SketchUp - 3D Warehouse - Co to jest i jak z niego korzystać? - Biblioteka modeli - Poradnik, tutorial

Data publikacji: 28-12-2021  |  Data aktualizacji: 16-02-2024  | Autor: Piotr Kurpiewski

Choć SketchUp umożliwia Ci wymodelowanie dowolnego obiektu, nie musisz wszystkiego wykonywać samodzielnie. Zamiast tego skorzystaj z biblioteki modeli 3D Warehouse. To największy zbiór darmowych modeli, które możesz wykorzystać w swoich projektach. Większość modeli możesz umieścić również w komercyjnych projektach. Pobieranie modeli jest bardzo proste. Wybierz obiekt 3D, kliknij Download i zaznacz pożądany format. W dalszej części artykułu opisujemy, jak poruszać się po obszernym archiwum biblioteki.

SketchUp - 3D Warehouse - Co to jest i jak z niego korzystać? - Biblioteka modeli - Poradnik, tutorial

SketchUp to doskonałe, intuicyjne narzędzie do szybkiego modelowania. Nie musisz jednak wykonywać wszystkiego samodzielnie. Możesz wspomóc się gotowymi modelami, które znacznie przyspieszą Twoją pracę. To szczególnie ważne przy projektowaniu wnętrz, podczas dobierania zróżnicowanych elementów wyposażenia.

Co to jest 3D Warehouse?

3D Warehouse to największa biblioteka z milionami darmowych modeli 3D w pełni zintegrowana z oprogramowaniem SketchUp. Zasoby można pobierać w aplikacji po wskazaniu: Okna / 3D Warehouse w pasku menu górnego lub bezpośrednio ze strony internetowej: www.3dwarehouse.sketchup.com.

SketchUp - 3D Warehouse - Co to jest i jak z niego korzystać? - 01

Kto może korzystać z biblioteki 3D Warehouse?

Z biblioteki może korzystać każdy, kto zarejestruje się w serwisie używając swojego adresu e-mail albo istniejącego konta Google lub Apple. Według regulaminu Trimble (producenta odpowiedzialnego za katalog 3D WarehouseSketchUpa) pobrane modele można wykorzystywać za darmo, nawet do celów komercyjnych. Istnieją pewne ograniczenia, ale mają zastosowanie w bardzo rzadkich przypadkach. Jeśli ten temat Cię interesuje to zobacz najczęściej zadawane pytania dotyczące warunków korzystania z modeli.

Jak pobierać modele z 3D Warehouse?

Aby pobrać zasoby z 3D Warehouse wystarczy kliknąć w przycisk Download na stronie dowolnego produktu, a następnie wybrać odpowiedni format pliku .skp. Pamiętaj, że łatwo otworzysz stary format w nowym oprogramowaniu, ale nie działa to w drugą stronę.

SketchUp - 3D Warehouse - Co to jest i jak z niego korzystać? - 02

W związku z wprowadzeniem subskrypcji czasowych SketchUp, producent Trimble ograniczył występujące w katalogu pliki .skp do 3 lat wstecz. Oznacza to, że w roku 2022 najstarszym formatem, który będziesz mógł pobrać będzie wersja 2020. Jeśli więc posiadasz bezterminową licencję SketchUp 2017, to korzystanie z 3D Warehouse będzie dla Ciebie utrudnione.

Nie da się otwierać nowych plików bezpośrednio w starym oprogramowaniu. Żeby to zrobić trzeba posłużyć się specjalnym rozszerzeniem Eneroth Open Newer Version. Ten plugin, po zainstalowaniu, dodaje opcję Open Newer Version… w pasku menu górnego PlikSketchUpie.

SketchUp - 3D Warehouse - Co to jest i jak z niego korzystać? - 03

Filtrowanie

Wróćmy jeszcze do samego katalogu 3D Warehouse. Przy tak wielu zasobach ciężko jest poruszać się po stronie. Dlatego Trimble wprowadził kilka możliwości filtrowania treści. Najprościej skorzystać z wyszukiwarki znajdującej się na górze strony i wpisać dowolne hasło, np. “sofa” albo precyzyjniej “poliform sofa”. Znacznie więcej wyników ma pierwsze hasło (>1000), niż drugie (2).

