Sztuczna inteligencja, a grafika - czy AI jest zagrożeniem?

Data publikacji: 30-10-2023  |  Data aktualizacji: 18-12-2023  | Autor: Piotr Kurpiewski

Żyjemy w czasach, w których sztuczna inteligencja rewolucjonizuje branżę graficzną. Czy to oznacza schyłek tradycyjnego projektowania? Może jest to era, w której technologia wspiera ludzką kreatywność, otwierając drzwi do niezbadanych wcześniej możliwości w tworzeniu? Analizując bieżące trendy, artykuł przewiduje, jak pod wpływem AI może kształtować się przyszłość branży graficznej i podkreśla potencjalne korzyści z harmonijnego połączenia technologii z ludzką kreatywnością.

Sztuczna inteligencja, a grafika - czy AI jest zagrożeniem?

Spis treści

  Jaki wpływ na grafikę ma sztuczna inteligencja?

  Technologia ewoluuje w niewyobrażalnie szybkim tempie. To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe, dzisiaj staje się codziennością. Jednym z najbardziej innowacyjnych osiągnięć ostatniej dekady jest rozwój sztucznej inteligencji (po ang. Artificial Intelligence, czyli w skrócie AI). Ale jak sztuczna inteligencja wpływa na świat grafiki i projektowania? W końcu jest to dziedzina, w której kreatywność, indywidualny styl i emocje odgrywają kluczową rolę.

  Dzisiaj dzięki narzędziom takim jak: Midjourney, DALL·E czy Stable Diffusion sztuczna inteligencja wykazuje pewne kreatywne cechy. AI jest w stanie generować projekty, które zdumiewają jakością i pomysłowością. Robi to w czasie wielokrotnie krótszym od człowieka. Warto jednak pamiętać, że te rozwiązania są oparte na danych, które zostały im dostarczone. To nadal artyści posiadają wyjątkową zdolność tworzenia oryginalnych dzieł, które wyrażają ich osobiste spojrzenie na świat.

  Mimo wszystko sytuacja jest bezprecedensowa. Czy AI będzie w stanie zastąpić grafików? Czy powinniśmy się jej bać?

  Sztuczna inteligencja, a grafika - czy AI jest zagrożeniem? - 01

  KURS - AI - SZTUCZNA INTELIGENCJA - projektowanie wnętrz

  Historia grafiki: od ręcznego projektowania do cyfrowych narzędzi

  Podobne pytania zadawali sobie wielokrotnie ludzie w przeszłości. Grafika, będąc kluczowym elementem komunikacji wizualnej, ma w końcu bogatą historię. Nadejście i upowszechnienie się technologii druku w XV wieku zrewolucjonizowało “branżę”, umożliwiając masową produkcję i dystrybucję obrazów i tekstu. Do tej pory artystyczne przedstawienia były przecież tworzone ręcznie. Sztuka jednak dostosowała się do zmieniających się warunków.

  Dziś już nikogo nie dziwi, że w erze cyfrowej projektanci wykorzystują w swojej pracy komputery i specjalistyczne oprogramowanie. Nikt też nie odbiera opracowanym w ten sposób dziełom miana sztuki. Z historycznego punktu widzenia branża graficzna ma wysoką zdolność do adaptacji. Może więc AI to kolejne narzędzie, które usprawni proces twórczy projektantów? Dzięki niemu graficy mogliby skupić się na kreatywnych aspektach swojej pracy, podczas gdy rutynowe i czasochłonne zajęcia zautomatyzuje sztuczna inteligencja.

  Jak AI zmienia branżę graficzną?

  Rewolucja oparta na rozwiązaniach z dziedziny uczenia maszynowego dotknęła już większość programów graficznych. Photoshop wykorzystuje sztuczną inteligencję do usuwania niechcianych obiektów i tworzenia nowych. Illustrator potrafi komponować zawijające się wektorowe wzory wyłącznie na podstawie opisu. AI tworzy także interaktywne układy stron internetowych, a automatyczne generatory logotypów cieszą się rosnącą popularnością. Sztuczną inteligencję wykorzystuje się także w analizie trendów.

