Ergonomia w projektowaniu wnętrz – jak technologia pomaga tworzyć komfortowe przestrzenie

Data publikacji: 24-05-2024  |  Data aktualizacji: 24-05-2024  | Autor: Mateusz Ciećwierz

Zasady ergonomii są ważne nie tylko w miejscu pracy. Warto kierować się nimi również w domu, aby przebywanie w nim i wykonywanie wszystkich czynności było proste i intuicyjne. Przeczytaj artykuł i poznaj nasze wskazówki jak zaprojektować ergonomiczne wnętrze.

Ergonomia w projektowaniu wnętrz – jak technologia pomaga tworzyć komfortowe przestrzenie

Spis treści

    Jakie jest nowoczesne wnętrze? Zajrzyj do naszego artykułu o 7 najważniejszych trendach wnętrzarskich w 2024. Przekonasz się, że modne style w projektowaniu wnętrz łączy wspólny mianownik: wnętrze musi być wygodne. Aranżacja wnętrza to zdecydowanie więcej niż tylko wybór mebli i kolorów ścian. To wieloaspektowy proces, wymagający uwzględnienia takich czynników jak ergonomia, styl, ekologia, a także nowoczesna technologia.

    Nowoczesne projektowanie wnętrz skupia się nie tylko na wyglądzie mebli czy kolorystyce ścian w mieszkaniu. Równie ważne jest dostosowanie projektowanej przestrzeni do człowieka i jego indywidualnych potrzeb. W tym procesie warto wspierać się technologią i nauką. Ergonomia, czyli nauka zajmująca się optymalizacją otoczenia człowieka do jego potrzeb. W projektowaniu wnętrz zasady ergonomii wspierają w tworzeniu przestrzeni, które są zarówno funkcjonalne i komfortowe.

    Choć pojęcie ergonomii może kojarzyć się z miejscem pracy i przepisami BHP jest ona ważna również w codziennym życiu. W tym artykule dowiesz się, jak korzystać z zasad ergonomii, by tworzyć komfortowe wnętrza.

    Naucz się projektować wnętrza w naszych kursach

    Pojęcie ergonomii i jej rola w codziennym życiu

    W dzisiejszych czasach, gdy wiemy tak dużo o człowieku i jego fizjologii, projektowanie wnętrz ściśle łączy się z ergonomią. Ergonomia to nauka o dostosowaniu przestrzeni do możliwości i ograniczeń ludzkiego ciała. Wykorzystuje się ją nie tylko w projektowaniu przestrzeni biurowych i miejsc pracy. Ergonomia ma też olbrzymie znaczenie w tworzeniu sprzętów wykorzystywanych w domu. Przestrzeganie zasad ergonomii jest też niezbędne podczas aranżacji domu czy mieszkania. O ile oczywiście zależy Ci na funkcjonalności wnętrza.

    Ergonomiczny projekt kuchni

    Ergonomia w domu

    Przez to, że zwracamy uwagę na nasz komfort, ergonomia w mieszkaniu staje się wyznacznikiem nowoczesnego życia. To, jak aranżujemy nasze mieszkania, odzwierciedla naszą potrzebę harmonii i funkcjonalności. Dzięki postępowi w zakresie technologii w projektowaniu wnętrz, możliwe jest tworzenie przestrzeni, które nie tylko cieszą oko, ale są też wyjątkowo komfortowe i energetycznie efektywne.

    Zdaniem eksperta
    Piotr KurpiewskiArchitekt, Grafik, Wykładowca PJATK w Warszawie
    Ergonomia w projektowaniu wnętrz to klucz do tworzenia przestrzeni, które nie tylko pięknie wyglądają, ale są przede wszystkim komfortowe i funkcjonalne dla użytkowników. Dzięki postępowi technologicznemu, możemy teraz dokładniej analizować i symulować przestrzenie życiowe, aby lepiej dostosować je do indywidualnych potrzeb użytkowników. Nowoczesne oprogramowanie pozwala na przemyślane rozmieszczenie elementów tak, aby minimalizować wysiłek fizyczny i maksymalizować efektywność użytkowania. Jest to szczególnie ważne w miejscach intensywnie używanych, jak kuchnie czy biura, gdzie odpowiednie rozmieszczenie narzędzi i mebli może znacząco wpłynąć na dobre samopoczucie oraz zdrowie użytkowników.

    Dlaczego warto stosować ergonomiczne rozwiązania w domu?

    Zastosowanie ergonomicznych rozwiązań w aranżacji wnętrz ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania przestrzeni. Odpowiednio zaprojektowane wnętrze ułatwia poruszanie się, zapewnia łatwy dostęp do potrzebnych przedmiotów i pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Ergonomia w aranżacji wnętrz przyczynia się do:

    • Zwiększenia wygody i funkcjonalności przestrzeni
    • Redukcji zmęczenia i poprawy samopoczucia użytkowników
    • Optymalizacji procesów i czynności wykonywanych w danym pomieszczeniu
    • Dostosowania wnętrza do indywidualnych potrzeb i preferencji mieszkańców
    • Personalizacji wnętrza

    Ergonomia w aranżacji wnętrz to nie tylko dbałość o wygodę, ale także o zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń minimalizuje ryzyko kontuzji, przeciążeń i innych problemów zdrowotnych związanych z nieprawidłową postawą czy nadmiernym wysiłkiem.

    Jak zadbać o funkcjonalność i wygodę w projektowanych wnętrzach?

