Sketchup - Vray - Jak zrobić lustro? Poradnik, tutorial

Data publikacji: 15-12-2021  |  Data aktualizacji: 16-12-2021  | Autor: Piotr Kurpiewski

Sketchup - Vray - Jak zrobić lustro? Poradnik, tutorial

Domyślnie tworzone w SketchUpie materiały posiadają tylko dwie cechy: kolor lub teksturę i przezroczystość. To za mało by skutecznie odwzorować lustro. Jest ono przecież kolorystycznie neutralne i całkowicie nieprzezroczyste. Jego najważniejszą właściwością jest odbijanie otoczenia.

Reflection

Za odbijanie otoczenia w V-Rayu odpowiada parametr Reflection. To cecha, która jest wspólna dla wszystkich materiałów. Jeżeli rozejrzycie się wokół siebie na pewno znajdziecie przekonujące przykłady. Laminowany blat biurka, połyskliwa powierzchnia monitora czy plastikowe krzesło, wszystkie refleksują: w większym lub mniejszym stopniu.

Sketchup - Jak zrobić lustro? Poradnik, tutorial - 01

W lustrze to zjawisko jest szczególnie wyraźne; na tyle, że w jego powierzchni można się spokojnie przejrzeć.

Jak ustawić lustro w V-Ray?

Żeby włączyć odbicia w powierzchni materiału należy zmienić Reflection Color, w pasku Reflection: z czarnego, na biały. Im jaśniejszy kolor, tym mocniejsze odbicia.

Sketchup - Jak zrobić lustro? Poradnik, tutorial - 01

Siła refleksów jest ograniczona przez współczynnik załamania, czyli IOR. To zmienna fizyczna, która jest miarą zmiany prędkości rozchodzenia się fali w danym ośrodku w stosunku do prędkości w innym ośrodku. Pomijając jednak naukowe terminy, IOR sprowadza się po prostu do tego, że im jest wyższy, tym bardziej przypomina lustro.

Sketchup - Jak zrobić lustro? Poradnik, tutorial - 03

Domyślnie Index of Refraction (IOR) wynosi 1,6 i jest to wartość, która odpowiada w przybliżeniu: plastikowi, politurze lub szkle. Materiał zacznie zachowywać się jak lustro dopiero przy IOR = 10, ale równie dobrze można zastosować wartość 100. Poniżej znajdziesz porównanie IOR = 10 (po lewej) i IOR = 100 (po prawej).

Sketchup - Jak zrobić lustro? Poradnik, tutorial - 04Sketchup - Jak zrobić lustro? Poradnik, tutorial - 04

Podsumowanie

Najważniejszą cechą lustra jest mocne odbijanie otoczenia. Ustawia się je poprzez zmianę Reflection Color na biały i Index of Refraction na wartość pomiędzy 10-100. Kolor nie jest aż taki istotny, wystarczy czarny lub szary, a rezultat będzie przekonujący.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i chciałbyś dowiedzieć się więcej o materiałach w V-Ray, to koniecznie zobacz nasz kurs: “Sketchup - Tworzenie materiałów V-ray 3.6”!

Autor

Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!