Autocad - Jak zablokować i odblokować warstwę - poradnik, tutorial

Data publikacji: 14-10-2021  |  Data aktualizacji: 14-10-2021

Autocad - Jak zablokować i odblokować warstwę - poradnik, tutorial


Może się zdarzyć, że otrzymałeś od kogoś plik, na którym nie możesz edytować części elementów. Albo wyobraź sobie sytuację, kiedy w utworzonym przez siebie pliku nie chcesz przypadkowo przesunąć lub edytować elementu. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku warto znać opcję blokowania i odblokowywania warstw.

Co daje zablokowanie warstwy?

Wszystkie elementy, które znajdują się na danej warstwie pozostaną widoczne w modelu jako punkty aktywne, ale nie będzie możliwości zmiany ich geometrii tak długo, jak długo warstwa będzie zablokowana.

Żeby zablokować warstwę na górnym panelu w zakładce Home (PL - Narzędzia główne) w sekcji Layers (PL - Warstwa) klikniesz w przycisk Layer Properties (PL - Właściwości warstwy). W pojawiającym się okienku odszukaj warstwę, którą chcesz zablokować lub odblokować i kliknij w małą ikonkę kłódki. Tutaj równocześnie możesz sprawdzić status warstwy.

Autocad - Jak zablokować i odblokować warstwę - poradnik, tutorial - 01

Szara zamknięta kłódka = warstwa zablokowana = nieedytowalna

Złota otwarta kłódka = warstwa odblokowana = edytowalna

Autocad - Jak zablokować i odblokować warstwę - poradnik, tutorial - 02

Możesz także w górnym panelu w sekcji Layers (PL - Warstwy) wybrać ikonkę, która odpowiada za blokowanie i odblokowywanie warstw. Po kliknięciu odpowiedniej funkcji musisz kliknąć w element na rysunku, który znajduje się na warstwie, którą chcesz zablokować lub odblokować.

Chcesz lepiej poznać ten program? Sprawdź nasz kurs online - Autocad i naucz się go bez wychodzenia z domu :)


Przeczytaj o programie Autocad na naszym blogu