Data publikacji: 14-03-2019 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autor: Mateusz Ciećwierz
Data publikacji: 14-03-2019 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autor: Mateusz Ciećwierz
Często pytacie nas - jaki kurs Sketchupa wybrać? Zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy szeroką ofertę i szczególnie dla osób początkujących wybór może być bardzo kłopotliwy. Postaram się w tym poradniku przedstawić kilka podstawowych rzeczy, które warto wziąć pod uwagę wybierając kurs.
W wypadku naszych kursów zawsze możesz sprawdzić w tabelce po prawej stronie z wykorzystaniem jakich programów oraz wtyczek (pluginów), został przygotowany kurs. Jest to jedna z ważniejszych rzeczy do sprawdzenia przed zakupem.
Może się zdarzyć, że poza podstawowymi programami takimi jak Sketchup i V-ray, zostały również wykorzystane dodatkowe wtyczki. Zazwyczaj są to darmowe rozszerzenia, ale bywają też płatne. Warto się upewnić, czy w wypadku interesującego nas kursu konieczne będzie zakupienie dodatkowej wtyczki, a jeśli tak to w jakiej cenie.
Sketchup, tak jak większość programów, praktycznie co roku jest uaktualniany. Część osób, która jeszcze nie zna tego programu zbyt dobrze, może sądzić, że nie dowie się już niczego z wersji 2015 jeśli np. korzysta z wersji 2019 z powodu zbyt dużych różnic. Nie jest jednak to prawdą. Sam Sketchup na przestrzeni lat nie zmieniał się tak bardzo, aby nie dało się z niego korzystać niezależnie od tego, czy pracujemy na starszej wersji nr 8 czy na najnowszej 2019. Podstawowe narzędzia wykorzystywane przez 95% czasu działają tak samo niezależnie od wykorzystywanej wersji.
Wersja programu może natomiast mieć znaczenie pod kątem wtyczek. Istnieje szansa, że dany plugin, który nas interesuje nie jest np. już rozwijany dla starszej wersji programu i nie będziemy mieli możliwości skorzystać z niego,
Dodatkowo na ten moment dla Sketchupa 2019 dostępny jest tylko V-ray Next co nie każdemu może odpowiadać. Więcej o tym silniku znajdziecie w dalszej części tekstu.
Warto też wiedzieć, że jeśli chcemy korzystać z 3d Warehouse (biblioteki modeli dla Sketchupa), to obecnie udostępniane tam obiekty można pobrać tylko dwie wersje wstecz w stosunku do najnowszej dostępnej. Czyli jeśli obecnie najnowszą wersją jest Sketchup 2019, to możemy pobrać modele tylko do wersji 2019, 2018, 2017. Jeśli zatem korzystamy ze starszej wersji Sketchupa może nam to znaczeni utrudnić prace.
Jeśli chcemy wykonywać wizualizacje w Sketchupie, to istnieje bardzo duża szansa, że będziemy wykorzystywać wtyczkę V-ray. Istnieją inne silniki renderujące, ale bez wątpienia to właśnie V-ray jest obecnie najpopularniejszy. To świetne narzędzie, dzięki któremu możemy wykonywać fotorealistyczne wizualizacje.
Przez bardzo długi czas dostępny był jedynie V-ray 2.0, jednak w 2017 roku wyszła nowsza wersja V-ray 3.4, która była w pewien sposób rewolucyjna i bardzo zmieniła sam wygląd V-raya oraz opcje w nim dostępne. Wersje 3.4 i 3.6 nie różnią się od siebie za bardzo, i nie musimy się przejmować jeśli kurs został przygotowany na wersji 3.4, a my posiadamy wersję 3.6. Sytuacja wygląda jednak inaczej w wypadku wersji 2.0, a wersjami z trójką na początku. Różnice między nimi są na tyle duże, że nie ma sensu uczyć się V-raya z wersji 2.0 jeśli posiadamy wersję 3.6 i odwrotnie.
Najnowszą dostępną wersją (na moment pisania tego poradnika) jest wersja V-ray Next. W tym wypadku rewolucja nie była aż tak wielka między wersjami 3.6, a wersją Next tak jak miało to miejsce w wypadku aktualizacji z 2.0 na 3.4. Korzystając z V-raya Next nie powinniśmy mieć żadnych problemów z przerobieniem kursów, gdzie była wykorzystywana wersja 3.4 lub 3.6, ale oczywiście nie powinny nas interesować materiały z wersji 2.0.
Jeśli korzystałeś dotychczas z wersji 3.4 lub 3.6 i chciałbyś dowiedzieć się jakie nowości pojawiły się w wersji Vray Next, to zachęcamy do zapoznania się z naszym tutorialem premium pt. "Sketchup - Nowości w V-ray Next - Poznaj nowe funkcje"
Oczywiście trzeba też pamiętać o tym, że najlepiej korzystać z najnowszej wersji V-raya. Nie ma sensu korzystać z V-raya 2.0, który wyszedł wiele lat temu. Nowsze wersje posiadają wiele nowych opcji oraz są też po prostu dużo szybsze i zazwyczaj mniej awaryjne.
Czy w takim razie kursy gdzie został wykorzystany V-ray 2.0 są już bezużyteczne? Niekoniecznie. Trzeba pamiętać o tym, że w zależności od kursu samo nakładanie materiałów, oświetlanie oraz renderowanie, to około 10-20% całego kursu. Pozostała część poświęcona np. modelowaniu, nakładania tekstur, przygotowywaniu sceny, postprodukcji może być jak najbardziej aktualna.
Jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze Sketchupem i nigdy nie korzystaliśmy z tego programu lub mamy bardzo podstawową wiedzę, to na początek polecamy "Kurs - Sketchup 2016 - V-ray 3.4 - Podstawy". Dowiesz się z niego wszystkich niezbędnych rzeczy, które pozwolą Ci swobodnie poruszać się po programie. Po jego przerobieniu dalszy wybór zależy tak naprawdę od tego jaka tematyka Cię najbardziej interesuje.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi Tutorialami Premium, które mogą stanowić świetne uzupełnienie wiedzy. Na przykład jeśli interesuje Cię wykonanie projektów mebli bezpośrednio w Sketchupie wraz z prostą dokumentacją techniczną, to na pewno może zainteresować Cię "Sketchup - Vray - Przygotowanie wizualizacji i dokumentacji technicznej kuchni".
Jeśli natomiast chcesz wiedzieć jak wykonywać modele 3d takich obiektów jak sofa czy fotel, to warte uwagi mogą być te dwa tutoriale: "Sketchup - Plugin Artisan - Modelowanie sofy", "Sketchup - V-ray - Wykonanie modelu i wizualizacji fotela"
Dodatkowo jeśli chciał chcesz przedstawić swoje projekty w postaci wizualizacji 360 oraz spaceru 3d, to tutorial premium "Sketchup - V-ray - Wirtualna rzeczywistość" może okazać się interesujący.
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 23
Łączny czas trwania kursów: 128 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?