SketchUp - 3D Warehouse - Co to jest i jak z niego korzystać? - 04

Wyniki są jednak ograniczone do kategorii Products, czyli modeli od zweryfikowanych producentów. Po przełączeniu na Models liczba zasobów spełniających kryteria wyszukiwania hasłem “poliform sofa” wzrośnie z 2 do 47.

SketchUp - 3D Warehouse - Co to jest i jak z niego korzystać? - 05

Natomiast filtrując wyłącznie kolekcje (czyli Collections) otrzymamy jeden wynik. Kolekcje to zbiory modeli przygotowywane przez zwyczajnych użytkowników 3D Warehouse. Z kolei katalogi (Catalogs) to kolekcje od zweryfikowanych producentów. Jako, że tradycyjne wyniki z grup ProductsModels nie są kuratorowane, warto zajrzeć w zakładkę Collections, w której często można znaleźć świetnej jakości modele pogrupowane wg stylu, rodzaju czy firmy.

SketchUp - 3D Warehouse - Co to jest i jak z niego korzystać? - 06

Innym sposobem poruszania się po bibliotece 3D Warehouse jest wybór kategorii. Jeśli nie zależy Ci na konkretnym produkcie i chcesz się po prostu rozejrzeć, to należy wskazać dowolną kategorię, np. Furniture, a następnie podkategorię, np. Residential.

SketchUp - 3D Warehouse - Co to jest i jak z niego korzystać? - 07

Wyświetlane wyniki zostaną ograniczone do mebli przeznaczonych do użytku w architekturze mieszkalnej. Znów możesz przełączać się między Products, Models, CollectionsCatalogs. Tym razem jednak rezultaty wyszukiwania będą znacznie bardziej ogólne.

Domyślnie zastosowano sortowanie według trafności, ale można je zmienić na np. sortowanie według popularności, co sprawi, że na pierwszych miejscach pojawią się najczęściej pobierane modele. Z większym prawdopodobieństwem będą to po prostu zasoby dobrej jakości.

SketchUp - 3D Warehouse - Co to jest i jak z niego korzystać? - 08

Podstrona modelu

Po kliknięciu w zdjęcie poglądowe dowolnego wyniku zostanie wywołana ramka ze skrótowym opisem modelu. Znajdziesz tam informacje dotyczące ilości materiałów i poligonów w scenie oraz rozmiar pliku i datę jego utworzenia.

SketchUp - 3D Warehouse - Co to jest i jak z niego korzystać? - 09

Po wybraniu See more details zostaniesz przekierowany na dedykowaną podstronę, w której znajdziesz jeszcze więcej danych związanych z modelem. To dobra okazja, aby go szczegółowo przeanalizować zanim zostanie pobrany. Możesz nawet podejrzeć go w internetowej przeglądarce bardzo podobnej do okna roboczego SketchUpa.

SketchUp - 3D Warehouse - Co to jest i jak z niego korzystać? - 10

Jak widzisz nie zawsze poglądowe zdjęcie dobrze odwzorowuje to, co jest w pliku .skp. W przypadku sofy Poliform mamy do czynienia z modelem słabej jakości. Można to było przewidzieć biorąc pod uwagę ilość poligonów, rozmiar pliku, czy komentarz pozostawiony przez innego użytkownika.

SketchUp - 3D Warehouse - Co to jest i jak z niego korzystać? - 11

Zwróć uwagę na wspomniane dane i naucz się odróżniać dobre zasoby od złych. A jeśli już trafisz na ten dobry, to koniecznie sprawdź inne pliki autora oraz zakładki Related ModelsRelated Collections, bo przypuszczalnie znajdziesz tam modele podobnej jakości.

SketchUp - 3D Warehouse - Co to jest i jak z niego korzystać? - 12

Podsumowanie

3D Warehouse to olbrzymia biblioteka 3D z milionami różnorodnych zasobów dostępna właściwie dla każdego. To spore ułatwienie w pracy - szczególnie z wnętrzami. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu będziesz poruszać się po niej swobodnie i w pełni wykorzystasz jej potencjał.

A jeśli chcesz dalej rozwijać swoje umiejętności tworzenia przekonujących projektów wnętrzarskich, to koniecznie sprawdź naszą ofertę kursów ze SketchUpa!

Autor

Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!