Autocad - Jak zmienić jednostki? Poradnik, tutorial

Data publikacji: 06-11-2019  |  Data aktualizacji: 05-04-2023  | Autor: Adrian Szerszeń

Autocad - Jak zmienić jednostki? Poradnik, tutorial


Konfiguracja jednostek w programie nie ma większego znaczenia w trakcie samego rysowania. Można by stwierdzić, że jednostki nie są potrzebne, że istnieją jedynie w naszym domyśle. Jednakże są momenty, gdy odpowiednie ustawienia jednostek mają ogromne znaczenie.

Eksport plików do innego programu

Na odpowiednim ustawieniu jednostek należy skupić się między innymi w momencie eksportu danego pliku do innego programu. Trzeba uważać, żeby w obu programach były ustawione takie jednostki, w jakich rzeczywiście pracujemy. Gdy tego nie dopilnujemy, eksportowany plik przyjmie niewłaściwy rozmiar. Dla przykładu, ustawiając za jednostkę centymetry w programie AutoCad i eksportując plik do docelowego programu, gdzie ustawione jednostki to metry – rysunek po przeliczeniu z centymetrów na metry, będzie miał 100 razy mniej jednostek.

Import plików do programu

Analogicznie działa import rysunków do programu AutoCad. Najczęściej importowanymi plikami są tak zwane bloki. Bardzo często zdarza się, że importowany przez nas blok jest albo zbyt duży, albo zbyt mały. Przyczyną niewłaściwego rozmiaru importowanego rysunku są nieodpowiednio ustawione jednostki. Pojedyncze bloki najłatwiej jest po prostu adekwatnie co do proporcji jednostek przeskalować, warto jednak poświęcić krótką chwilę aby ustawić jednostki zgodnie z wykonywanym przez nas projektem. 

Autocad - Jednostki, ich konfiguracja oraz charakterystyka  działania - Poradnik, tutorial - 03

Autocad - Jak zmienić jednostki? Panel ustawień jednostek

Najłatwiejszym sposobem, aby dostać się do okna ustawień jednostek jest wpisanie w wierszu poleceń komendę  „JED” (ang. „Units”). Panel wyboru jednostek znajduje się po środku tego okna. Po jego rozwinięciu wyświetli się bardzo długa lista, spośród której z pewnością znajdziemy interesującą nas pozycję. Z poziomu okna ustawień możemy również ustawić typ długości oraz typ kąta. Dla rysunków architektonicznych, budowlanych oraz o innych podobnym lub zbliżonym charakterze powinny tutaj pozostać pozycje domyślne – dla długości, typ dziesiętnych oraz dla kątów, typ stopni dziesiętnych.

Autocad - Jednostki, ich konfiguracja oraz charakterystyka  działania - Poradnik, tutorial - 02

W zależności od tego, jak bardzo precyzyjne chcemy by były wykonywane przez nas rysunki, jesteśmy także w stanie ustawić dokładność dla wartości długości oraz kąta. Dla przykładu jeśli ustalimy dokładność do jednego miejsca po przecinku, wtedy wszystkie wartości na obszarze roboczym będą ograniczone do tak wskazanej precyzji. Dla Linii o przykładowej długości 1,55 jednostki wartość zostanie zaokrąglona do 1,6 jednostki. Fizycznie nadal będzie to wartość 1,55, zmieni się jedynie sposób jej odczytywania.

W ustawieniach jednostek można także ustalić kierunek wzrostu kąta. Domyślnie wzrost kąta ustawiony jest przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara. Aby go zmienić wystarczy kliknąć w okienko „zgodnie z ruchem wskazówek zegara”.

Mamy nadzieję, że stworzony przez poradnik wyjaśnił, jakie znaczenie mają jednostki w programie AutoCad. Zapraszamy do aktywnego śledzenia bloga, a jeśli  macie jakieś sugestię co do kolejnych artykułów to dajcie nam koniecznie znać w komentarzach poniżej.                 

 Jeśli chcielibyście nauczyć się Autocada bez wychodzenia z domu, to zachęcamy do zapoznania się z Kursem - Autocad 2018 - Od podstaw dla architektów i nie tylko - 20 godzin wiedzy!

Pozdrawiamy!                                                         

Autor

Adrian Szerszeń Architekt, Grafik

Absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Korepetytor z pasją, przekazujący od wielu lat wiedzę z dziedziny architektury i budownictwa. Z zawodu architekt oraz założyciel 3D Studio Szerszeń.

Przeczytaj o programie Autocad na naszym blogu