AutoCad - Jak zacząć naukę od podstaw? - Poradnik, tutorial

Data publikacji: 07-02-2023  |  Data aktualizacji: 14-09-2023  | Autorka: Joanna Konstanty

Naukę AutoCada zacznij od zainstalowania wersji testowej programu i samodzielnych prób narysowania prostej geometrii. Opanowanie podstaw powinno zająć stosunkowo mało czasu, ale zrozumienie bardziej skomplikowanych zagadnień wymaga większego zaangażowania. Aby dalej rozwijać swoje umiejętności i od początku kształtować dobre nawyki, zajrzyj do naszych tutoriali i szkoleń AutoCad dla architektów.

AutoCad - Jak zacząć naukę od podstaw? - Poradnik, tutorial

Spis treści

  Niemal każdy inżynier choć raz w swojej karierze zetknął się z nazwą “AutoCad”. Stoi za tym zapewne jego długi staż jako podstawowego narzędzia projektowego oraz duża popularność. Dowiedzmy się trochę więcej, co to jest AutoCad i do czego służy.

  AutoCad – co to za program

  AutoCad to najpowszechniej rozpoznawalne narzędzie w środowisku inżynierów – od architektów aż po projektantów branżowych i konstruktorów. Jego pierwsza wersja zaprezentowana została w listopadzie 1982 r. na targach w Las Vegas i już miesiąc później rozpoczęła się jego sprzedaż. Program jest wydawany i administrowany przez amerykańską firmę Autodesk. W naszym poradniku AutoCad dowiesz się, jak zacząć naukę pracy w tym oprogramowaniu.

  Projekt mieszkania w AutoCad.

  Co czego służy AutoCad

  AutoCad to program, służący do wspomagania projektowania przez wykonywanie wektorowych rysunków 2D oraz modeli 3D z wykorzystaniem brył, powierzchni i siatek. Wyposażony w całą gamę narzędzi rysunkowych oraz opisowych, a także specjalistyczne nakładki stanowi pomocne narzędzie w pracy projektowej w wielu dziedzinach inżynieryjnych. Wbudowane funkcje umożliwiają automatyzację procesu projektowego oraz tworzenie precyzyjnych zestawień, a także porównywanie zmian wprowadzanych w rysunkach. Nauka AutoCada pozwoli Ci na częściową automatyzację procesu projektowania.

  Kursy AutoCad od podstaw

  Dlaczego AutoCad?

  Wybierając AutoCad, wiesz, że będziesz pracować w formatach akceptowanych przez niemal wszystkie przedsiębiorstwa, których praca polega na opracowywaniu projektów. Jest to narzędzie rozpoznawalne i rozpowszechnione, a formaty przez niego obsługiwane pozwalają koordynować pracę wielu zespołów projektowych w różnych stadiach projektu. Nauka AutoCad umożliwi Ci pracę nad wieloma interesującymi projektami.

  Specjalistyczne nakładki pozwalają znaleźć oprogramowanie odpowiednie dla szczególnych grup inżynierów, np. z branży sanitarnej, wentylacyjnej, czy mechanicznej.

  Coroczna aktualizacja oprogramowania nieustannie wprowadza udoskonalenia istniejących narzędzi, a wydawca jest otwarty na propozycje modyfikacji zgłaszane przez użytkowników, dzięki czemu program z roku na rok lepiej odpowiada stawianym mu wymaganiom. Przygotowane pliki można przystosować do przygotowania projektu do wydruku 3D lub wycięcia laserowego.

  Program ma otwartą architekturę, co pozwala na wprowadzanie indywidualnych nakładek, tworzonych przez różne firmy.

  Projekt łazienki w AutoCad.

  Dla kogo AutoCad?

  AutoCad to przede wszystkim narzędzie dla:

  • architektów i architektów wnętrz,
  • konstruktorów budowlanych oraz konstruktorów mechaników,
  • inżynierów wszystkich gałęzi budownictwa,
  • wykonawców.

