Autocad - Dlaczego nie widać linii na wydruku? Poradnik, tutorial

Data publikacji: 16-12-2020  |  Data aktualizacji: 18-03-2024

Jest kilka możliwych powodów, dlaczego linie w Autocadzie są niewidoczne. (1) Wyłączone warstwy: Upewnij się, że wszystkie warstwy, na których znajdują się linie, są włączone. (2) Ustawienia warstw i opcje drukowania: Sprawdź ustawienia warstw w menedżerze i upewnij się, że opcja drukowania dla odpowiednich warstw jest włączona. (3) Zablokowana warstwa na rzutni: Zweryfikuj ustawienia rzutni i sprawdź, czy warstwa nie jest przypadkiem zablokowana tylko w rzutni. (4) Ustawienia stylu wydruku .ctb: Sprawdź dokładne ustawienia pliku .ctb - stylu wydruku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tym, jak radzić sobie z takimi problemami.

Autocad - Dlaczego nie widać linii na wydruku? Poradnik, tutorial


Czasami zdarza się, że przygotowujemy w Autocadzie plik do wydruku i po otrzymaniu rysunków z drukarni lub na wygenerowanym pliku okazuje się, że część elementów w ogóle nie została wydrukowana. Poniżej kilka ustawień które należy sprawdzić, jeżeli część linii nie jest widoczna.

 

Włącz wszystkie warstwy

Autocad - Dlaczego nie widać linii na wydruku? Poradnik, tutorial - 01

Może się zdarzyć, że pod presją deadline'u zdarzy się nam tuż przed wydrukiem wyłączyć przypadkiem jedną z warstw. Bardzo prozaiczna przyczyna i bardzo łatwa do zidentyfikowania.

Sprawdź ustawienia warstw i włączenie opcji drukowania

Autocad - Dlaczego nie widać linii na wydruku? Poradnik, tutorial - 02

W opcji panelu z ustawieniami warstw (menager) przy tworzeniu warstwy wyłączymy opcję drukowania. Przy rysowaniu nie ma żadnej różnicy, linie w modelu są, jednak na wydruku ich nie ma (na rysunku ostatnie dwie warstwy nie zostaną wydrukowane).

Zobacz w ustawieniach rzutni, czy warstwa nie jest zablokowana na rzutniJeżeli pracujesz na rzutniach i poprzednie dwie możliwości zawiodły, może to znaczyć, że zadana warstwa jest wyłączona tylko w rzutni. To dodatkowa ikona, trzecia z lewej, pojawiająca się tylko w przestrzeni rzutni, wyłącza warstwę w konkretnym layout, w modelu warstwa jest normalnie widoczna.

Zweryfikuj ustawienia stylu wydruku .ctbGdy poprzednie kroki zawiodą możesz zobaczyć dokładne ustawienia pliku .ctb - stylu wydruku. Tutaj w kolorze linii może być wybrany bardzo jasny kolor, bardzo niski screening albo grubość kreski 0.0000 mm. Wówczas linie zostają wydrukowane bardzo jasne lub bardzo cienkie - niemalże niewidoczne. Warto sprawdzić wszystkie opcje. Zmień kolor linii na ciemniejszy, ustaw Screening na wyższą wartość lub poeksperymentuj z grubością linii.

Po wykonaniu tych czynności problematyczne znikające linie powinny pojawić się na wydruku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rzutni w AutoCAD kliknij w interesujący Cię temat:


Pozdrawiam!

Przeczytaj o programie Autocad na naszym blogu