Data publikacji: 06-11-2019 | Data aktualizacji: 05-04-2023 | Autor: Adrian Szerszeń
Data publikacji: 06-11-2019 | Data aktualizacji: 05-04-2023 | Autor: Adrian Szerszeń
Konfiguracja jednostek w programie nie ma większego
znaczenia w trakcie samego rysowania. Można by stwierdzić, że jednostki nie są potrzebne, że istnieją jedynie w naszym domyśle. Jednakże są momenty, gdy odpowiednie ustawienia jednostek mają ogromne znaczenie.
Na odpowiednim ustawieniu jednostek należy skupić się między innymi w momencie eksportu danego pliku do innego programu. Trzeba uważać, żeby w obu programach były ustawione takie jednostki, w jakich rzeczywiście pracujemy. Gdy tego nie dopilnujemy, eksportowany plik przyjmie niewłaściwy rozmiar. Dla przykładu, ustawiając za jednostkę centymetry w programie AutoCad i eksportując plik do docelowego programu, gdzie ustawione jednostki to metry – rysunek po przeliczeniu z centymetrów na metry, będzie miał 100 razy mniej jednostek.
Analogicznie działa import rysunków do programu AutoCad. Najczęściej importowanymi plikami są tak zwane bloki. Bardzo często zdarza się, że importowany przez nas blok jest albo zbyt duży, albo zbyt mały. Przyczyną niewłaściwego rozmiaru importowanego rysunku są nieodpowiednio ustawione jednostki. Pojedyncze bloki najłatwiej jest po prostu adekwatnie co do proporcji jednostek przeskalować, warto jednak poświęcić krótką chwilę aby ustawić jednostki zgodnie z wykonywanym przez nas projektem.
Najłatwiejszym sposobem, aby dostać się do okna ustawień jednostek jest wpisanie w wierszu poleceń komendę „JED” (ang. „Units”). Panel wyboru jednostek znajduje się po środku tego okna. Po jego rozwinięciu wyświetli się bardzo długa lista, spośród której z pewnością znajdziemy interesującą nas pozycję. Z poziomu okna ustawień możemy również ustawić typ długości oraz typ kąta. Dla rysunków architektonicznych, budowlanych oraz o innych podobnym lub zbliżonym charakterze powinny tutaj pozostać pozycje domyślne – dla długości, typ dziesiętnych oraz dla kątów, typ stopni dziesiętnych.
W zależności od tego, jak bardzo precyzyjne chcemy by były wykonywane przez nas rysunki, jesteśmy także w stanie ustawić dokładność dla wartości długości oraz kąta. Dla przykładu jeśli ustalimy dokładność do jednego miejsca po przecinku, wtedy wszystkie wartości na obszarze roboczym będą ograniczone do tak wskazanej precyzji. Dla Linii o przykładowej długości 1,55 jednostki wartość zostanie zaokrąglona do 1,6 jednostki. Fizycznie nadal będzie to wartość 1,55, zmieni się jedynie sposób jej odczytywania.
W ustawieniach jednostek można także ustalić kierunek wzrostu
kąta. Domyślnie wzrost kąta ustawiony jest przeciwnie do kierunku ruchu
wskazówek zegara. Aby go zmienić wystarczy kliknąć w okienko „zgodnie z ruchem
wskazówek zegara”.
Mamy nadzieję, że stworzony przez poradnik wyjaśnił, jakie
znaczenie mają jednostki w programie AutoCad. Zapraszamy do aktywnego śledzenia
bloga, a jeśli macie jakieś sugestię co
do kolejnych artykułów to dajcie nam koniecznie znać w komentarzach poniżej.
Jeśli chcielibyście nauczyć się Autocada bez wychodzenia z domu, to zachęcamy do zapoznania się z Kursem - Autocad 2018 - Od podstaw dla architektów i nie tylko - 20 godzin wiedzy!
Pozdrawiamy!
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 22
Łączny czas trwania kursów: 121 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?