Data publikacji: 30-06-2018 | Data aktualizacji: 05-04-2023 | Autor: Adrian Szerszeń
Data publikacji: 30-06-2018 | Data aktualizacji: 05-04-2023 | Autor: Adrian Szerszeń
Blok w programie AutoCad, to rodzaj obiektu, który niczym złoty środek bardzo często może ułatwić nam projektowanie i pozwolić na zaoszczędzenie dużej ilości czasu. W zależności od stopnia skomplikowania jest to obiekt złożony z większej lub mniejszej ilości elementów, tworzących jedną całość, którą sami możemy zdefiniować. Tymi elementami może być wszystko, w zależności od naszych potrzeb, na przykład rysunek drzwi, co jest jedną z najczęstszych praktyk w tworzeniu bloków.
W przypadku gdy projektujemy elewacje jakiegoś dużego obiektu na którym znajdują się powtarzalne okna, warto by były one zapisane w postaci bloku. Ułatwi to nam ewentualne wprowadzanie zmian, np. gdy na oknach miałyby pojawić się dodatkowe szprosy. Wystarczy uruchomić specjalny edytor bloków dla poszczególnego rodzaju okna i wprowadzić potrzebną zmianę, a będzie ona widoczna w każdym oknie przypisanym do tego bloku.
Do edytora możemy przejść wpisując w wierszu poleceń komendę _bedit, a następnie wybierając interesujący nas blok z listy,
Następnie wprowadzamy interesujące nas zmiany (poz. nr 1), zapisujemy rysunek (poz. nr 2) i opuszczamy edytor (poz. nr 3).
Po opuszczeniu edytora wprowadzone przez nas zmiany widoczne są we wszystkich oknach edytowanego przez nas bloku. Na tym przykładzie można stwierdzić, że bloki są dedykowane głównie dla obiektów powtarzalnych, a największą ich zaletą jest możliwość edycji wielu obiektów jednocześnie za pomocą przypisanego do nich jednego rysunku.
Wyróżniamy bloki zwykłe, które możemy edytować jedynie w edytorze bloków, oraz bloki dynamiczne, które możemy edytować także poza edytorem, ale jedynie w ściśle określony przez nas sposób. Takim blokom przypisywane są atrybuty, względem którym możemy nimi manipulować. Na przykład możemy przygotować blok drzwi w których , gdy skorzystamy z możliwości poszerzenia ich skrzydła, zostanie ono również odpowiednio przeskalowane. A więc umiejętne przygotowanie bloku dynamicznego sprawia, że rysunki same potrafią dostosować się do swoich nowych wymiarów, według ustalonej przez nas specyfiki.
W postaci bloków zapisuje się również tak zwane gotowce. Mogą to być na przykład rysunki mebli, urządzeń sanitarnych, roślinności, ludzi a nawet samochodów. Dużo łatwiej gdy rysunek złożony z wielu elementów jest czytany jako jeden obiekt, gdyż możemy być wtedy pewni, że pozostanie on w jednym kawałku. Z pewnością każdemu, kto pracował w AutoCadzie zdarzało się znajdować jakieś linie, punkty, czy też łuki nieznanego pochodzenia. Tak się dzieje gdy musimy selekcjonować każdy element oddzielne przy zaznaczaniu, gdy chcemy coś na przykład przenieść i czasami nie w sposób czegoś nie pominąć. Zapis w formie bloku oferuje nam jedno kliknięcie i gwarancję, że nic się nigdzie nie zgubi.
Obecnie najpopularniejszą i jedną z największych bibliotek darmowych bloków jest strona internetowa oferująca bardzo znaną nakładkę do AutoCada - Aplus. Link do strony: https://cadaplus.com/blocks.php?lang=pl.
Innym równie ciekawym źródłem gotowych bloków jest strona internetowa https://cad-block.com/. Niestety nie wszystkie bloki są tutaj darmowe, ale w zamian dostajemy rysunki na bardzo wysokim poziomie.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi kursami online z Autocada o różnych stopniach zaawansowania :)
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 24
Łączny czas trwania kursów: 131 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?