  Projektanci i inżynierowie, dla których precyzyjne wykonywanie rysunków stanowi kluczową rolę podczas prac projektowych często decydują się na korzystanie z AutoCada, ze względu na możliwość indywidualnych ustawień precyzji pracy. W kursie AutoCad 2023 dla początkujących od podstaw zdobędziesz wiedzę i umiejętności, które umożliwią Ci tworzenie rysunków technicznych.

  Nie polecam jednak programu osobom, które potrzebują nauczyć się oprogramowania, służącego do wykonywania wizualizacji celem plastycznego bądź realistycznego przedstawienia wykonanej pracy. Oczywiście, program jest wyposażony w narzędzia do modelowania oraz renderowania projektu, jednak ilość pracy, koniecznej do wykonania jest niewspółmiernie duża w porównaniu do efektów, które można dzięki temu uzyskać. Do wykonywania wizualizacji zdecydowanie polecam inne programy np. V-ray lub Corona Renderer, które mają lepiej rozbudowane silniki renderowania i generowania oświetlenia.

  naucz się projektować w AUTOCAD

  Skąd wziąć program AutoCAD?

  Aby uczyć się AutoCad od podstaw, możesz pobrać oprogramowanie z oficjalnej strony wydawcy – Autodesk. Dostępna jest wersja testowa za darmo na 30 dni. Po tym czasie należy opłacić wybraną przez siebie licencję.

  Wydawca oferuje bezpłatną wersję dla studentów, którzy po potwierdzeniu przez uczelnię certyfikatu otrzymują oprogramowanie na okres studiów. Licencja studencka wymaga odnowienia po okresie roku od aktywacji. Skorzystanie z darmowej licencji studenckiej to świetna okazja, aby zacząć naukę AutoCad.

  Ile kosztuje licencja AutoCad?

  W zależności od czasu trwania licencji i wybranej wersji AutoCada cena będzie się nieco różnić. Najbardziej zauważalna różnica w cenie jest pomiędzy wersją pełną oraz LT. Po aktualne ceny odsyłam Cię do oficjalnej strony programu.

  AutoCAD czy AutoCad LT – podstawowe różnice

  AutoCad LT jest uproszczoną wersją pełnego oprogramowania. Jednak obniżona cena wiąże się z ograniczeniem niektórych rozbudowanych funkcji, choć przede wszystkim wersja LT nie została wyposażona w narzędzia do projektowania trójwymiarowego.

  Interfejs został nieco uproszczony i usunięto z niego uchwyty nawigacji w przestrzeni modelu, wersja nie pozwala także na generowanie zestawień przy użyciu „data extraction”, choć podobne efekty można wykorzystać przy użyciu innych, dostępnych już narzędzi.

  Pomimo braku niektórych funkcji AutoCad LT nadal jest bardzo dobrym programem umożliwiającym tworzenie dwuwymiarowej pełnej dokumentacji technicznej. To świetny wybór, gdy chcesz nauczyć się AutoCada od podstaw.

  Poradnik AutoCad online.

  Mam już oprogramowanie AutoCad. Co dalej?

  Jeżeli już masz zainstalowanie oprogramowanie to znaczy, że już przebrnąłeś przez najtrudniejszą część całego procesu. Teraz tylko przed pierwszym uruchomieniem programu najlepiej zalogować się na platformę Autodesk, pobieraną automatycznie wraz z oprogramowaniem na konto, z którego je pobierałeś. Następnie możesz już brać się za naukę AutoCada.

  Następnie po włączeniu programu wybierz pusty plik do rysowania. Jeżeli chcesz wykorzystać posiadane już rysunki .dwg otwórz plik z dysku. Jako uczestnik naszych tutoriali AutoCad online otrzymasz materiały szkoleniowe. W kursie opracowania projektu wnętrza dla początkujących dostaniesz rysunki, które pozwolą Ci zacząć naukę AutoCad.

