Jak stworzyć logo? Poznaj 5 najważniejszych zasad, jak zaprojektować logo

Data publikacji: 06-11-2023  |  Data aktualizacji: 22-11-2023  | Autor: Mateusz Ciećwierz

Tworzenie logo to dość trudne zadanie. Oto 5 kluczowych wskazówek, jak zrobić to dobrze. Postaw na prostotę. Zawsze pamiętaj o odbiorcy. Dopilnuj, by Twoje logo dobrze wyglądało w różnych wielkościach i na różnych kolorach tła. Nie bój się wyjść poza utarte schematy. Daj sobie czas - nie przywiązuj się do pierwszego pomysłu, na który wpadniesz. 

Jak stworzyć logo? Poznaj 5 najważniejszych zasad, jak zaprojektować logo

Spis treści

  Stworzenie, a jak niektórzy wolą mówić, zaprojektowanie logo to poważne wyzwanie. Logotyp to najważniejsza część identyfikacji wizualnej i wizerunku marki. Dlatego podejmując się takiego zadania, musisz uwzględnić wiele elementów. Z jednej strony musisz wziąć pod uwagę grupę docelową marki, jej charakter i styl komunikacji. Z drugiej kolory i ich efekt psychologiczny, czcionkę i symbole. I połączyć je w logotyp, który jest prosty i łatwy do rozpoznania, a jednocześnie wspomaga komunikację o wartościach danej marki. Brzmi jak zadanie niemożliwe? Spokojnie. Tworzenie logo jest zadaniem wymagającym czasu. Nie oczekuj, że pierwszy pomysł, na jaki wpadniesz, będzie odpowiedni.

  W naszym artykule poznasz 5 najważniejszych zasad tworzenia logo. Przeczytaj nasze wskazówki i dowiedz się, jak zaprojektować logo.

  Jak zaprojektować logo

  Postaw na prostotę projektując logotyp

  Dlaczego prostota jest tak ważna? Dobre logo powinno być łatwe do zapamiętania. Chcesz, aby odbiorca błyskawicznie zidentyfikował, z jaką marką ma do czynienia. Dlatego podczas tworzenia logotypu marki ogranicz liczbę kolorów do maksymalnie 3. Dodatkowo postaraj się unikać gradientów i drobnych szczegółów. Takie elementy sprawiają, że odbiorcom trudniej będzie przypomnieć sobie, jak wyglądało logo Twojej firmy. Koniecznie zadbaj o to, by logotyp dobrze prezentował się w różnych wielkościach. Pamiętaj, że logo jest wykorzystywane nie tylko w wielkoformatowych wydrukach, ale też na ulotkach, stronach internetowych czy katalogach. Unikaj drobnych napisów. Są dobrze widoczne w dużym formacie, ale stają się niemal całkowicie nieczytelne przy mniejszych rozmiarach. Zawsze sprawdź, czy typografia, czyli czcionka logo jest dobrze widoczna.

  Naucz się projektować logo w kursach Illustrator online

  Jak zadbać o prostotę logo? Uniwersalne zadany tworzenia logo marki:

  • Unikaj małych elementów.
  • Ogranicz się do maksymalnie 3 kolorów.
  • Zastanów się dwa razy, zanim zaproponujesz gradient.
  • Pilnuj tego, by logo było czytelne, nawet gdy jest w małym formacie.
  • Wybieraj proste, czytelne czcionki.

    Jak stworzyć logo

  Pamiętaj o odbiorcy tworząc logo

  Projektując logo, pamiętaj o tym, że musi być ono zrozumiałe dla odbiorcy i łatwe do zapamiętania. Zadaniem logo jest jednoznaczne wywołanie skojarzeń z konkretną marką.

  Logo powinno więc być na tyle proste, by rzut oka wystarczył, by przypomnieć odbiorcy o brandzie lub produkcie. Loga wielkich koncernów są tak znane, że nie muszą być pokazane w całości, by klient je rozpoznał. W przypadku gigantów wystarczą same kolory lub czcionka. Możesz się o tym przekonać w grach typu "Guess the Logo". Zdziwisz się, jak mocno znaki towarowe największych brandów są utrwalone w naszej pamięci.

  Zadbaj o to, by Twoje logo nie budziło niepokojących skojarzeń. Unikaj nieeleganckich i wulgarnych dwuznaczności. Jeśli jest ryzyko, że Twoje logo wywołuje niechciane skojarzenia, zaprojektuj inne. Zobacz przykłady ośmieszających logotypów "Worst Logo Design Fails" zebrane przez stronę deMilked.com.

    Z drugiej strony, świetnym pomysłem jest puszczenie do odbiorcy oka. Wykorzystanie pozytywnych skojarzeń i zaprojektowanie logo tak, by przedstawiało produkt. Dobrym przykładem kreatywnego logo, jest kultowy logotyp Powszechnej Kasy Oszczędności, zaprojektowany przez Karola Śliwkę. Litery P - K - O układają się w kształt skarbonki, do której wpada moneta.

