Czym różni się Sketchup Pro od Sketchup Make - poradnik

Data publikacji: 13-04-2018  |  Data aktualizacji: 31-03-2020  | Autor: Kamila Jach

Czym różni się Sketchup Pro od Sketchup Make - poradnik

Jeśli stawiacie swoje pierwsze kroki w Sketchupie, to na pewno natrafiliście na dwie dostępne wersje do pobrania - Sketchup Make oraz Sketchup PRO. Czym różnią się od siebie? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Sketchup Pro jest to komercyjna wersją programu, która jest płatna , natomiast Sketchup Make jest darmowy i przeznaczony do niekomercyjnych zastosowań. To znaczy, że aby program użytkować do celów zarobkowych potrzebujemy wersji z licencją płatną. Z wersji Make możemy korzystać tylko i  wyłącznie do celów prywatnych, na których nie zarabiamy. Obecnie najnowsza licencja polska roczna programu Sketchup Pro 2018 kosztuje - 3 878,19 zł(zawiera: bezterminową licencję programu, płytę instalacyjną, podręcznik użytkownika, darmowe aktualizacje przez 1 rok) lub 3 632,19 zł (zawiera: bezterminową licencję programu, darmowe aktualizacje przez 1 rok).

Poza licencją, programy w wersjach Make i Pro różnią się też możliwościami, choć na pierwszy rzut oka tego nie zauważymy. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych różnic między tymi wersjami.

  • Wersja Pro zapewnia nam mailowe wsparcie techniczne w razie jakiś problemów z programem.
  • Jedną z najbardziej odczuwalnych różnic w wersji Make jest brak możliwości importowania plików w formatach tzw.  CADowskiech (DWG, DXF), ale także modeli 3D (DWG, DXF, FBX, OBJ, VRML, XSI).
  • Dodatkowo w darmowej wersji programu nie możemy eksportować swoich modeli do takich formatów jak: 3DS, DWG, DXF, FBX, OBJ, VRML, XSI,
  • W wersji darmowej nie mamy możliwości przygotowania dokumentacji projektowej, gdyż dodatkowy program do tworzenia dokumentacji w pakiecie do Sketchupa tzw. LayOut działa tylko na wersji PRO, w Make mamy zablokowany dostęp do niego. Co za tym idzie możliwość wydruku jest także ograniczona. Płatna licencja zapewnia nam wydruk wielostronicowy na dowolnym rozmiarze arkusza. W wersji niekomercyjnej możemy jedynie wydrukować pojedyncze widoki modelu SketchUp.
  • W przypadku modelowania 3D w wersji PRO mamy dostęp do kamery zaawansowanej.
  • W obu programach możemy oczywiście korzystać z wtyczek i  modeli z ogromnego katalogu Warehouse czy importować zdjęcia lotnicze z Google Earth. Ma on bowiem zapewnioną integrację z Google 3D Warehouse  oraz Google Earth .

Pomimo wyraźnych ograniczeń wersji darmowej Sketchupa da się spokojnie na niej pracować bez wszystkich funkcji. Modelowanie co jest największym atutem programu nie jest ograniczone. Wszelkie dodatkowe funkcje, jakie posiada wersja PRO są tak na prawdę już dodatkowe, przeznaczone do już bardziej zaawansowanych projektów. Zazwyczaj wiąże się to z  projektowaniem już pod kątem też celów zarobkowych. Dla własnego użytku można obejść się bez tych paru udogodnień płatnej wersji. Rysunki techniczne np. można tworzyć w innym programie. Natomiast kamera zaawansowana tylko ma ułatwiać nam ustawienie właściwego kadru, takie same efekty końcowe jeśli się bardziej postaramy możemy uzyskać bez jej pomocy. Polecam także nie zrażanie się jeśli na początek pozwolimy sobie pracować na wersji Make, gdyż na niej też da się stworzyć ciekawe projekt.

Czym różni się Sketchup Pro od Sketchup Make- poradnik-02

Jeśli spodobał wam się ten poradnik, to zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami online z programu Sketchup, dzięki którym opanujecie program na zaawansowanym poziomie :)

Autor

Kamila Jach

Absolwentka architektury wnętrz. Autorka wielu poradników z programu Sketchup.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!