Data publikacji: 16-12-2020 |
Data aktualizacji: 16-12-2020
Czasami zdarza się, że przygotowujemy w
Autocadzie plik do wydruku i po otrzymaniu rysunków z drukarni lub na wygenerowanym pliku okazuje się, że część elementów w ogóle nie została wydrukowana. Poniżej kilka ustawień które należy sprawdzić, jeżeli część linii nie jest widoczna.
Włącz wszystkie warstwy
Może się zdarzyć, że pod presją deadline'u zdarzy się nam tuż przed wydrukiem wyłączyć przypadkiem jedną z warstw. Bardzo prozaiczna przyczyna i bardzo łatwa do zidentyfikowania.
Sprawdź ustawienia warstw i włączenie opcji drukowania
W opcji panelu z ustawieniami warstw (menager) przy tworzeniu warstwy wyłączymy opcję drukowania. Przy rysowaniu nie ma żadnej różnicy, linie w modelu są, jednak na wydruku ich nie ma (na rysunku ostatnie dwie warstwy nie zostaną wydrukowane).
Zobacz w ustawieniach rzutni, czy warstwa nie jest zablokowana na rzutni
Jeżeli pracujesz na rzutniach i poprzednie dwie możliwości zawiodły, może to znaczyć, że zadana warstwa jest wyłączona tylko w rzutni. To dodatkowa ikona, trzecia z lewej, pojawiająca się tylko w przestrzeni rzutni, wyłącza warstwę w konkretnym layout, w modelu warstwa jest normalnie widoczna.
Zweryfikuj ustawienia stylu wydruku .ctb

Gdy poprzednie kroki zawiodą możesz zobaczyć dokładne ustawienia pliku .ctb - stylu wydruku. Tutaj w kolorze linii może być wybrany bardzo jasny kolor, bardzo niski screening albo grubość kreski 0.0000 mm. Wówczas linie zostają wydrukowane bardzo jasne lub bardzo cienkie - niemalże niewidoczne. Warto sprawdzić wszystkie opcje. Zmień kolor linii na ciemniejszy, ustaw Screening na wyższą wartość lub poeksperymentuj z grubością linii.
Po wykonaniu tych czynności problematyczne znikające linie powinny pojawić się na wydruku.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rzutni w AutoCAD kliknij w interesujący Cię temat:
Pozdrawiam!