Revit - Jaki komputer do pracy? - Poradnik

Data publikacji: 13-05-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autor: Sebastian Boryczka

Revit - Jaki komputer do pracy? - Poradnik


Planowanie zakupu sprzętu do pracy to temat nie od dziś spędzający sen z powiek. Każdy chciałby mieć sprzęt jak najwydajniejszy i dobrany do naszych potrzeb, jednak przeważnie nie pozwalają nam na to fundusze. W poniższym poradniku postaram się pomóc wam w odpowiedzi na pytanie - Jaki komputer wybrać do Revita?

Na wstępnie zaznaczę, że jest to poradnik jak dobierać sprzęt do pracy głównie w Revicie, nie instrukcja kupowania i składania sprzętu. Nie uzyskasz na końcu odpowiedzi co konkretnie i za ile masz kupić. Ten tekst ma podpowiedzieć na co zwracać szczególna uwagę, pomóc zrozumieć z jakich zasobów korzysta Revit, w co warto się zaopatrzyć oraz jak zapobiec nieprzemyślanym zakupom.

Pamiętajmy również, że prawdopodobnie nie będziesz pracować tylko w jednym programie jako modelarz, więc sprzęt który zakupimy powinien również dobrze współpracować z programami do innych zadań. Dodatkowo lista takich programów różnić się będzie w zależności od profesji, tj. dla architektów, czy konstruktorów.

Zacznijmy wiec do początku.

Budżet

Na początek oczywiście musimy ustalić budżet w jakim musimy się zamknąć. Jest to o tyle istotne, że praktycznie nie ma górnej granicy kosztów jakie możemy ponieść przy kupnie sprzętu. Niejednokrotnie będzie tak, że jakieś lepsze podzespoły będą „troszeczkę droższe” i dopadnie nas pokusa dołożenia niewielkiej kwoty. It’s a trap! Bo z następnym podzespołem pewnie będzie tak samo. Górna granica budżetu ma być NIETYKALNA.

Co więcej, wielkość wyznaczonego budżetu zdeterminuje to z jakiej półki cenowej będziesz mógł wybierać, co znacznie zawęzi zakres poszukiwań i ograniczy czas spędzony na przekopywaniu internetu.

Sprzęt do Revita - Procesor

Czyli banalnie rzecz ujmując, serce komputera. W Revicie praktycznie wszystkie operacje zależne są właśnie od procesora. Tworzenie zestawień, modyfikacje modelu, eksporty czy inne obliczenia i analizy, oraz oczywiście rendering, wymaga dobrego procesora. Będzie to zatem pierwszy wybór na naszej liście, i prawdopodobnie najdroższy.

Marka procesora to temat na znacznie dłuższy artykuł, poza tym często kwestia preferencji. Procesory AMD jak i Intel mają swoje wady i zalety, dlatego istotniejsze jest pytanie:

Więcej wątków czy szybszy zegar?

Odpowiedź jest dość prosta. Revit do przy większości czynności lepiej radzi sobie na procesorach o wyższym taktowaniu zegara (więcej MHz) niż na tych z większą liczbą rdzeni/wątków. Jedynym wyjątkiem jest renderowanie, które dalej bazuje na CPU. W tym przypadku prawdopodobnie lepiej wybrać procesor z większą ilością wątków.

revit-jaki-komputer-do-pracy-poradnik-01

revit-jaki-komputer-do-pracy-poradnik-02

Dlatego jeżeli nie masz zamiaru robić wizualizacji w Revicie (lub innym programie renderującym za pomocą CPU), wybierz procesor o wyższym taktowaniu zegara.

Sprzęt do Revita - Karta graficzna

Pomimo iż jak wspomniałem wcześniej, większość operacji w Revicie przejmuje procesor, nie znaczy to że możemy sobie pozwolić na oszczędności przy wyborze karty graficznej.

Od razu uspokoję, nie chodzi mi o drogie profesjonalne karty typu Quadro czy FirePro właśnie dlatego, że są drogie a ich wydajność nie jest adekwatna do ceny jaka trzeba za nie zapłacić. Dodatkowo wsparcie dla kart w Revicie dalej raczkuje, więc spokojnie można rozejrzeć się za zwykłymi gamingowymi odpowiednikami takimi jak GTX czy Radeon.

Nie mniej jednak pomimo pominięcia kart profesjonalnych, nie wskazane jest zbytnie oszczędzanie na GPU. Dlaczego?

1.       Mocne GPU przede wszystkim odpowiedzialne jest za wyświetlanie modeli (3D jak i 2D). Co za tym idzie im większy i bardziej skomplikowany model, tym mocniejsza karta potrzebna do płynnego wyświetlania.

2.       W dzisiejszych czasach praca na więcej niż jednym monitorze staje się prawie standardem. Słaba karta mogła by zatem nie podołać z płynnym wyświetlaniem wielu okien, lub nawet nie obsłużyć pełnej rozdzielczości monitorów.

3.       Dobra karta przyda się również zwłaszcza architektom, którzy chcą korzystać z innego oprogramowania do tworzenia wizualizacji. Coraz częściej takie programy jak Blender czy 3DMax obliczają sceny za pomocą kart graficznych dużo szybciej niż na procesorze.