    Projekt logo wskazówki


  Naucz się projektować logo w kursach Illustrator online

  Sprawdź, czy Twoje logo dobrze wygląda w różnych wielkościach i na różnych kolorach tła

  Logo Twojej firmy będzie wykorzystywane na przeróżnych formatach, nośnikach i mediach. Nie zawsze będą to najwyższej jakości wielkoformatowe kolorowe wydruki.

  Zadbaj o to, by znak wyglądał dobrze zarówno na wielkim telebimie, jak i na małej ulotce. Sprawdź też, jak wygląda w towarzystwie innych znaków towarowych. Przygotuj mock-upy katalogów reklamowych, plakatów firmy, stron internetowych, gdzie znak Twojej marki będzie otoczony innymi logotypami (w wielu kolorach). Zobacz też, jak znak wygląda ja produktach i elementach produkowanych przez firmę.

  Postaraj się zaprojektować logo w kwadracie lub prostokącie zbliżonym do kwadratu. Projektując logo firmy w nietypowym kształcie, np. bardzo szerokie i niskie, ryzykujesz, że grafik przygotowujący materiały może być zmuszony bardzo je zmniejszyć. Nie zrobi tego ze złośliwości, ale po to, by zmieściło się w przeznaczone dla niego miejsce.

    Kolejny niezbędny element tworzenia logo firmy to sprawdzenie, jak prezentuje się ono na różnych kolorach tła. Zobacz też, jak wygląda w czerni i bieli. Znak Twojej firmy musi być wyraźny i czytelny. Zadbaj o to.

    Projekt logo zasady


  Wyjdź poza typowe schematy projektowania logo

  Na pewno wiesz, że każda branża ma określone motywy, które często pojawiają się w znakach firmowych. W branży gastronomicznej będą do skrzyżowane sztućce. W organizacjach charytatywnych: figurki ludzi trzymających się za ręce. A w opiece medycznej: serce i dłonie lub stetoskop. Unikaj tego.

  Projektowanie logo to sztuka. Dobre logo powinno być znakiem zrozumiałym dla odbiorcy. A jednocześnie, gdy chcesz zrobić dobre logo, nie możesz powielać oklepanych motywów.

  Pamiętaj, że tak samo, jak wszyscy, ulegasz wpływom. Pomysły, na które wpadasz, wynikają z tego, co już znasz. Dlatego nie miej do siebie pretensji, że na początku przychodzą Ci do głowy same szablonowe rozwiązania. Co możesz zrobić, by wyjść poza schemat? Szukaj nieoczywistych inspiracji.

    Nie wiesz, jak zaprojektować logo? Daj sobie czas

  To złota rada uniwersalna przy wszystkich projektach graficznych. Nie stworzysz dobrego logo od razu. Wiesz już, że jest to często złożony proces. Testuj swoje pomysły z różnymi czcionkami i kolorami. Porównaj przykłady Twoich znaków firmowych z logo innych firm i marek.

    Naucz się projektowac logo

  Dobre logo to nie tylko grafika

  Projektowanie logo, znaku marki to nie tylko przygotowanie grafiki. Choć dla przeciętnego użytkownika to właśnie ona jest symbolem marki. Do każdego projektu logo firmy musisz dołączyć brandbook. To spis wszystkich informacji o identyfikacji wizualnej marki. Zapiszesz tam szczegółowe wytyczne, jak korzystać z logo.

  Przykłady informacji w brandbooku:

  • Kolory logo — zapisane w najpopularniejszych paletach kolorów: CMYK, RGB, Pantone, ORACAL i RAL
  • Wymiary logo — w tym odległości i proporcje między elementami składającymi się na logotyp Informacje o genezie logo — odwołanie do wartości marki, symbolika logotypu
  • Typografia — dokładne określenie czcionki pomoże uniknąć wielu nieporozumień
  • Pole podstawowe i ochronne logotypu — przyda się, gdy logo Twojej firmy będzie umieszczane w towarzystwie innych grafik czy tekstów np. na produktach
  • Wymiary minimalne — określona wielkość logo poniżej której, znak firmy lub jego elementy staną się nieczytelne
  • Modyfikacje w przypadku różnych kolorów tła — możesz określić, jak zmienić kolor logo w zależności od tego, jakie kolory ma tło

    Naucz się projektować logo w kursach Illustrator online

  Mamy nadzieję, że po tym artykule wiesz już, jak zrobić logo. Pamiętaj o zasadach tworzenia logo i... Szukaj kreatywnych rozwiązań.

  Techniczne aspekty tworzenia logo i innych grafik wektorowych poznasz w naszych kursach Adobe Illustrator. Jeśli nie masz doświadczenia z programami do grafiki wektorowej, zacznij od kursu Adobe Illustrator dla początkujących od podstaw. Zdobędziesz w nim niezbędną wiedzę, która pozwoli Ci na zaprojektowanie logo.

  Autor

  Mateusz Ciećwierz Architekt, grafik 3d

  Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Założyciel serwisu CG Wisdom. Autor ponad 25 kursów z oprogramowania 3ds Max i V-ray. Fan gier, komiksów i starych samochodów.

  Przeczytaj o programie Illustrator na naszym blogu