Data publikacji: 19-10-2023 | Data aktualizacji: 08-11-2023 | Autor: Mateusz Ciećwierz
Data publikacji: 19-10-2023 | Data aktualizacji: 08-11-2023 | Autor: Mateusz Ciećwierz
Obrazy grafiki wektorowej są geometryczne opisane jako punkty i krzywe w układzie współrzędnych. Pliki wektorowe są bardzo lekkie i skalowalne, dlatego są wykorzystywane jako logotypy, schematy, grafiki na stronach internetowych. Obrazy grafiki rastrowej są zapisane w formie bitmapy, gdzie każdy piksel ma przypisany szereg parametrów. Pliki rastrowe są o wiele cięższe i nie da się ich bezstratnie skalować. Grafika rastrowa ma zastosowanie w tworzeniu fotorealistycznych projektów, np. digital painting, digital art i concept art.
W największym uproszczeniu można podzielić grafikę komputerową na dwa rodzaje: grafikę rastrową i wektorową. Obraz w formacie rastrowym to po prostu zbiór pojedynczych pikseli, które w sumie tworzą dany obraz. Jeśli zaczniesz powiększać obraz w formacie grafiki rastrowej, zauważysz, że na krawędziach będą widoczne piksele. W zależności od rozdzielczości i wielkości pliku piksele będą widoczne wcześniej lub później.
W przypadku grafiki rastrowej widoczny obraz nie jest zapisany w formie pikseli. Zamiast tego mamy matematyczne wzory, które umieszczają punkty i krzywe w układzie współrzędnych. Dlatego grafikę wektorową możemy dowolnie przybliżać, a krawędzie i tak pozostają idealnie ostre.
Na naszym blogu znajdziesz szereg poradników zarówno o grafice rastrowej, czyli digital painting, jak i o grafice wektorowej.
Różnice między grafiką rastrową i grafiką wektorową dotyczą:
Przeczytaj artykuł, aby poznać wady i zalety każdego z tych dwóch typów grafiki komputerowej.
Sposób zapisu obrazu to jedna z głównych różnic między grafiką rastrową i grafiką wektorową. Obrazy rastrowe, szczególnie w wysokiej rozdzielczości mogą generować ogromne pliki. Z kolei pliki wektorowe, zapisane w formie matematycznych równań i krzywych, zajmują mniej miejsca.
Najpopularniejszy format zapisu plików grafiki wektorowej to .svg. Możesz też się spotkać z takimi formatami jak .pdf, .xml, .eps, syg, .ai. Natomiast pliki grafiki rastrowej najczęściej występują z rozszerzeniem .bmp, .jpg, .tga, .psd i .png. Profesjonalni fotografowie, wykonujący zdjęcia aparatami cyfrowymi, zaczynają postprodukcję zdjęć na plikach zapisanych w formacie .raw.
Możliwości edycji i skalowania obrazów to kolejna z wielkich różnic między oboma typami grafik. Wynika ona ze sposobu zapisu obrazu.
W przypadku grafiki wektorowej, opartej na punktach i krzywych zapisanych w układzie współrzędnych, możliwości bezstratnego skalowania są w zasadzie nieograniczone. Pliki grafiki wektorowej są wykorzystywane do projektów, w których ważne są skalowalność, łatwość edycji i powtarzalność wzoru.
Grafika rastrowa zawsze jest ograniczona rozdzielczością. Dlatego obrazów zapisanych w formacie rastrowym nie można dowolnie powiększać, ponieważ zawsze dojdziemy do widocznych pikseli. Oczywiście, im większy rozmiar pliku i im wyższa rozdzielczość, tym później zauważymy pojedyncze piksele. Trzeba jednak pamiętać o tym, że grafika rastrowa nie jest tak łatwa w skalowaniu jak wektorowa i przez to nie nadaje się do takich zastosowań jak projekty logo.
Grafika wektorowa daje użytkownikowi nieograniczone możliwości skalowania bez utraty jakości. Grafika rastrowa jest ograniczona rozdzielczością pliku. W przypadku obrazów rastrowych zawsze występuje ograniczenie w postaci pojedynczego piksela.
