Co to jest LayOut i do czego służy? Poradnik - Rysunki techniczne w Sketchupie

Data publikacji: 09-11-2017  |  Data aktualizacji: 31-03-2020  | Autor: Mateusz Ciećwierz

Co to jest LayOut i do czego służy? Poradnik - Rysunki techniczne w Sketchupie


Możliwe, że słyszałeś niejednokrotnie o czymś takim jak LayOut, ale nie do końca wiesz co to jest i po co tego używać? Postaramy Ci się wyjaśnić do czego służy ten program i dlaczego warto się nim zainteresować.

Dostęp do programu LayOut otrzymujesz automatycznie, gdy posiadasz wersję Pro programu Sketchup. Możliwe, że od dawna korzystasz ze Sketchupa i nawet nie zdawałeś sobie sprawy z tego, że posiadasz dodatkowo tak przydane narzędzie.

Do czego zatem służy LayOut?

LayOut umożliwia Ci tworzenia dokumentacji technicznej na podstawie modelu 3d z programu Sketchup. Możesz np. wykorzystać model 3d domu, nad którym pracujesz, aby stworzyć na jego podstawie rzut, a następnie uszczegółowić go doadtkowymi wymiarami, opisami i grafikami. Tak przygotowany arkusz możesz następnie zapisać do formatu PDF lub od razu wydrukować na żądanym arkuszu papieru. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sam sposób przygotować również przekroje oraz elewacje.

Tutorial - Sketchup - LayOut - Przygotowanie dokumentacji technicznej - 11Kurs - Sketchup + V-ray 3.4 - Wykonanie wizualizacji domu jednorodzinnego

Największa zaletą tego rozwiązania jest fakt, że jeśli dobrze przygotujemy rysunek w LayOut, to wprowadzając zmiany w modelu Sketchup nasz rysunek 2d automatycznie zostanie uaktualniony bez potrzeby poprawiania go manualnie!

Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że LayOut nadaj się głównie do wykonywania niezbyt skomplikowanych rysunków technicznych. Niemniej idealnie nada się do przedstawienia projektu domu jednorodzinnego, projektu mebli oraz niewielkiego zagospodarowania terenu. Jeśli szukacie narzędzia do wykonywania bardziej złożonych dokumentacji, będziecie musieli zainteresować się innym programem.

Jeśli chcesz  w pełni wykorzystać możliwości tego programu, zachęcamy do zapoznania się z naszym najnowszym Tutorialem Premium, gdzie krok po kroku wytłumaczymy Ci jak z niego korzystać.

Tutorial - Sketchup - LayOut - Przygotowanie dokumentacji technicznej - 10Tutorial Premium - Sketchup - LayOut - Przygotowanie dokumentacji technicznej

Autor

Mateusz Ciećwierz Architekt, grafik 3d

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Założyciel serwisu CG Wisdom. Autor ponad 25 kursów z oprogramowania 3ds Max i V-ray. Fan gier, komiksów i starych samochodów.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!