Sketchup - Jaki kurs wybrać? Sprawdź nasz poradnik!

Data publikacji: 14-03-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autor: Mateusz Ciećwierz

Sketchup - Jaki kurs wybrać? Sprawdź nasz poradnik!


Często pytacie nas - jaki kurs Sketchupa wybrać? Zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy szeroką ofertę i szczególnie dla osób początkujących wybór może być bardzo kłopotliwy. Postaram się w tym poradniku przedstawić kilka podstawowych rzeczy, które warto wziąć pod uwagę wybierając kurs.

Jakie programy oraz wtyczki zostały użyte w kursie?

W wypadku naszych kursów zawsze możesz sprawdzić w tabelce po prawej stronie z wykorzystaniem jakich programów oraz wtyczek (pluginów), został przygotowany kurs. Jest to jedna z ważniejszych rzeczy do sprawdzenia przed zakupem.

Sketchup - Jaki kurs wybrać? Poradnik

Może się zdarzyć, że poza podstawowymi programami takimi jak Sketchup i V-ray, zostały również wykorzystane dodatkowe wtyczki. Zazwyczaj są to darmowe rozszerzenia, ale bywają też płatne. Warto się upewnić, czy w wypadku interesującego nas kursu konieczne będzie zakupienie dodatkowej wtyczki, a jeśli tak to w jakiej cenie.

Sketchup - Jaki kurs wybrać? Sprawdź nasz poradnik! - 01

Czy wersja Sketchupa ma znaczenie?

Sketchup, tak jak większość programów, praktycznie co roku jest uaktualniany. Część osób, która jeszcze nie zna tego programu zbyt dobrze, może sądzić, że nie dowie się już niczego z wersji 2015 jeśli np. korzysta z wersji 2019 z powodu zbyt dużych różnic. Nie jest jednak to prawdą. Sam Sketchup na przestrzeni lat nie zmieniał się tak bardzo, aby nie dało się z niego korzystać niezależnie od tego, czy pracujemy na starszej wersji nr 8 czy na najnowszej 2019. Podstawowe narzędzia wykorzystywane przez 95% czasu działają tak samo niezależnie od wykorzystywanej wersji.

Wersja programu może natomiast mieć znaczenie pod kątem wtyczek. Istnieje szansa, że dany plugin, który nas interesuje nie jest np. już rozwijany dla starszej wersji programu i nie będziemy mieli możliwości skorzystać z niego,

Dodatkowo na ten moment dla Sketchupa 2019 dostępny jest tylko V-ray Next co nie każdemu może odpowiadać. Więcej o tym silniku znajdziecie w dalszej części tekstu.

Warto też wiedzieć, że jeśli chcemy korzystać z 3d Warehouse (biblioteki modeli dla Sketchupa), to obecnie udostępniane tam obiekty można pobrać tylko dwie wersje wstecz w stosunku do najnowszej dostępnej. Czyli jeśli obecnie najnowszą wersją jest Sketchup 2019, to możemy pobrać modele tylko do wersji 2019, 2018, 2017. Jeśli zatem korzystamy ze starszej wersji Sketchupa może nam to znaczeni utrudnić prace.

Sketchup - Jaki kurs wybrać? Sprawdź nasz poradnik! - 07

Czy wersja V-raya ma znaczenie?

Jeśli chcemy wykonywać wizualizacje w Sketchupie, to istnieje bardzo duża szansa, że będziemy wykorzystywać wtyczkę V-ray. Istnieją inne silniki renderujące, ale bez wątpienia to właśnie V-ray jest obecnie najpopularniejszy. To świetne narzędzie, dzięki któremu możemy wykonywać fotorealistyczne wizualizacje.

Przez bardzo długi czas dostępny był jedynie V-ray 2.0, jednak w 2017 roku wyszła nowsza wersja V-ray 3.4, która była w pewien sposób rewolucyjna i bardzo zmieniła sam wygląd V-raya oraz opcje w nim dostępne. Wersje 3.43.6 nie różnią się od siebie za bardzo, i nie musimy się przejmować jeśli kurs został przygotowany na wersji 3.4, a my posiadamy wersję 3.6. Sytuacja wygląda jednak inaczej w wypadku wersji 2.0, a wersjami z trójką na początku. Różnice między nimi są na tyle duże, że nie ma sensu uczyć się V-raya z wersji 2.0 jeśli posiadamy wersję 3.6 i odwrotnie.

