AutoCad – Jak poruszać się w przestrzeni 3D – Poradnik, tutorial

Data publikacji: 19-05-2023  |  Data aktualizacji: 18-09-2023  | Autor: Adrian Szerszeń

Aby obracać widok wokół osi "z" użyj kombinacji: Shift + scroll myszki. Gdy dodasz do tego Alt: Alt + Shift + scroll myszki, odblokujesz oś "z" i zyskasz możliwość obrotu 360 st. wokół każdej osi. Możesz też obracać widok za pomocą kostki umieszczonej w prawym górnym rogu ekranu. Przeczytaj artykuł, aby poznać więcej wskazówek.

AutoCad – Jak poruszać się w przestrzeni 3D – Poradnik, tutorial

Spis treści

  Zaczynając pracę w przestrzeni 3D, bardzo ważne jest aby nauczyć jak po owej przestrzeni się poruszać. W odróżnieniu do przestrzeni 2D, gdzie wszystko opiera się przede wszystkim na dwóch osiach „x” oraz „y”, tutaj pojawia się dodatkowa oś „z”, która wymusza na nas dodatkowe obroty widoku obszaru roboczego. Umiejętność sprawnego obracania tym widokiem jest niezbędna w trakcie wykonywania trójwymiarowych modeli.

  Uwaga! Funkcje 3D posiada tylko i wyłącznie pełna wersja programu AutoCad, wersja LT pozbawiona jest możliwości opisanych poniżej.

  Kombinacja klawisz „Shift” + „Scroll” myszki

  Powyższa kombinacja daje możliwość obrotu widoku w zakresie 360 stopni wokół osi „z”. Zakres pochylenia osi „z” ograniczony jest do 180 stopni dla każdego z kierunków widoku. Po osiągnięciu maksimum widoku od góry lub od dołu, dalsze przechylanie osi „z” jest niemożliwe. Punkt obrotu, czyli tak zwany „Pivot point” lokalizuje się:

  - w centrum widocznego obszaru roboczego, pod warunkiem, że żaden obiekt lub obiekty nie są aktualne zaznaczone,

  - w środku ciężkości aktualnie zaznaczonego obiektu lub obiektów.

  Kombinacja klawisz „Shift” + „Alt” + „Scroll” myszki

  Dodając do wcześniejszej kombinacji klawisz „Alt”, odblokowujemy oś „z”, dzięki czemu wszystkie osie w trakcie obracania widoku stają się równorzędne i posiadają kąt obrotu 360 stopni. Zasada lokalizacji punktu obrotu jest taka sama jak w metodzie znajdującej się powyżej.

  Kombinacja „Alt” + „Scroll” myszki

  Metoda, która pozbawiona jest jakiegokolwiek obrotu. Widok przemieszcza się względem ułożenia płaszczyzny widocznego obszaru roboczego w  kierunkach góra, dół, prawo, lewo.

  Kombinacja „Ctrl” + „Scroll” myszki

  Przy użyciu takiej kombinacji obracamy widok względem płaszczyzny obszaru roboczego. Trochę tak jakbyśmy patrzyli z perspektywy pierwszej osoby znajdującej się w programie i obracali jej głową.

  Autocad - Kostka 3D

  Manipulowanie widokiem możliwe jest również za pomocą kostki, znajdującej się w prawym górnym rogu ekranu. Chwytając ową kostkę za pomocą myszki można nią obracać, co ma wpływ na widok obszaru roboczego. Kostka ma na sobie opisane charakterystyczne kierunki widoków (góra, dół, prawo, lewo, tył, przód), a jej ułożenie odpowiada aktualnemu ułożeniu obszaru roboczego w przestrzeni. Charakterystyczne kierunki znajdujące się na kostce pozwalają na szybkie przejście do danego widoku. Dla przykładu po kliknięciu w  ściankę z napisem „Góra”, obszar roboczy automatycznie przyjmie płaszczyznę widoku z góry.

  AutoCad – Jak poruszać się w przestrzeni 3D – Poradnik, tutorial - 02

  Jeśli w momencie kliknięcia w kostkę zaznaczony był jakikolwiek obiekt lub obiekty, na obszarze roboczym uzyskamy przybliżenie  do danego zaznaczenia w wybranym przez nas kierunku.

  AutoCad – Jak poruszać się w przestrzeni 3D – Poradnik, tutorial - 03

  W przypadku braku jakiegokolwiek zaznaczenia widok obszaru roboczego ustawi się, tak aby uchwycić wszystkie obiekty znajdujące się na obecnym rysunku.

  Mam nadzieję, że materiał był dla Ciebie pomocny i zachęcam do zapoznania się z naszą ofertą kursów online z programu AutCcad.

  Pozdrawiam!

  Autor

  Adrian Szerszeń Architekt, Grafik

  Absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Korepetytor z pasją, przekazujący od wielu lat wiedzę z dziedziny architektury i budownictwa. Z zawodu architekt oraz założyciel 3D Studio Szerszeń.

  Przeczytaj o programie Autocad na naszym blogu