działa SketchUp Diffusion?

  Zasada działania SketchUp Diffusion polega na algorytmach Stable Diffusion i sieci ControlNet. Proces twórczy opiera się na scenie ze SketchUpa, która jest dodatkowo uzupełniona tekstowym poleceniem. Prompt (bo tak nazywa się to polecenie) oraz wizualna interpretacja sceny SketchUp są następnie przekształcane na obraz o określonym stylu i charakterze. Rendering jest w tym przypadku pomijalny, bo obliczenia są wykonywane na zewnętrznym serwerze. Cały proces generowania obrazów trwa kilkanaście sekund.

  Mogą to być fotorealistyczne wizualizacje lub akwarelowe szkice. Efekt może przypominać rzeczywiste zdjęcie lub luźną inspirację wnętrza. Wszystko zależy od Ciebie. A jeśli chciałbyś dowiedzieć się czym dokładnie są wykorzystywane przez Diffusion technologie, to zajrzyj do naszego artykułu pt. “Co to jest Stable Diffusion i do czego służy?”.

  Czy SketchUp Diffusion jest darmowy?

  SketchUp Diffusion, jako rozszerzenie SketchUp, jest całkowicie darmowe. Możesz korzystać z niego bez opłat pod warunkiem, że masz aktywną subskrypcję SketchUp Go, SketchUp Pro lub SketchUp Studio. Narzędzie jest dostępne zarówno w oprogramowaniu desktopowym, w wersji na iPada, jak również w webowej aplikacji.

  SketchUp Diffusion - sztuczna inteligencja od SketchUpa! - 02

  Jak skorzystać ze SketchUp Diffusion?

  Aby skorzystać ze SketchUp Diffusion należy go najpierw zainstalować zupełnie tak jak każdy inny plugin. Zacznij więc od pobrania go z biblioteki Extension Warehouse, dokładnie tutaj. A następnie zainstaluj pobrany plik .rbz wybierając w SketchUpie kolejno Rozszerzenia / Menedżer rozszerzeń / Zainstaluj rozszerzenie. Po pomyślnej instalacji możesz swobodnie korzystać z tego narzędzia.

  Aby skutecznie używać SketchUp Diffusion trzeba opanować prompting, czyli tekstowe polecenia, które mają zasadniczy wpływ na finalny wygląd wizualizacji. Brzmi groźnie, ale jest prostsze niż się wydaje. Zacznij od prostego pomysłu, który opisuje, co chcesz stworzyć. Następnie dodaj kilka szczegółów, jak styl budynku czy rodzaj materiałów, które mają zostać użyte. To jak tworzenie przepisu na wymarzony projekt - im bardziej konkretny i kreatywny opis, tym lepszy będzie wynik. Pamiętaj, że eksperymentowanie i dodawanie własnych pomysłów to klucz do osiągnięcia niepowtarzalnych efektów. Więcej na temat promptingu dowiesz się z artykułu pt. "Czym jest prompt engineering i jakie są zadania prompt engineera?".

  SketchUp Diffusion - sztuczna inteligencja od SketchUpa! - 03

  Czy SketchUp Diffusion zastąpi V-Raya?

  Choć SketchUp Diffusion oferuje imponujące możliwości wizualizacji z użyciem AI (sztucznej inteligencji), nie zastąpi on całkowicie tradycyjnych narzędzi renderowania. Diffusion jest bardziej skoncentrowany na szybkim generowaniu obrazów, podczas gdy V-Ray oferuje bardziej zaawansowane opcje kontroli światła, tekstur i modeli.

  Obydwa narzędzia są wręcz komplementarne, mogą być użyteczne na różnych etapach procesu projektowego. Diffusion świetnie sprawdzi się w fazie prototypowania, czy poszukiwania spersonalizowanych inspiracji. W dalszych etapach niezbędny będzie już V-Ray, z charakterystyczną dla siebie precyzją, która nadal jest po stronie standardowych rozwiązań. Niewykluczone jednak, że w przyszłości AI wkroczy również na to pole.

  SketchUp Diffusion - sztuczna inteligencja od SketchUpa! - 04

  Kto ma prawa do tworzonych w Diffusion obrazów?

  Zagadnienie praw autorskich w kontekście AI i generowanych przez nią obrazów jest nadal przedmiotem debaty. SketchUp zwraca uwagę, aby użytkownicy Diffusion byli świadomi, że tworzone przez nich wizualizacje mogą być traktowane różnie w zależności od przepisów prawnych w ich kraju.

  Co do zasady jednak obrazy tworzone w Diffusion są w pełni open source, są objęte licencją CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication. Podstawowy model został wytrenowany na bezpiecznym, wolnym od roszczeń zestawie danych LAION5B, stworzonym przez niemiecką organizację charytatywną LAION. Użytkownik może więc kopiować, modyfikować i rozpowszechniać generowane obrazy, nawet w celach komercyjnych, bez pytania kogokolwiek o zgodę.

  Wideo - SketchUp Diffusion - Co to jest i jak działa?

  Poruszone w tym artykule zagadnienia rozwijam w swoim filmie poświęconym rozszerzeniu Diffusion. Jeżeli interesuje Cię ten temat, to zachęcam do obejrzenia poniższego wideo:

  Co dalej z AI w SketchUpie?

  SketchUp Diffusion reprezentuje fascynujący postęp w dziedzinie grafiki 3D i projektowania. Jego zdolność do szybkiego generowania realistycznych wizualizacji z wykorzystaniem AI stanowi dużą wartość dla użytkowników. Korzystanie z niego nie wymaga dużej wiedzy. To duża zmiana w stosunku do dotychczasowych narzędzi, które wymagały doskonałego zrozumienia, aby tworzyć przekonujące wizualizacje.

  W miarę rozwoju technologii, możemy oczekiwać, że rozwiązania tego typu będą miały jeszcze większy wpływ na przyszłość projektowania, oferując nowe możliwości eksploracji kreatywności i innowacji. Jeśli chciałbyś przygotować się na wyzwania, które już dziś sztuczna inteligencja stawia architektom wnętrz, to koniecznie sprawdź mój kurs AI - sztuczna inteligencja w projektowaniu wnętrz.

  Autor

  Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

  Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.

  Przeczytaj o programie AI - Sztuczna inteligencja na naszym blogu

  Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!