Najnowszą dostępną wersją (na moment pisania tego poradnika) jest wersja V-ray Next. W tym wypadku rewolucja nie była aż tak wielka między wersjami 3.6, a wersją Next tak jak miało to miejsce w wypadku aktualizacji z 2.0 na 3.4. Korzystając z V-raya Next nie powinniśmy mieć żadnych problemów z przerobieniem kursów, gdzie była wykorzystywana wersja 3.4 lub 3.6, ale oczywiście nie powinny nas interesować materiały z wersji 2.0.

Jeśli korzystałeś dotychczas z wersji 3.4 lub 3.6 i chciałbyś dowiedzieć się jakie nowości pojawiły się w wersji Vray Next, to zachęcamy do zapoznania się z naszym tutorialem premium pt. "Sketchup - Nowości w V-ray Next - Poznaj nowe funkcje"

Oczywiście trzeba też pamiętać o tym, że najlepiej korzystać z najnowszej wersji V-raya. Nie ma sensu korzystać z V-raya 2.0, który wyszedł wiele lat temu. Nowsze wersje posiadają wiele nowych opcji oraz są też po prostu dużo szybsze i zazwyczaj mniej awaryjne.

Czy w takim razie kursy gdzie został wykorzystany V-ray 2.0 są już bezużyteczne? Niekoniecznie. Trzeba pamiętać o tym, że w zależności od kursu samo nakładanie materiałów, oświetlanie oraz renderowanie, to około 10-20% całego kursu. Pozostała część poświęcona np. modelowaniu, nakładania tekstur, przygotowywaniu sceny, postprodukcji może być jak najbardziej aktualna.

Jaki kurs Sketchupa wybrać na początek?

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze Sketchupem i nigdy nie korzystaliśmy z tego programu lub mamy bardzo podstawową wiedzę, to na początek polecamy "Kurs - Sketchup 2016 - V-ray 3.4 - Podstawy". Dowiesz się z niego wszystkich niezbędnych rzeczy, które pozwolą Ci swobodnie poruszać się po programie. Po jego przerobieniu dalszy wybór zależy tak naprawdę od tego jaka tematyka Cię najbardziej interesuje.

Sketchup - Jaki kurs wybrać? Sprawdź nasz poradnik! - 02

Sketchup - kursy dla projektantów wnętrz i nie tylko

Jeśli priorytetem jest dla Ciebie wykonywanie wizualizacji wnętrz, to naturalnym wyborem będą kursy w tej tematyce. Jeśli znamy już podstawy programu, to warto zainteresować się kursem "Sketchup + V-ray 3.4 - Wizualizacje wnętrz mieszkania M2". Zobaczysz w nim jak wykonać wizualizacje różnych pomieszczeń w standardowym niewielkim mieszkaniu.

Sketchup - Jaki kurs wybrać? Sprawdź nasz poradnik! - 03

Niedawno opublikowaliśmy również dwa kurs poświęcone wykonywaniu wizualizacji wnętrz z wykorzystaniem Sketchupa Pro 2019 oraz V-raya Next. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, to będzie to na pewno dobry wybór.
Kolejnym krokiem może być dobre poznanie świateł V-ray oraz możliwości jakie nam dają. W naszym jednym z najnowszych kursów pt. "Sketchup - V-ray 3.6 - Różne sposoby oświetlenia wnętrza". Zobaczysz praktycznie wszystkie rodzaje oświetlenia, zarówno naturalnego jak i sztucznego. Dzięki temu materiałowi będziesz w stanie nadać niepowtarzalny charakter swoim wizualizacjom.

Sketchup - Jaki kurs wybrać? Sprawdź nasz poradnik! - 04

Innym kursem, który może być warty zainteresowania mimo tego, że powstał jeszcze z wykorzystaniem wersji 2.0 jest "Kurs - Sketchup - Vray - Wykonanie wizualizacji apartamentu". Ten materiał w dużej mierze został poświęcony modelowaniu, więc ta część kursu jest jak najbardziej aktualna i przydatna.

Sketchup - Jaki kurs wybrać? Sprawdź nasz poradnik! - 05

Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi Tutorialami Premium, które mogą stanowić świetne uzupełnienie wiedzy. Na przykład jeśli interesuje Cię wykonanie projektów mebli bezpośrednio w Sketchupie wraz z prostą dokumentacją techniczną, to na pewno może zainteresować Cię "Sketchup - Vray - Przygotowanie wizualizacji i dokumentacji technicznej kuchni".

