Ekologia w architekturze wnętrz, czyli jak tworzyć wnętrza w zgodzie z naturą?

Data publikacji: 13-05-2024  |  Data aktualizacji: 13-05-2024  | Autor: Mateusz Ciećwierz

Projektowanie ekologicznych wnętrz wymaga świadomego wyboru materiałów i rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój. Wykorzystanie naturalnych surowców takich jak: drewno z certyfikowanych lasów, kamień, len i bawełna jest kluczowe. Pamiętaj też o wprowadzeniu roślin do każdego pomieszczenia. Minimalizm w designie, energooszczędne urządzenia i unikanie farb z LOZ to kolejne kroki zbliżające Cię do stylu eco. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o nowoczesnej architekturze.

Ekologia w architekturze wnętrz, czyli jak tworzyć wnętrza w zgodzie z naturą?

Spis treści

    Osiągnięcie harmonii z naturą to jedno z kluczowych wyzwań współczesnego designu. Recycling i upcycling to tylko niektóre z popularnych ekologicznych rozwiązań. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak projektować ekologiczne wnętrza.

    Aby stworzyć wnętrza w zgodzie z naturą, skup się na harmonii z otoczeniem, wybieraj ekologiczne aranżacje, by promować zrównoważony design. Ważna jest integracja przestrzeni z naturalnymi elementami i przemyślane wykorzystanie surowców odnawialnych.

    Jak ekologia łączy się z architekturą wnętrz?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej odwołujemy się do zrównoważonego rozwoju. Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że coraz więcej uwagi poświęcamy zagadnieniom takim jak zrównoważony rozwój. Część osób wybiera lokalnie produkowaną żywność czy ubrania. Zwracamy uwagę na warunki, w jakich wyprodukowano przedmioty, których używamy. Jest to widoczne również w architekturze. W projektowanych współcześnie budynkach i wnętrzach zwracają uwagę na aspekt ekologiczny. Promowanie energooszczędnego sprzętu czy wykorzystanie naturalnych materiałów i tkanin ma zmniejszyć szkodliwy wpływ na środowisko.


    Ekologiczne wnętrze — czyli jakie?

    Na początku musimy zastanowić się nad tym, co to oznacza, że wnętrze jest ekologiczne. Charakterystyczne cechy ekologicznych wnętrz to przede wszystkim użycie naturalnych materiałów. W takich wnętrzach możemy spotkać drewno, kamień, len czy bawełnę. Mieszkania lub domy zaaranżowane w stylu eco często utrzymane są w neutralnej kolorystyce. Przedmioty z lnu mają naturalną szaro-beżową barwę. Świadczy to o tym, że do ich produkcji nie wykorzystano dużych ilości barwników. Różnorodne kolory drewna i kamienia sprawiają, że wnętrze w stylu ekologicznym nie będzie nudne.

    Masz ochotę przeprowadzić metamorfozę swojego mieszkania, by było bardziej przyjazne dla środowiska? Poczekaj! Zatrzymaj się na chwilę, zanim zaczniesz wymieniać wszystkie meble na ekologiczne i wyrzucać dekoracje, które już masz w domu. Z punktu widzenia środowiska naturalnego najlepsze meble to te, które już masz. Dlatego powstrzymaj się przed generalnym remontem. Powstanie przy nim mnóstwo śmieci, a Ty wykreujesz potrzebę na nowe produkty.

    Podejdź do tego metodą małych kroczków. Najprostszym sposobem, by sprawić, że Twój dom lub mieszkanie będzie bardziej ekologiczne, jest... Powstrzymanie się od zakupów nowych, przeważnie zbędnych, przedmiotów. "Refuse", czyli "odmawianie" to pierwszy krok, by żyć zgodnie z zasadami Zero Waste. Twoje mieszkanie stanie się bardziej przyjazne dla środowiska, gdy zrezygnujesz z wprowadzania do niego niepotrzebnych rzeczy.

