Autocad - Bloki - Co to jest i kiedy się przydają? Poradnik

Data publikacji: 30-06-2018  |  Data aktualizacji: 05-04-2023  | Autor: Adrian Szerszeń

Autocad - Bloki - Co to jest i kiedy się przydają? Poradnik

Blok w  programie AutoCad, to rodzaj obiektu, który niczym złoty środek  bardzo często może ułatwić nam projektowanie i  pozwolić na zaoszczędzenie dużej ilości czasu. W zależności od stopnia skomplikowania jest to obiekt złożony z większej lub mniejszej ilości elementów, tworzących jedną całość, którą sami możemy zdefiniować. Tymi elementami może być wszystko, w zależności od naszych potrzeb, na przykład rysunek drzwi, co jest jedną z najczęstszych praktyk w tworzeniu bloków.

Autocad - Bloki - Co to jest i kiedy się przydają? Poradnik - 02

W przypadku gdy projektujemy elewacje jakiegoś dużego obiektu na którym znajdują się powtarzalne okna, warto by były one zapisane w postaci bloku. Ułatwi to nam ewentualne wprowadzanie zmian, np. gdy na oknach miałyby pojawić się dodatkowe szprosy.  Wystarczy uruchomić specjalny edytor bloków dla poszczególnego rodzaju okna i wprowadzić potrzebną zmianę, a  będzie ona widoczna w każdym oknie przypisanym do tego bloku.

Autocad - Bloki - Co to jest i kiedy się przydają? Poradnik - 03Do edytora możemy przejść wpisując w wierszu poleceń komendę _bedit, a następnie wybierając interesujący nas blok z listy,

Autocad - Bloki - Co to jest i kiedy się przydają? Poradnik - 04Następnie wprowadzamy interesujące nas zmiany (poz. nr 1), zapisujemy rysunek (poz. nr 2) i opuszczamy edytor (poz. nr 3).

Autocad - Bloki - Co to jest i kiedy się przydają? Poradnik - 05Po opuszczeniu edytora wprowadzone przez nas zmiany widoczne są we wszystkich oknach edytowanego przez nas bloku. Na tym przykładzie można stwierdzić, że bloki są dedykowane głównie dla obiektów powtarzalnych, a największą ich zaletą jest możliwość edycji wielu obiektów jednocześnie za pomocą przypisanego do nich jednego rysunku.

Rodzaje bloków w Autocadzie

Wyróżniamy bloki zwykłe, które możemy edytować jedynie w edytorze bloków, oraz bloki dynamiczne, które możemy edytować także poza edytorem, ale jedynie w ściśle określony przez nas sposób. Takim blokom przypisywane są atrybuty, względem którym możemy nimi manipulować. Na przykład możemy przygotować blok drzwi w  których , gdy skorzystamy z możliwości  poszerzenia ich skrzydła, zostanie ono również odpowiednio przeskalowane. A więc umiejętne przygotowanie bloku dynamicznego sprawia, że rysunki same potrafią dostosować się do swoich nowych wymiarów, według ustalonej przez nas specyfiki.

Autocad - Bloki - Co to jest i kiedy się przydają? Poradnik - 06

W postaci bloków zapisuje się również tak zwane gotowce. Mogą to być na przykład rysunki mebli, urządzeń sanitarnych, roślinności, ludzi a nawet samochodów. Dużo łatwiej gdy rysunek złożony z wielu elementów jest czytany jako jeden obiekt, gdyż możemy być wtedy pewni, że pozostanie on w jednym kawałku. Z pewnością każdemu, kto pracował w  AutoCadzie zdarzało się znajdować jakieś linie, punkty, czy też łuki nieznanego pochodzenia. Tak się dzieje gdy musimy selekcjonować każdy element oddzielne przy zaznaczaniu, gdy chcemy coś na przykład przenieść i czasami nie w sposób czegoś nie pominąć. Zapis w formie bloku oferuje nam jedno kliknięcie i  gwarancję, że nic się nigdzie nie zgubi.

Gdzie szukać bloków do Autocada?

Obecnie najpopularniejszą i jedną z największych bibliotek darmowych bloków jest strona internetowa oferująca bardzo znaną nakładkę do AutoCada - Aplus. Link do strony: https://cadaplus.com/blocks.php?lang=pl.

Innym równie ciekawym źródłem gotowych bloków jest strona internetowa https://cad-block.com/. Niestety nie wszystkie bloki są tutaj darmowe, ale w zamian dostajemy rysunki na bardzo wysokim poziomie.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi kursami online z Autocada o różnych stopniach zaawansowania :)

Autor

Adrian Szerszeń Architekt, Grafik

Absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Korepetytor z pasją, przekazujący od wielu lat wiedzę z dziedziny architektury i budownictwa. Z zawodu architekt oraz założyciel 3D Studio Szerszeń.

Przeczytaj o programie Autocad na naszym blogu