  KURSY AUTOCAD dla początkujących

  AutoCad – jak zacząć naukę AutoCada?

  Naukę obsługi programu możesz rozpocząć samodzielnie, choć na początku szukanie wielu funkcji zajmie trochę czasu i poszukiwań, na pewno przy pierwszym kontakcie z programem będziesz w stanie narysować prostą geometrię.

  Jeżeli jednak zależy Ci na dokładności, schludności i dobrych praktykach, które najlepiej jest wdrażać od samego początku, żeby wyrobić sobie dobre nawyki, dobrze by było obejrzeć dostępne w Internecie tutoriale lub poradniki AutoCad. Kompleksowe materiały są oferowane na platformie CG Wisdom. Nasi trenerzy w przystępny sposób wyjaśnią Ci działanie poszczególnych narzędzi i funkcji. Nauka AutoCada będzie szybsza i bardziej satysfakcjonująca, gdy zaufasz specjalistom.

  AutoCad ma wbudowaną pomoc w programie, z której także dowiesz się, jak działa wiele narzędzi i modyfikatorów. W naszych poradnikach Autocad możesz znaleźć odpowiedzi na wiele pytań pojawiających się podczas nauki Autocada. Poznaj przydatne skróty klawiszowe w AutoCad lub dowiedz się, jak przygotować rysunek do wydruku.

  Możesz również skorzystać z pomocy korepetytora, który dostosuje program i tempo szkolenia do Twoich potrzeb i umiejętności oraz w czasie rzeczywistym odpowie na nurtujące pytania, pamiętaj jednak, żeby wybrać w tym celu kompetentną osobę.

  Nasze kursy AutoCad online podzieliliśmy na krótkie lekcje wideo. Taki system nauki AutoCada pozwala Ci na dowolne planowanie przerw i wielokrotne powtarzanie omawianego materiału. Uważamy, że najlepszym sposobem na naukę AutoCad od podstaw jest oglądanie lekcji, a następnie próby samodzielnego powtórzenia czynności pokazanych w tutorialu.

  Tutorial AutoCad dla początkujących.

  Jak długo trwa nauka AutoCada i czy jest trudna?

  Opanowanie podstawowych narzędzi rysunkowych oraz opisowych nie wymaga zagłębiania się w rozbudowane narzędzia i funkcje oferowane przez program. Ta podstawowa wiedza pozwala też na opracowywanie pełnej dokumentacji. Opanowanie tych narzędzi przy pomocy dobrych kursów lub przy pomocy korepetytora nie powinna trwać dłużej niż jeden dzień roboczy. Poradnik AutoCad “Przygotowanie rysunków do wydruku” to godzinny kurs, w którym dowiesz się, jak przygotować wydruk projektu.  Pamiętaj, jednak że potrzebujesz czasu na indywidualną pracę z programem.

  Jeżeli natomiast chcesz dogłębnie poznać dodatkowe funkcje lub zrozumieć możliwości automatyzacji, które oferuje program będziesz musiał poświęcić zdecydowanie więcej czasu. Moja rada: nie ucz się dodatkowych funkcji, jeśli nie będziesz z nich korzystać. Jeżeli kiedyś natrafisz na problem poszukaj jego rozwiązania – na pewno odnajdziesz odpowiedź na swój problem i od razu wykorzystasz go w praktyce. Na naszym blogu znajdziesz kilkadziesiąt poradników AutoCad z odpowiedziami na typowe pytania, np. dlaczego nie ma linii na wydruku AutoCad.

  szkolenia AUTOCAD dla architektów

  Nauka AutoCada – tutorial od podstaw

  Podczas nauki programu z materiałów, które znajdziesz w Internecie dobrze zweryfikuj, czy prowadzący posiada odpowiednie kwalifikacje. Od tej osoby przejmiesz nawyki, które od początku będziesz wdrażać do swojej pracy, dlatego korzyścią dla Ciebie będzie przyswojenie sobie od razu dobrych nawyków rysunkowych. Trenerzy prowadzący szkolenia AutoCad na platformie CG Wisdom to sprawdzeni praktycy, którzy od samego początku nauki AutoCad od podstaw zwracają uwagę na kształtowanie poprawnych nawyków pracy.