  Zmiana roli grafików w erze sztucznej inteligencji jest nieunikniona. Maszyny przetwarzają dane w tempie, którego człowiek nie jest w stanie osiągnąć. W efekcie, wiele zadań, które do tej pory wymagały ludzkiej interwencji, może zostać zautomatyzowanych. Jeśli Twoją specjalizacją jest szparowanie (usuwanie tła ze zdjęcia), to powinieneś głęboko przemyśleć swoją zawodową przyszłość. Wraz z rozwojem AI, istnieje ryzyko, że pewne aspekty pracy grafików zostaną zautomatyzowane i zmniejszy się zapotrzebowanie na najprostsze, powtarzalne zadania.

  Sztuczna inteligencja, a grafika - czy AI jest zagrożeniem? - 02

  Wyzwania branży graficznej w kontekście rozwijającej się sztucznej inteligencji

  Przyszłość branży graficznej jest pełna niewiadomych. Jedno jest jednak pewne - sztuczna inteligencja zostanie z nami na dłużej. Graficy, którzy dostosują się do tej nowej rzeczywistości, wykorzystując narzędzia AI i nabywając nowe umiejętności pozostaną konkurencyjni. Obecną sytuację można postrzegać jako wyjątkową szansę. Już dziś sztuczna inteligencja może Ci pomóc poprzez:

  • Automatyzację rutynowych zadań,
  • Ułatwienie skomplikowanych procesów, takich jak retusz czy skalowanie obrazów,
  • Generowanie oryginalnych tekstur i mniejszych części projektów.

  Ostatecznie, to współpraca między ludźmi, a AI prowadzi do najlepszych rezultatów. Spójrz na miniaturę tego artykułu. To efekt mojej współpracy z DALL·E 3. Poprosiłem, aby sztuczna inteligencja przygotowała ilustrację ze spotkania sztucznej inteligencji z grupą grafików. Obraz miał przedstawić współpracę i wzajemną ciekawość bez potrzeby dodawania jakiegokolwiek tekstu. Spośród wygenerowanych obrazów wybrałem ten, który najlepiej pasował do mojej wizji, a następnie wkomponowałem go w przygotowany wcześniej przez siebie szablon dostosowując jednocześnie kolorystykę i poprawiając niektóre detale. Może właśnie takie nadzorowanie i kreatywne kierowanie sztucznej inteligencji to perspektywa na najbliższe lata?

  Sztuczna inteligencja, a grafika - czy AI jest zagrożeniem? - 03

  Czy graficy, projektanci i architekci powinni bać AI?

  Nadchodzi fascynująca przyszłość dla grafików i projektantów, którzy będą gotowi zaakceptować i wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji. AI powinno być postrzegane jako sprzymierzeniec, a nie konkurent. Nie należy się jej bać. Więcej na temat wykorzystania AI w projektowaniu wnętrz przeczytasz w naszym artykule - Jak sztuczna inteligencja pomaga architektom wnętrz?

  Na rynku grafiki sztuczna inteligencja pomoże zwiększyć efektywność pracy i ograniczy żmudne, rutynowe operacje. Technologia będzie się nadal rozwijać, oferując coraz bardziej zaawansowane narzędzia. Projektanci, którzy nauczą się z nich korzystać pozostaną konkurencyjni. Przykłady wykorzystania AI w grafice zobaczysz w artykule - Jak tworzyć fotorealistyczne wizualizacje w AI?

  NAUCZ SIĘ AI - KURS - SZTUCZNA INTELIGENCJA W PROJEKTOWANIU WNĘTRZ

  Autor

  Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

  Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.

  Przeczytaj o programie AI - Sztuczna inteligencja na naszym blogu