    W dalszej części tekstu poznasz inne sposoby na to, by nowoprojektowane wnętrze wpisywało się w nurt architektury ekologicznej.

    Naucz się projektować wnętrza w naszych kursach online

    Jak projektować ekologiczne wnętrza?

    • Używaj naturalnych materiałów pochodzących z certyfikowanych źródeł. — W ekologicznych wnętrzach króluje drewno i kamień, bawełniane i lniane dodatki. Wykorzystanie mądrze pozyskanego drewna czy kamienia nie tylko dodaje ciepła i tekstury, ale również wspiera zrównoważony rozwój.
    • Wykorzystaj dzienne światło — W ten sposób nie tylko obniżysz rachunki za energię elektryczną. Odczujesz też korzyści z kontaktu ze światłem słonecznym. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia wnętrz.
    • Pamiętaj o roślinach — Część roślin, np. skrzydłokwiat, filtruje powietrze z toksyn. Co więcej, rośliny w domu poprawiają nasze samopoczucie. Więcej o tym, jak wykorzystać rośliny w aranżacji wnętrz przeczytasz w naszym artykule.
    • Minimalizm — To nie tylko szalenie modny trend, ale też sposób na stylowe zapobieganie nadmiernej konsumpcji. Minimalistyczny styl japandi to jeden z 7 najważniejszych trendów wnętrzarskich w 2024 roku.
    • Wybieraj energooszczędne urządzenia i sprzęty domowe — Zmianę zacznij od wymiany żarówek na energooszczędne. A przy zakupie nowego sprzętu koniecznie zwróć uwagę na klasę energetyczną. Postaw na urządzenia klasy A+++, aby oszczędzić pieniądze i zadbać o środowisko naturalne. Mądrze korzystaj z wody energii elektrycznej.
    • Unikaj farb wydzielających lotne związki organiczne (LZO) — Używaj tylko farb zaufanych producentów, sprawdzaj skład i podejmuj świadome decyzje.
    • W kuchni i łazience zamontuj baterie sanitarne z perlatorami. - Ograniczysz w ten sposób zużycie wody.
    • Pomyśl o odpadkach — Znajdź miejsce na segregację odpadków. Wbrew pozorom wcale nie potrzeba  dużo przestrzeni, by dzielić odpady na poszczególne frakcje. Sprawdź sprytne rozwiązania, które sprawdzą się nawet w małych mieszkaniach.

    Niestety, nie wystarczy, że kupisz drewniane meble, by mieć pewność, że wybierasz ekologiczne rozwiązanie. Oprócz samego materiału trzeba też zwrócić uwagę na sposób jego pozyskania, a następnie proces produkcji mebla. Jeśli tylko możesz, wybieraj meble z drewna pozyskanego z lasów FSC. Sprawdzaj też deklaracje producentów, czy podczas wyrobu mebli nie używali toksycznych substancji jak np. formaldehydu.

    naturalne materiały we wnętrzach

    Projekt mieszkania zgodny z koncepcją zrównoważonego rozwoju — na co zwrócić uwagę?

    Jako architekt lub projektant wnętrz stoisz przed trudnym zadaniem. Wnętrze, które zaproponujesz swoim klientom, ma być nie tylko funkcjonalne i estetyczne. Powinno również wpisywać się w zasady zrównoważonego rozwoju. A co najważniejsze: musi odpowiadać gustom i preferencjom klienta.

    Aby aranżowane mieszkanie było spójne z założeniami ekologii, postaw na energooszczędne rozwiązania. Inteligentne systemy zarządzania energią są kluczowe w ekologicznych domach i mieszkaniach. Skorzystaj z nowoczesnych technologii, które poprawiają komfort życia i jednocześnie redukują negatywny wpływ na środowisko.

    Oświetlenie LED jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych energooszczędnych rozwiązań, które znacząco obniża koszty energii.