    Zasady ergonomii pomogą Ci zwiększyć funkcjonalność każdego pomieszczenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kuchni, ale pamiętaj, że nie tylko tam warto korzystać z naszych wskazówek. Tak naprawdę układ każdego wnętrza można usprawnić, gdy poznamy wytyczne dotyczące ergonomii. Połączenie zasad ergonomii z dobrym gustem i wyczuciem estetyki to przepis na stylowe, funkcjonalne wnętrze.

    Naucz się projektować wnętrza w naszych kursach

    Zastosowanie zasad ergonomii w projektowaniu, by zapewnić funkcjonalność wnętrz, obejmuje między innymi:

    • Optymalne rozmieszczenie mebli i sprzętów — Aranżacja przestrzeni powinna uwzględniać naturalne ruchy użytkowników, przez co zminimalizuje niepotrzebny wysiłek.
    • Określenie odpowiedniej wysokości mebli, np. tak, by krawędź łóżka była na wysokości kolan.
    • Dostosowanie wysokości blatów i szafek do wzrostu użytkowników — Standardowo blaty kuchenne są montowane na wysokości 85-90 cm od podłogi. Osoby wyższe mogą zdecydować się na nieco wyższe blaty. Natomiast dla osób niższych lub poruszających się na wózku inwalidzkim, lepszym rozwiązaniem będą niższe powierzchnie robocze. Gdy projektujesz kuchnię, koniecznie zwracaj uwagę na takie kwestie, dzięki temu korzystanie z niej będzie o wiele wygodniejsze.
    • Zasadę trójkąta roboczego — Trójkąt roboczy to złota zasada projektowania kuchni. To koncepcja projektowa, która optymalizuje funkcjonalność kuchni przez właściwe ustawienie trzech głównych stref roboczych: lodówki, zlewu i kuchenki. Przeczytaj więcej o najważniejszych zasadach w projektowaniu kuchni.
    • Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia — Oprócz centralnego źródła światła zapewnij też dodatkowe oświetlenie w poszczególnych strefach pomieszczenia. Nie tylko stworzysz w ten sposób nastrojowe wnętrze, ale też zadbasz o zdrowie i ergonomię. Pamiętaj o znaczeniu naturalnego światła i jeśli masz możliwość — korzystaj z niego. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, gdy projektujesz oświetlenie wnętrz.
    • Dobór materiałów i kolorystyki wnętrza — Na pewno wiesz, że kolory we wnętrzu mają ogromny wpływ na jego charakter. Ale czy rozumiesz, jak ta kolorystyka przekłada się na samopoczucie przebywających w nim osób? Dowiedz się więcej o tym, jak projektować wnętrza, by wspierały dobre samopoczucie.
    • Zastosowanie inteligentnych systemów sterowania domem i mieszkaniem. Kontrola klimatyzacji, barwy i natężenia oświetlenia, a nawet sprzętu AGD za pomocą zdalnych aplikacji nie tylko podnosi komfort, ale pozwala oszczędzać czas i energię.

    Jak widzisz, ergonomia wpływa na każdy aspekt wyboru wyposażenia. Od odpowiednich mebli, przez ich ustawienie, aż po inteligentne sterowanie. Dobrze zaprojektowane wnętrze nie tylko cieszy oko, ale przede wszystkim ułatwia codzienne funkcjonowanie.


    Na platformie CG Wisdom znajdziesz obszerny kurs projektowania ergonomicznych i funkcjonalnych wnętrz. Wiedza i inspiracje zawarte w kursie pomogą Ci w aranżacji Twojego mieszkania. Dzięki temu pomieszczenia będą nie tylko stylowe, ale też w pełni dostosowane do potrzeb Twoich i Twojej rodziny.

    Organizacja miejsca do pracy biurowej w domu

    Zaprojektowanie miejsca do pracy biurowej w domu zgodnie z zasadami ergonomii to niełatwe zadanie. Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć funkcjonalne i ergonomiczne biuro domowe. Odpowiednie warunki podczas pracy zdalnej przełożą się nie tylko na Twoją wyższą wydajność. Sprawią też, że Twoja codzienna praca będzie przyjemniejsza i mniej obciążająca.

    Jak przygotować stanowisko pracy pracownika na home office?

    • Wybierz ciche miejsce, w którym możesz oddzielić się od reszty rodziny
    • Ustaw biurko tak, by korzystać z naturalnego światła
    • Zadbaj o to, by biurko i fotel były dopasowane do Twojego wzrostu — unikniesz bólu i kłopotów z kręgosłupem. Zainteresuj się biurkami stojącymi i unikaj biurek narożnych, wymuszają ciągły skręt ciała. Kup podpórkę pod stopy, jeśli Twoje nogi nie dotykają podłogi.
    • Klawiaturę i mysz umieść w jednej płaszczyźnie z przedramionami, zminimalizujesz obciążenie nadgarstków.
    • Monitor ustaw na wysokości oczu, 50-70 cm od twarzy.
    • Postaraj się utrzymywać porządek, zorganizuj miejsce na przechowywanie dokumentów i innych przyborów biurowych.

    Sprawdzaj różne rozwiązania i wybieraj te, które najlepiej sprawdzają się w Twoim przypadku. Zwracaj uwagę na to, w jakich warunkach pracuje Ci się dobrze. I pamiętaj: nawet najbardziej ergonomiczne biurko i fotel nie zastąpią regularnych przerw w pracy i porcji ruchu. Zadbaj o to, by praca w nieergonomicznych warunkach na home office nie skończyła się poważnymi problemami zdrowotnymi.

    Autor

    Mateusz Ciećwierz Architekt, grafik 3d

    Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Założyciel serwisu CG Wisdom. Autor ponad 25 kursów z oprogramowania 3ds Max i V-ray. Fan gier, komiksów i starych samochodów.

    Przeczytaj o programie Projektowanie wnętrz na naszym blogu