  Dobry tutorial AutoCad powinien nauczyć Cię obsługi podstawowych narzędzi oraz pomóc Ci zrozumieć dwie rzeczy: po pierwsze, jak działa dane narzędzie, jakich danych wejściowych potrzebuje, oraz co możesz zmodyfikować w tym narzędziu, i po drugie jasno nauczyć Cię korzystania w prosty sposób z tego narzędzia.

  Na naszej stronie są dostępne kursy AutoCad dla początkujących oraz już nieco bardziej zaawansowanych, którzy być może potrzebują uporządkować swoją wiedzę.

  Poradnik Autocad - jak zacząć

  Poradnik: na co zwrócić uwagę podczas nauki AutoCad od podstaw?

  Chociaż program ma intuicyjny interfejs, jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

  Skróty klawiaturowe w AutoCad

  Korzystaj z nich od samego początku nauki AutoCad. Nie ma to bezpośredniego wpływu na finalny wygląd projektu, jednak może znacząco przyspieszyć proces rysowania i pozwala wydajniej pracować. W poradnikach Autocad na naszym blogu znajdziesz spis angielskichpolskich skrótów klawiaturowych w AutoCad.

  Warstwy i ich ustawienia w AutoCad

  Świadomie używaj warstw i pilnuj, na której warstwie znajduje się konkretny obiekt. Poruszanie się po warstwach modelu i korzystanie z globalnych ustawień, zamiast skupiać się na ustawieniach poszczególnych obiektów pozwala zaoszczędzić dużo czasu przy ustawieniu wydruku i koordynację międzybranżową. Przeczytaj tutorial AutoCad o warstwach.

  Grupy i bloki

  Grupy i bloki pomogą częściowo zautomatyzować zmiany w projekcie. Przeczytaj poradnik Autocad “Jak zrobić blok”.

  Dobre praktyki

  Czyść plik przed przesłaniem. Dlaczego? Po pierwsze Twój plik szybciej działa i mniej obciąża sprzęt. Zdarzają się pliki, na których wykonanie jednej operacji wymaga dużej mocy obliczeniowej i warto wiedzieć, jak wtedy przyspieszyć działanie pliku .Po drugie wysyłanie pliku pocztą jest na ogół ograniczone do konkretnego rozmiaru pliku, więc im mniejszy plik, tym większe prawdopodobieństwo, że bez problemu wyślesz plik mailem. Dodatkowy bonus jest taki, że jeżeli wyślesz dobrze wyczyszczony plik, który będzie się otwierał bez alertów od razu będziesz sprawiał wrażenie profesjonalisty :)

  Nauka AutoCad od podstaw.

  Jak nauczyć się obsługi AutoCad? Polecane kursy online

  Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z programem i chcesz zdobyć obszerną wiedzę, na portalu znajduje się kurs omawiający AutoCad od podstaw.

  Natomiast jeżeli już znasz podstawy i szukasz bardziej ukierunkowanej wiedzy, skorzystaj z naszych kursów specjalistycznych AutoCad i całej dostępnej bazy wiedzy. Przy zakupie czasowej subskrypcji, otrzymujesz dostęp do wszystkich kursów dla architektów i projektantów wnętrz dostępnych na naszej platformie. Dowiedz się więcej o abonamentach na kursy Autocad online i nie tylko.

  jakie kURSY AUTOCAD polecamy początkującym?

  Autorka

  Joanna Konstanty Architekt

  Magister inżynier architektury, z wyróżnieniem ukończyła Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, czynny architekt z uprawnieniami. Od 2018 roku stale związana z zawodem. Z pasją poszukuje optymalnych rozwiązań realnych problemów, z którymi styka się w pracy.


  Przeczytaj o programie Autocad na naszym blogu