    Inne mechanizmy, takie jak programowalne termostaty czy baterie sanitarne z perlatorami przyczyniają się do inteligentnego zarządzania zasobami. Z doświadczenia wiemy, że klienci często chętnie zgadzają się na ich wykorzystanie, ponieważ urządzenia te są wygodne i proste w obsłudze. Co więcej, żyjemy w dobie rosnącej świadomości ekologicznej. Dla rosnącej rzeszy osób wybór energooszczędnych rozwiązań jest nie tylko uciążliwą koniecznością, ale też staje się trendy stylem życia.

    Ekologia w architekturze wnętrz: Materiały i surowce

    Świadoma selekcja materiałów ma ogromne znaczenie w projektowaniu ekologicznych wnętrz. Naturalne surowce są nie tylko estetyczne, ale też bezpieczne dla zdrowia. Co więcej, przebywanie w dobrze oświetlonych wnętrzach pełnych roślin i naturalnych materiałów ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Zajrzyj do naszego artykułu i przeczytaj, jak projektować wnętrza wspierające dobre samopoczucie.

    Naucz się projektować wnętrza w naszych kursach online

    Przykłady zastosowania drewna, kamienia i innych ekologicznych tworzyw

    Naturalne drewno niezmiennie króluje w mieszkaniach. Jego ciepło i wyjątkowa tekstura są niepowtarzalne. Kamienne blaty czy parapety, dzięki swojej trwałości, są równie pożądane. Wiklina i rattan to kolejne surowce, które rewelacyjnie komponują się z ekologiczną wizją przestrzeni.

    Jak wprowadzić naturalne elementy do aranżowanego mieszkania:

    • Drewniane podłogi z certyfikatem FSC
    • Blaty z odzyskanego kamienia
    • Wiklinowe kosze i meble rattanowe
    • Wiklinowe klosze do lamp
    • Bawełniane firanki
    • Pufy z lnianym obiciem

    Upcycling i drugi obieg — jakie są zalety dawania drugiego życia produktom?

    Innym trendem zyskującym popularność w branży wnętrzarskiej jest upcycling. W kontekście aranżacji wnętrz to proces twórczego przetwarzania nieużywanych i niepotrzebnych przedmiotów w nowe produkty.

    Przykłady upcyclingu w aranżacji wnętrz:

    • Stoliki kawowe ze starych palet
    • Fotele i sofy obite w materiały pochodzące ze starych ubrań
    • Regały z odzyskanego drewna
    • Oświetlenie wykonane ze szkła z recyclingu

    Upcycling mebli to o wiele więcej niż oszczędność zasobów.  To również sposób na nadanie wnętrzom unikalnego charakteru. Popularnością cieszą się też meble vintage. Wśród ich zalet wymienia się trwałość, wyższą jakość drewna, jak również to, że są niepowtarzalne i świadczą o dobrym guście właścicieli nieruchomości.

    styl eco w mieszkaniu

    Ekologiczne projektowanie wnętrz — konieczność czy sezonowy trend?

    Na koniec zastanówmy się, dlaczego warto zainteresować się ekologicznymi trendami w projektowaniu wnętrz. Korzyści z projektowania ekologicznych wnętrz odniesie nie tylko środowisko. Takie przestrzenie, pełne zieleni czy naturalnych materiałów wspierają dobre samopoczucie i zdrowie mieszkańców. To bardzo ważne w nowoczesnej architekturze. Dlatego promowana jest rezygnacja z toksycznych materiałów i otaczanie się naturalnymi materiałami. Ponadto, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, jak energooszczędne żarówki czy perlatory przełoży się na odczuwalne oszczędności finansowe.

    Ekologia w architekturze to nie tylko nowy trend w designie. To też odpowiedź na społeczne oczekiwania i sposób na choćby częściowe zrównoważenie zmian wywołanych działaniem człowieka.

    Autor

    Mateusz Ciećwierz Architekt, grafik 3d

    Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Założyciel serwisu CG Wisdom. Autor ponad 25 kursów z oprogramowania 3ds Max i V-ray. Fan gier, komiksów i starych samochodów.

    Przeczytaj o programie Projektowanie wnętrz na naszym blogu