Jak wypełnić kolorem obiekt w Illustratorze? Nie dla każdego interfejs programu będzie podpowiedzią. Zwłaszcza, jeśli siadamy do Illustratora bez znajomości innych programów graficznych. Na szczęście można przeczytać nasz tutorial i przekonać się, że to wcale nie jest takie trudne :)
Opcji wypełnienia należy szukać na pasku narzędzi. Znajdują się one na niewielkim, ale rzucającym się w oczy panelu - widzimy biały kwadrat i czarny obrys pod spodem. To tam będziemy wybierać potrzebne nam funkcje.

Duży, biały kwadrat oznacza wypełnienie, czarny kształt oznacza obrys. Ich kolory odpowiadają kolorom obiektu. Domyślnie po włączeniu programu możemy narysować biały kształt z czarnym obrysem.

- Aby nadać obiektowi kolor własny wypełnienia, klikamy obiekt Narzędziem Zaznaczanie lub Zaznaczanie Bezpośrednie, następnie dwukrotnie klikamy kwadrat oznaczający wypełnienie.

Otworzy się okno Próbnik Kolorów, w którym za pomocą suwaków lub wartości liczbowych możemy wybrać kolor wypełnienia. Zatwierdzamy wybór, klikając OK. Okno zniknie, a nasze koło będzie już w innym kolorze.

- Kolor obrysu zmieniamy w analogiczny sposób - musimy jedynie wybrać ikonkę symbolizującą obrys, nie wypełnienie. Warto zauważyć, że po kliknięciu na ikonę obrysu, przeskakuje ona ponad ikonę wypełnienia. Dzięki temu wiemy, nad którym elementem właśnie pracujemy. To bardzo ważny szczegół, o którym wiele początkujących osób zapomina, przez co łatwo o frustrację - chcąc zmienić kolor wypełnienia, zmieniają kolor obrysu, którego domyślna grubość to tylko 1pt, zatem zmiany nie są widoczne i próby edycji stają się bezskuteczne.
Ważne!
W przypadku obrysu możemy kontrolować nie tylko kolor, ale też jego grubość i położenie. W tym celu należy skorzystać z okna Obrys (oczywiście musimy najpierw wybrać obiekt, z którego obrysem chcemy pracować).

-
Aby szybko zamienić miejscami kolor obrysu z kolorem wypełnienia, możemy użyć strzałki znajdującej się nad ikonkami.

Jeśli chcemy wrócić do ustawienia początkowego (białe wypełnienie i czarny obrys), klikamy mniejszą wersję dużych ikon, znajdującą się pod nimi. Musimy jednak pamiętać, że zresetujemy jednocześnie także wszystkie właściwości obrysu.

-
Pierwsza z nich pokazuje, jaki kolor wypełnienia lub obrysu mamy obecnie nadany na nasz zaznaczony obiekt. (lub z jakimi kolorami pracowaliśmy ostatnio, jeżeli żaden obiekt nie jest obecnie zaznaczony, wypełniliśmy właśnie obiekt gradientem bądź ustawiliśmy brak koloru dla obiektu).

-
Za pomocą drugiej z kolei ikonki możemy nadać obiektowi podstawowy gradient - warto pamiętać, że gradient można nadać zarówno wypełnieniu, jak i obrysowi (dlatego, jeżeli mamy zaznaczony obiekt, klikamy gradient i on “nie działa” dobrze jest sprawdzić, czy przypadkiem nie pokolorowaliśmy gradientem cienkiego obrysu i jest on niewidoczny).

Aby edytować ustawienia gradientu, musimy otworzyć okno Gradient. Znajdziemy tam wiele opcji, zarówno jeśli chodzi o kontrolę kolorów, jak i typy wypełnienia oraz obrysu.

-
Ostatnią opcją panelu wypełnienia i obrysu jest biały kwadrat z czerwonym przekreśleniem. Przy jego pomocy możemy usunąć wypełnienie lub obrys obiektu.

Tak wygląda kształt bez obrysu:

A tak ten sam kształt bez wypełnienia:

Mamy nadzieję, że teraz z łatwością będziecie posługiwać się funkcjami wypełnienia i obrysu w Illustratorze :)
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat obsługi programu Illustrator, zapraszamy do zapoznania się z naszym kursem online. Możecie się z niego nauczyć tworzenia wektorowych ilustracji od podstaw.