Data publikacji: 10-10-2019 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Agnieszka Zakrzewska-Kowalska
Data publikacji: 10-10-2019 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Agnieszka Zakrzewska-Kowalska
Revit
i Archicad to dwa najpopularniejsze programy służące do modelowania informacji
o budynku. Własnie dlatego zwłaszcza początkujący użytkownicy zastanawiają się,
który z nich wybrać.
Od razu dodam, że ja również długo się nad tym zastanawiałam. Na początku myślałam, że problem jest w tym, że oba programy mi się podobają. Tak więc w trakcie studiów pracowałam na oby dwóch programach i to głównie dlatego, że nie mogłam się zdecydować. Zastanawiałam się, który będzie wygodniejszy, w którym szybciej wykonam projekt, aż w końcu, który przyda mi się w pracy.
Z czasem jednak zrozumiałam, że nie będę tego wiedziała, póki nie poznam ich możliwości.
Dzisiaj wciąż pracuje na jednym, jak i drugim programie i myślę, że śmiało mogę powiedzieć, że każdy z nich posiada swoje plusy - funkcje, których często brakuje, kiedy przechodzę z jednego programu do drugiego.
Przy okazji zaznaczę również, że ten artykuł ma być pomocą przy wyborze oprogramowania. Nie znajdziesz tu werdyktu wyłaniającego zwycięzcy. Program musi odpowiadać preferencjom użytkownika, a te każdy ma inne.
Tak naprawdę każdy z programów jest narzędziem BIM i rezultat, jaki uzyskujemy, jest bardzo zbliżony.
Oba programy pozwalają na stworzenie:
Różnice skupiają się przede wszystkim w obszarze środowiska pracy. Każdy program ma inny interfejs, inaczej posegregowane narzędzia, nawet elementy trójwymiarowe, czy etykiety opisowe posiadają inne właściwości. Poniżej przedstawiłam zestawienie mocnych i słabych stron, które moim zdaniem mają bezpośredni wpływ na jakość i efektywność pracy.
Plusy:
Minusy:
Współpraca z innymi programami:
Cena:*
Od 2016 roku nie ma możliwości zakupu licencji dożywotniej, oferowane jest wyłącznie czasowe wypożyczenie licencji:
*podane ceny są aktualne na czas, powstania artykuł tj. październik 2019
Plusy:
Minusy:
Współpraca z innymi programami:
Cena:*
*podane ceny są aktualne na czas, powstania artykuł tj. październik 2019
Podsumowanie
Reasumując Archicad, to program, w który posiada ładny, czytelny interfejs. Ponadto dzięki wbudowanej, gotowej do użytku bibliotece szybko wykonasz projekt koncepcyjny. Jednakże problem może pojawić się przy bardziej skomplikowanych założeniach urbanistyczno-architektonicznych, gdzie wprowadzanie zmian globalnych w poszczególnych komponentach może okazać się niezwykle czasochłonne. Revit natomiast jest również nieco trudniejszym programem, minimalistyczny interfejs rzadko podoba się użytkownikom. Aczkolwiek wielu specjalistów uważa, że jest to program, który posiada „bezgranicznie możliwości tworzenia informacji o budynku” i wyciągania zawartych w modelu informacji.
Nauka podstaw w jednym, jak i drugim programie nie sprawia większego problemu, jednakże poznanie prawdziwych możliwości i bardziej zaawansowanych funkcji tych programów wymaga wysiłku i czasu. Warto tutaj dodać, że znając swoje oczekiwania i wiemy, do czego będziemy potrzebować programu, możemy precyzyjniej określić, który program będzie dla nas lepszy. Od razu zaznaczę również, że artykuł, który przygotowałam jest moją, indywidualną opinią, którą zbudowałam na podstawie własnego doświadczenia. Poza wymienionymi przeze mnie punktami istnieje jeszcze całkiem sporo bardzo fajnych narzędzi, w jednym, jak i drugim programie. Wybór więc nie jest łatwy. Myslę, że sprawę jednak ułatwia fakt, że zarówno Autodesk, jak i Graphisoft udostępniają swoim użytkownikom wersję EDU (edukacyjną). Można więc bezpłatnie pobrać program i wykonując nawet niewielki projekt sprawdzić, który program bardziej odpowiada.
Zarówno jednego jak i drugiego programu możesz się nauczyć od zera korzystając z naszej szerokiej oferty kursów online. Jeśli chcesz rozpocząć naukę Revita, to polecamy - Kurs - Revit 2018 od podstaw. Natomiast przygodę z Archicadem polecamy rozpocząć od tego szkolenia - Kurs - Archicad 20 od podstaw
Znajdziesz u nas również bardzo dużo darmowych tutoriali oraz poradników z obu programów.
Pozdrawiam serdecznie :)
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 23
Łączny czas trwania kursów: 128 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?