Grafika wektorowa jest stosowana we wszelkiego rodzaju projektach, które wymagają skalowalności i edytowalności. Do najpopularniejszych przykładów obrazów w formacie wektorowym należą: logotypy, mapy, ilustracje i projekty do druku utrzymane w określonej estetyce.
Grafika wektorowa jest idealna do projektów 2D, w których widzimy wyraźne odcięcie się kolorów. Najpopularniejsze zastosowania grafiki wektorowej to:
Zobacz przykładową ilustrację w formie grafiki wektorowej:
Naucz się tworzyć grafikę wektorową w kursach Adobe Illustrator
Grafika rastrowa jest idealna do fotografii i obrazów. Korzystają z niej twórcy visual art projektujący postaci do gier komputerowych. Również przy animacjach komputerowych na modele 3D nakłada się tekstury zapisane w formie plików rastrowych.
Grafika rastrowa z kursu digital art - techniki zaawansowane.
Opanuj grafikę rastrową w kursach Photoshop.
Oba rodzaje grafiki rządzą się swoimi prawami i są wykorzystywane do innych celów. Dobór programu, zależy od tego, jaką grafikę chcesz stworzyć. Znasz już najpopularniejsze zastosowania obu typów grafiki komputerowej. To od nich zależy wybór między Adobe Photoshopem a Adobe Illustratorem.
Jednym z najpopularniejszych programów, wyznaczających światowe standardy w programach graficznych jest Adobe Photoshop. To rozbudowane narzędzie, w którym stworzysz każdy obraz, jaki sobie wymarzysz. Jeśli chcesz rozwinąć swoje umiejętności tworzenia projektów digital art, zajrzyj do naszej oferty kursów Adobe Photoshop. Mamy dla Ciebie między innymi obszerny kurs z podstaw digital painting lub z technik zaawansowanych w Photoshopie. Oprócz szkoleń, mamy też wartościowe darmowe poradniki digital painting w Photoshop. Zajrzyj do nich, aby rozwinąć swoje umiejętności.
Darmową alternatywą to płatnego Photoshopa jest GIMP. To program typu open-source do tworzenia, obróbki i edycji grafiki rastrowej. Zacznij od niego, jeśli chcesz się przekonać, czy digital art to coś dla Ciebie.
Postać zaprojektowana w kursie Concept Art, Digital painting - Projektowanie postaci.
Opanuj grafikę rastrową w kursach Photoshop.
Chcesz tworzyć grafiki do internetu, ilustracje do książek, projektować plakaty czy ulotki do druku... Potrzebujesz więc programu do grafiki wektorowej. W takim przypadku sprawdź Adobe Illustratora i nasze szkolenia. To intuicyjne narzędzie stworzone z myślą o grafice wektorowej. Na początek, zacznij od kursu Adobe Illustrator dla początkujących. Zdobędziesz w nim solidne podstawy, które później wykorzystasz w swojej pracy nad kolejnymi projektami. Koniecznie zajrzyj też do poradników Adobe Illustrator na naszym blogu. Dowiesz się w nich między innymi, jak zmienić grafikę rastrową na wektorową lub jak zaokrąglić rogi.
Ilustracja wektorowa z kursu Ilustrator - Opracowanie trzech grafik od podstaw.
Naucz się tworzyć grafikę wektorową w kursach Adobe Illustrator
Jak widzisz, grafika wektorowa różni się od grafiki rastrowej w wielu aspektach, od sposobu zapisu pliku, przez jego wielkość i możliwości skalowania. Stąd wynika też zróżnicowanie zastosowań obu typów obrazów.
Grafiki wektorowe doskonale sprawdzają się do tworzenia logo, animacji i schematów. Z kolei pliki grafiki rastrowej to realistyczne obrazy digital art. Bezstratne skalowanie umożliwia wykorzystanie obrazów wektorowych na stronach internetowych i w plikach przygotowanych na druku. W przypadku grafiki wektorowej możliwa jest szybka zmiana formatu wydruku, np. z ulotek na plakat, bez straty jakości. Co więcej, stosunkowo mały rozmiar plików sprawia, że mogą być one szybko przesyłane i udostępniane. Dodatkowo programy graficzne do tworzenia grafiki wektorowej mają prostszy interfejs niż programy do formatów rastrowych.
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 23
Łączny czas trwania kursów: 128 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?