SketchUp Pro vs SketchUp Studio - czym się od siebie różnią?

Data publikacji: 18-01-2022  |  Data aktualizacji: 16-02-2024  | Autor: Piotr Kurpiewski

SketchUp Pro i SketchUp Studio różnią się ilością dostępnych narzędzi. W SketchUp Studio możesz korzystać z całego pakietu oferowanego przez SketchUp Pro oraz dodatkowych rozszerzeń: V-Ray, Scan Essentials i Sefaira. Wybierając wersję, kieruj się tym, do czego będziesz używać programu. Jeśli zależy Ci tylko na tworzeniu fotorealistycznych wizualizacji, zdecyduj się na SketchUp Pro i oddzielnie dokup V-Ray. W tym przypadku to korzystniejsze rozwiązanie niż zakup licencji SketchUp Studio.

SketchUp Pro vs SketchUp Studio - czym się od siebie różnią?


Jako użytkownicy zdążyliśmy się przyzwyczaić do braku możliwości zakupu licencji wieczystej SketchUpa. Od listopada 2020 roku nie można już kupić klasycznej wersji oprogramowania. Zastąpiono ją subskrypcjami czasowymi. To popularny obecnie model biznesowy, który wg producenta Trimble, pozwala na dalsze wspieranie i udoskonalanie programu, a także na częstsze wprowadzanie ulepszeń.

Subskrypcje czasowe zapewniają dostęp do najnowszych wersji oprogramowania, stałe wsparcie techniczne i łatwe zarządzanie licencją na kilku komputerach. Gwarantują również niższe koszty początkowe. Poza darmową wersją SketchUp Web (o której więcej przeczytasz w naszym artykule SketchUp za darmo!), Trimble ma w swojej ofercie trzy płatne plany:

  • SkechUp Shop;
  • SketchUp Pro;
  • SketchUp Studio.

SketchUp Pro vs SketchUp Studio - czym się od siebie różnią? - 01

SketchUp Shop

SketchUp Shop to oprogramowanie w wersji webowej. Oznacza to, że korzysta się z niego wyłącznie w przeglądarce. Nie ma dodatkowej aplikacji desktopowej, więc aby go używać wystarczy komputer z dostępem do Internetu.

Możliwości wersji Shop są jednak dość ograniczone. Nie można korzystać z rozszerzeń, w tym m. in. z V-Raya, i części zaawansowanych funkcji typowych dla bardziej zaawansowanych platform. Jest to jednak najtańsza wersja umożliwiająca wykorzystanie do celów komercyjnych, dostępna już za 109 EUR rocznie.

SketchUp Pro

SketchUp Pro to najpopularniejsza wersja klasycznego oprogramowania desktopowego wyposażona w niezbędne dla profesjonalistów narzędzia. Umożliwia instalowanie pluginów, które rozszerzają je o dodatkowe funkcje; m. in. tworzenie fotorealistycznych wizualizacji dzięki silnikowi V-Ray.

SketchUp Pro vs SketchUp Studio - czym się od siebie różnią? - 02

W planie subskrypcyjnym gwarantuje dodatkowo techniczne wsparcie i dostęp do najnowszych wersji oprogramowania. Poza SketchUpem są to także: LayOut (dokumentacja techniczna), PreDesign (wpływ na otoczenie) i przeglądarki: Mobile Viewer (przeglądarka na urządzenia mobilne) oraz VR Viewer (przeglądarka do wirtualnej rzeczywistości).

Cena rocznej subskrypcji pakietu SketchUp Pro to 274 EUR. Jest więc znacznie wyższa niż plan SketchUp Shop, ale adekwatna do możliwości otrzymanych narzędzi.

SketchUp Studio

SketchUp Studio to wszystkie korzyści dostępne w wersji Pro oraz dodatkowe rozszerzenia: V-Ray, Scan EssentialsSefaira. To najwyższy plan subskrypcyjny dostępny za 639 EUR rocznie, skierowany do najbardziej zaawansowanych użytkowników.

Dzięki V-Rayowi można wzbogacić podstawową geometrię ze SketchUpa o rzeczywiste materiały, przekonujące oświetlenie i modele; co w efekcie pozwala na przygotowanie fotorealistycznych wizualizacji. O wszystkich zaletach tego oprogramowania przeczytasz w naszym artykule pt.: Vray - Co to jest? Sprawdź nasz poradnik!

Scan Essentials to kompletne rozwiązanie do obsługi chmur punktów wygenerowanych w procesie skanowania. Rozszerzenie pozwala na łatwe i wydajne importowanie modeli, przeglądanie ich i używanie podczas tworzenia geometrii. Więcej informacji o tym narzędziu znajdziesz bezpośrednio na stronie SketchUpa: www.sketchup.com/products/scan-essentials.

SketchUp Pro vs SketchUp Studio - czym się od siebie różnią? - 03

Sefaira służy do wykonywania analiz na wczesnym etapie projektowania dla lepszej wydajności budynku. Dzięki temu rozszerzeniu szybko otrzymasz orientacyjne dane dotyczące zużycia energii i emisji dwutlenku węgla, komfortu cieplnego, światła dziennego, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Jeśli ten temat Cię interesuje, to odsyłam do podstrony produktu: www.sketchup.com/products/sefaira.

SketchUp Pro vs SketchUp Studio - czym się od siebie różnią? - 04

Podsumowanie

Jak widzisz różnica między pakietami SketchUp Pro, a Studio polega właściwie tylko na większej ilości dostępnych narzędzi, a konkretnie rozszerzeń: V-Ray, Scan EssentialsSefaira. Jeśli zależy Ci tylko na oprogramowaniu do fotorealistycznych wizualizacji, to korzystniej będzie wybrać subskrypcję SketchUp Pro, a V-Raya dokupić oddzielnie na stronie producenta Chaos Group.

A jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o V-Rayu to koniecznie zobacz nasz kurs SketchUp 2021 Pro - Vray 5 z podstaw.

Autor

Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!