Autocad - Jak zaokrąglić narożniki - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 25-05-2023  |  Data aktualizacji: 18-09-2023  | Autor: Adrian Szerszeń

Aby zaokrąglić narożniki w Autocadzie, skorzystaj z funkcji "Zaokrągl" ("Fillet"). W artykule dowiesz się, jak ustawić poszczególne opcje: Cofnij, Promień, Polilinia, Utnij i Wiele.

Autocad - Jak zaokrąglić narożniki - Tutorial, poradnik

Spis treści

  Wykonywane przez nas w programie AutoCad projekty składają się z  różnego rodzaju elementów. Często bywa, że jednym z nich są zaokrąglone narożniki i w tym poradniku dowiesz się jak je wykonać.

  W celu zaokrąglenia narożników należy użyć funkcji „Zaokrągl” (ang. „Fillet”). Po wpisaniu komendy w wierszu poleceń pojawią się następujące opcje:

  - „Cofnij” (ang. „Undo”),

  - „Promień” (ang. „Radius”),

  - „Polilinia” (ang. „Poliline”),

  - „Utnij” (ang. „Trim”),

  - „Wiele” (ang. „Multiple”).

  Opcja „Promień” (ang. „Radius")

  Wielkość promienia łuku to najważniejszy parametr omawianej funkcji. Aby go zdefiniować należy wykonać poniższe kroki:

  1. Po uruchomieniu funkcji "Zaokrągl" aktywuj opcję "Promień" z poziomu wiersza poleceń.

  2. Po wybraniu owej pozycji w wierszu poleceń zostaniemy zapytani o omawianą wartość, która po jej wpisaniu zatwierdzamy za pomocą „entera” lub „spacji”. Czynność ta sprawie, że zostaniemy cofnięci do opcji startowych.

  3. Od tego momentu można już wskazać za pomocą kliknięć kolejno dwie linie tworzące narożniki, który chcemy zaokrąglić, lub przejść do dalszych ustawień.

  Autocad - Jak zaokrąglić narożniki - Tutorial, poradnik - 02

  Opcja „Polilinia” (ang. „Poliline”)

  Z powyższej opcji warto skorzystać, gdy do zmodyfikowania mamy obiekt typu polilinia i  wszystkie jej narożniki chcielibyśmy aby zostały zaokrąglone jednakowo.

  1. Po uruchomieniu funkcji "Zaokrągl" aktywuj opcję "Polilinia" z poziomu wiersza poleceń.

  2. Ustaw wszystkie pozostałe preferencje funkcji według potrzeb.

  3. Wskaż za pomocą kliknięcia polilinię, której narożniki chcesz zaokrąglić.

  Autocad - Jak zaokrąglić narożniki - Tutorial, poradnik - 03

  Opcja „Utnij” (ang. „Trim”)

  Zdarza się, że modyfikując coś chcielibyśmy jednocześnie zachować oryginalne linie. W przypadku zaokrąglania narożników, do tego celu można posłużyć się opcją „Utnij”.

  1. Po uruchomieniu funkcji "Zaokrągl" aktywuj opcję "Utnij" z poziomu wiersza poleceń.

  2. Po jej wskazaniu w wierszu poleceń pojawi się zapytanie, czy chcemy aby uruchomiona była funkcja przycinania krawędzi, w tym wypadku zaznaczymy „Nie ucinaj” (ang. "No trim").

  3. Od tego momentu wszelkie zaokrąglenia nie będą ingerowały w długość wskazywanych przez nas linii, pozostaną one niezmienione.

  Autocad - Jak zaokrąglić narożniki - Tutorial, poradnik - 04

  Opcja „Wiele” (ang. „Multiple”)

  Po ustaleniu wielkości promienia łuku, w zależności od ilości potrzebnych zaokrągleń do wykonania warto zastanowić się nad opcją „Wiele”. Uruchomienie jej spowoduje, że wykonywane zaokrąglenia nie przerwą działania funkcji, dzięki czemu łuki można wykonywać jeden po drugim aż do manualnego zakończenia funkcji.

  Mam nadzieję, że materiał był dla Ciebie pomocny i zachęcam do zapoznania się z naszą ofertą kursów online z programu AutCad.

  Pozdrawiam!

  Autor

  Adrian Szerszeń Architekt, Grafik

  Absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Korepetytor z pasją, przekazujący od wielu lat wiedzę z dziedziny architektury i budownictwa. Z zawodu architekt oraz założyciel 3D Studio Szerszeń.

  Przeczytaj o programie Autocad na naszym blogu