Sketchup - Jaki kurs wybrać? Sprawdź nasz poradnik! - 06

Jeśli natomiast chcesz wiedzieć jak wykonywać modele 3d takich obiektów jak sofa czy fotel, to warte uwagi mogą być te dwa tutoriale: "Sketchup - Plugin Artisan - Modelowanie sofy", "Sketchup - V-ray - Wykonanie modelu i wizualizacji fotela"

Dodatkowo jeśli chciał chcesz przedstawić swoje projekty w postaci wizualizacji 360 oraz spaceru 3d, to tutorial premium "Sketchup - V-ray - Wirtualna rzeczywistość" może okazać się interesujący.

 


Sketchup - kursy wizualizacji architektury

Jeśli natomiast bardziej interesuje Cię wykonywanie wizualizacji budynków, to na pewno zainteresują Cię kurs "Sketchup + V-ray 3.4 - Wykonanie wizualizacji domu jednorodzinnego". Dowiesz się z niego jak modelować budynki, jak teksturować, jak oświetlić scenę światłem dziennym oraz wielu innych niezbędnych rzeczy.

Sketchup - Jaki kurs wybrać? Sprawdź nasz poradnik! - 08

Następnie polecamy bez wątpienia jeden z bardziej rozbudowanych kursów jakie są w naszej ofercie - "Kurs - Sketchup + Vray 3.6 - 4 pory roku". Z tego materiału dowiesz się jak wykonać swoje wizualizacje w scenerii letniej, wiosennej, jesiennej oraz zimowej.

Sketchup - Jaki kurs wybrać? Sprawdź nasz poradnik! - 10

Jeśli lubisz poza programami 3d wykonywać część swojej pracy w Photoshopie, to na pewno bardzo przydatny może okazać się kurs "Kurs postprodukcji renderów - Sketchup - Vray - Photoshop". Dzięki technikom z tego materiału dowiesz się jak wykonać bardzo przekonujące wizualizacje wykorzystując w bardzo niewielkim stopniu samego Sketchupa.

Z tutoriali premium jako uzupełnienie polecamy np. "Sketchup - LayOut - Przygotowanie dokumentacji technicznej". Z tego materiału dowiecie się jakie możliwości daje świetny program LayOut, który jest dostępny od razu ze Sketchupem jeśli tylko posiadacie wersje PRO.

Sketchup - Jaki kurs wybrać? Sprawdź nasz poradnik! - 12

Dodatkowo warto też zainteresować się tutorialem o pluginie Skatter, dzięki któremu możemy w naszych scenach rozkładać automatycznie takie modele jak trawy, kamienie, drzewa.

Sketchup - Jaki kurs wybrać? Sprawdź nasz poradnik! - 13

Sketchup - Tworzenie materiałów

Niezależnie czy interesuje Cię wykonywanie wizualizacji wnętrz, architektury, czy pojedynczych mebli, to niezbędna będzie na pewno umiejętność tworzenia realistycznych materiałów. Aby dobrze je zrozumieć, zachęcamy do zapoznania się z kursem "Sketchup - Tworzenie materiałów V-ray 3.6 od podstaw".

Sketchup - Jaki kurs wybrać? Sprawdź nasz poradnik! - 15

Dodatkowo bardzo przydatna może okazać się umiejętność odpowiedniego dopasowywania tekstur na nietypowych kształtach, które wymodelujemy. W tym wypadku bardzo przydatny może okazać się kurs "Sketchup - V-ray - Teksturowanie różnorodnych powierzchni".

Sketchup - Jaki kurs wybrać? Sprawdź nasz poradnik! - 16

Podsumowanie

Jak widzisz wybierając swój pierwszy kurs warto zastanowić się chwilę przede wszystkim czego chcemy się nauczyć oraz z jakiego oprogramowania będziemy korzystać. Na naszym serwisie znajdziesz naprawdę wiele ciekawych materiałów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą całą biblioteką kursów Sketchupa.

Pozdrawiam! :)

Autor

Mateusz Ciećwierz Architekt, grafik 3d

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Założyciel serwisu CG Wisdom. Autor ponad 25 kursów z oprogramowania 3ds Max i V-ray. Fan gier, komiksów i starych samochodów.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!