Zastanawiasz się co to jest gradient i jak z tego korzystać? W tym tutorialu postaramy Ci się to wytłumaczyć. Jest to rodzaj wypełnienia, które tworzy płynne przejście między kolorami. Warto znać podstawy działania tego narzędzia w Illustratorze, aby swobodnie tworzyć tła, ilustracje i logotypy.
Narzędzie Gradient znajdziemy na pasku narzędzi. Wystarczy zaznaczyć nasz obiekt i kliknąć na ikonkę, aby nadać obiektowi wypełnienie podstawowym gradientem. Pamiętajmy, aby na panelu z wypełnieniem i obrysem ustawić właściwą opcję na wierzchu - najczęściej gradientem będziemy kolorować wypełnienie, rzadziej obrys. Podstawowy gradient to liniowe przejście od bieli do czerni. Aby edytować właściwości gradientu, w panelu Okno znajdujemy Gradient (Ctrl+F9).
Drugim rodzajem gradientu jest gradient Promienisty. Miesza on kolory od środka do zewnątrz wypełnianego nim kształtu.

Kiedy mamy wybrane na pasku narzędzie Gradient, możemy na naszym obiekcie manipulować niektórymi parametrami gradientu. Aby włączyć suwak, należy wejść do menu Widok i wybrać Pokaż Oznaczenie Gradientu (Alt+Ctrl+G). Za jego pomocą możemy zmieniać proporcje kolorów oraz kąt mieszania barw.

Okno Gradient daje nam więcej możliwości edycji. Możemy przede wszystkim wybierać kolory - aby zmienić konkretny kolor, należy dwukrotnie kliknąć na wybrany znacznik suwaka. Rozwinie się panel, w którym możemy wybrać tryb kolorów, rodzaj palety i krycie.

Poniżej suwaka również możemy zmieniać krycie konkretnego koloru oraz proporcje kolorów względem siebie. Powyżej jednym kliknięciem zamienimy kolory miejscami (przycisk Odwróć Gradient) oraz precyzyjnie zmienimy kierunek mieszania kolorów (Kąt).

Warto wiedzieć, że możemy mieszać więcej niż dwa kolory. Wystarczy raz kliknąć poniżej pola z kolorami i zostanie dodany nowy znacznik. Aby szybko usunąć dodany przed chwilą znacznik, wystarczy kliknąć ikonkę kosza po prawej. Parametry dodanych znaczników możemy edytować w taki sam sposób, jak tych domyślnych.

Gradientem można kolorować nie tylko wypełnienie, ale też obrys. Oprócz standardowej edycji możemy regulować również kierunek ułożenia przejść.



Opanowanie narzędzia Gradient wymaga trochę eksperymentów, jednak z wiedzą zdobytą w tym poradniku na pewno dacie sobie radę :)
Pamiętajcie, że dużo więcej na temat obsługi Illustratora dowiecie się z naszego kursu online - Illustrator od podstaw :)
Jeśli macie jakieś pytania lub sugestię co do kolejnych tematów artykułów to dajcie znać w komentarzach poniżej.
Pozdrawiamy!