Data publikacji: 27-03-2018 | Data aktualizacji: 25-10-2023 | Autorka: Marta Maksymiec
Data publikacji: 27-03-2018 | Data aktualizacji: 25-10-2023 | Autorka: Marta Maksymiec
Łączenie ścieżek i obiektów w Illustratorze często sprawia osobom początkującym sporo problemów. Zwłaszcza, że tak jak łączyć kształty, możemy je też dzielić i to wszystko możemy robić na wiele różnych sposobów. W tym tutorialu omówimy najbardziej podstawowe metody, dzięki którym na pewno dacie sobie radę z tworzeniem nawet bardziej skomplikowanych ilustracji wektorowych:)
Dowiedz się więcej o grafice komputerowej. Przeczytaj wpis: grafika rastrowa i wektorowa - porównanie.
Musimy jedynie zaznaczyć dwa punkty, między którymi brakuje obrysu i użyć opcji z górnego paska narzędzi “Połącz zaznaczone punkty końcowe”.
Program dorysuje brakującą linię i otrzymamy prawidłowy, wypełniony kolorem obiekt. Oczywiście, w przypadku bardzo prostych kształtów możemy dodać taką linię po prostu za pomocą Pióra, jednak warto znać również drugą opcję.
Dzisiaj zajmiemy się omówieniem podstawowych opcji dotyczących scalania i rozcinania obiektów. Aby użyć jakiejkolwiek opcji z tego panelu, musimy zaznaczyć wszystkie obiekty, które chcemy edytować.
Pierwszą opcją jest Połącz. Używamy jej, kiedyś chcemy połączyć kilka kształtów w jeden obiekt - przyjmie on kolor tego obiektu, który znajduje się najwyżej.
Druga ikonka to Odejmij Wierzch - odcina ona kształt znajdujący się pod spodem używając obiektu wierzchniego jak foremki do ciastek.
Trzecia opcja to Przetnij. Po jej użyciu zostanie wycięta część wspólna dwóch nakładających się na siebie obiektów.
Wyklucz pozbywa się części wspólnej dwóch obiektów, czyli działa odwrotnie niż Przetnij.
W podstawowej pracy z Illustratorem może też przydać się Podzielenie. Żaden z obiektów nie zniknie, jak w Wyklucz i Przetnij. Uzyskamy obiekty porozcinane po liniach ich przecięcia. Należy jedynie pamiętać, że będą one zgrupowane, więc żeby z nimi dalej pracować, trzeba je rozgrupować (Shift+Ctrl+G).
Warto wspomnieć jeszcze o Ścieżkach Złożonych. Tworzą one grupę obiektów, którą tworzymy w sposób pokazany na obrazku:
Mniejsze, wierzchnie koło po stworzeniu ścieżki złożonej wycięło swoim kształtem dziurę w większym kole. Jednak nie wydarzyło się to “na zawsze”, ponieważ po dwukrotnym kliknięciu na obiekt możemy edytować położenie kół względem siebie. Możemy także odwrócić ten proces, klikając prawym przyciskiem myszy na obiekt i wybierając Usuń Ścieżkę Złożoną.
Podobną zasadą działania charakteryzują się Kształty Złożone. Tworzymy je za pomocą panelu Odnajdywanie Ścieżek. Tam też możemy usunąć kształt złożony lub go rozwinąć - czyli “zaakceptować” i na stałe przyciąć jeden obiekt od drugiego lub je połączyć.
Dzięki kształtom i ścieżkom złożonym możemy tworzyć bardziej skomplikowane kompozycje obiektów i mieć możliwość edytowania ich w każdej chwili.
Mamy nadzieję, że teraz będziecie umieli połączyć i pociąć obiekty, tworząc własne prace :)
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 23
Łączny czas trwania kursów: 128 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?