Sprzęt do Revita - Pamięć RAM

W pamięci podręcznej przechowuje się wszystko to nad czym aktualnie pracujemy. Także długi czas pracy i coraz większe pliki, a nie daj Boże otwarty w tle np. Photoshop i może się okazać że zasoby RAMu się wyczerpały, a komputer znacznie zwolnił.

Tutaj nie ma co kombinować – wiadomo im więcej tym lepiej. Tym bardziej z racji na cenę kości 8GB to już raczej nie standard, a absolutne minimum.

Częstotliwości pamięci warto też dobrać do procesora który wybierzemy. Najlepiej żeby miały taką, jak podaje producent procesora, lub szybszą (choć wtedy wchodzimy w kolejne koszty).

Przykładowo procesor i7 8700k wspiera pamięci DDR4 o częstotliwościach 2666 MHz, więc za takimi najlepiej się rozglądać.

Sprzęt do Revita - Dysk twardy

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem dysku SSD oraz dodatkowo dysku talerzowego HDD na duże pliki, to zdecydowanie idziesz dobrym tropem. Warto jednak chwilę pochylić się nad proporcjami ich pojemności, gdyż w tym tkwi największy szkopuł.

Dyski SSD są zdecydowanie szybsze od tradycyjnych, oraz mniej awaryjne, jednakże dużo droższe. Za tę samą pojemność dysku SSD zapłacimy 5 razy więcej niż za odpowiednik gabarytowy w postaci dysku HDD. Dlatego też szybki dysk najlepiej zostawić na instalację systemu operacyjnego oraz oprogramowania, bo to będziemy uruchamiać najczęściej.

Przy obecnych rozmiarach instalowanych plików programów oraz systemu operacyjnego dysk o pojemności 500 GB wydaje się być optymalnym wyborem. Warto też przed kupnem poczytać opinie oraz przejrzeć testy prędkości przesyłu danych i z góry odrzucić najtańsze rozwiązania – przeważnie jest to strzał w kolano.

Same pliki instalacyjne programu Revit nie zajmują wiele miejsca. Najwięcej przestrzeni dyskowej pochłaniają biblioteki, te preinstalowane oraz te które sami tworzymy lub ściągamy z internetu. Dobrze zatem umieścić je na dysku przeznaczonym do przechowywania danych. Podobnie z resztą dobrze zrobić z bibliotekami do innych programów.

Optymalny rozmiar należy dopasować do własnych potrzeb, jednak minimum wydaje się być 2TB. Tutaj nie musimy już patrzyć na szybkości przesyłu danych, aczkolwiek nie raz może się zdarzyć, że dysk posiadający za małą ilość pamięci cache oraz niska prędkość obrotowa talerzy spowoduje opóźnienia w odczycie danych. Dlatego raczej nie schodźmy poniżej 128MB pamięci cache oraz 7200 obr/min.

Dla ceniących sobie bezpieczeństwo ponad wszystko ciekawa opcją może okazać się kupno takiego samego dysku HDD i stworzenie z nich macierzy RAID, która robi od razu kopię zapasową na drugim dysku, pozwalając w razie awarii jednego z nich, odzyskać dane z drugiego. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w dysk zewnętrzny i co jakiś czas kopiować na niego newralgiczne dane.

Sprzęt do Revita – Monitor(y)

Wybór monitora to już bardziej indywidualne zagadnienie, dlatego też ograniczę się do rzeczy naprawdę istotnych, czyli:

1. Matryca – lepiej omijać TN i inne najtańsze. Męczą oczy, a te mamy tylko jedne. Warto poczytać opinie i testy na temat konkretnych modeli i sprawdzić jakie ma katy widzenia, jaka reprodukcję kolorów (co przynajmniej dla architektów ma kolosalne znaczenie), kontrast czy móc światła. Przeważnie dobrze w relacji cena/jakość wypadają matryce z podświetlaniem IPS, jednak nie dajmy się zwieść, ze każdy IPS jest dobry!

2. Rozdzielczość – to zależy już od rozmiaru jaki wybierzecie. Im większy wyświetlacz tym większa rozdzielczość. Dlatego istotna jest wielkość pixela, i tutaj raczej nie warto wybierać tych z plamką powyżej 0.24mm.

3. Jeden duży czy dwa mniejsze monitory? - Wiadomo, dwa duże! A tak zupełnie serio, odpowiedź nie jest taka oczywista. Z jednej strony Revit nie wspiera pracy na dwóch oknach, więc wydawałoby się że jeden duży (30-32 cale) byłby odpowiednim wyborem. Z drugiej strony przy jednym monitorze ograniczamy się do przerzucania między okienkami w tle, a każda sekunda stracona na szukaniu to godziny w skali roku. W tym przypadku najlepiej byłoby wybrać dwa mniejsze, powiedzmy 25-27 cali każdy.

Dziękuję za uwagę. Mam nadzieję, ze powyższy poradnik pomógł Ci w poszukiwaniach optymalnego komputera do pracy.

Jeżeli wybrałeś już sprzęt i chcesz się nauczyć pracy w programie Revit, koniecznie sprawdź nasz kurs online z programu Revit.

Pozdrawiam serdecznie

Autor

Sebastian Boryczka Architekt

Absolwent Architektury i Urbanistyki na Politechnice Łódzkiej, od prawie dziesięciu lat pracujący zarówno jako architekt, grafik i korepetytor. Na co dzień miłośnik lekkiej atletyki, dobrych książek oraz rajdów samochodowych.

Przeczytaj o programie Revit na naszym blogu