Data publikacji: 09-03-2019 | Data aktualizacji: 22-11-2023 | Autorka: Magdalena Jacewicz
Data publikacji: 09-03-2019 | Data aktualizacji: 22-11-2023 | Autorka: Magdalena Jacewicz
Program
Artlantis oferuje nam możliwość wyrenderowania jedynie fragmentu wizualizacji
przygotowanej sceny. Wyobraźcie sobie sytuację, gdy ustawiliście widok sceny i
uruchomiliście render. Po jakimś czasie zauważyliście, że jeden z przedmiotów
lewituje. Zdruzgotani koniecznością uruchomienia renderowania od nowa, wyłączacie scenę, która była już praktycznie gotowa. Ostatni raz! Bo właśnie w
takich sytuacjach przyda Wam się znajomość opcji renderowania wybranego
fragmentu wizualizacji. Jeśli chcecie
dowiedzieć się, jak to zrobić, przeczytajcie ten poradnik.
Renderowanie fragmentu gotowej sceny jest bardzo proste. W oknie programu wystarczy wyszukać ikonę , znajdującą się w górnym, prawym rogu.
Po kliknięciu ikony podświetli się ona na pomarańczowo. Kursor myszki zmieni swój wygląd a obok niego pojawi się ikona aktywnego renderowania fragmentu wizualizacji. Dodatkowo, na ekranie pojawią się czerwone linie określające zakres renderu.
Wybieramy interesującą nas część sceny, którą chcemy zwizualizować i poprzez zwolnienie lewego przycisku myszki automatycznie przechodzimy do okna Renderowania wycięcia.
Parametry renderowania w oknie możemy dowolnie modyfikować lub pozostawić bez zmian. Aby rozpocząć renderowanie fragmentu wizualizacji, który określiliśmy, klikamy przycisk "ok". Jeśli chcemy zmienić nazwę naszego pliku bądź jego lokalizację, możemy aktywować opcję "zapisz wycięcie", która umożliwi nam dokonanie tego typu zmian.
Następnie otwiera się okno renderowania wycięcia, w którym możemy obserwować postęp tworzenia się wizualizacji wykadrowanego fragmentu sceny.
Po skończeniu renderowania odszukujemy plik w folderze. Nasz wykadrowany fragment ujęcia ma rozmiar dostosowany do rozmiarów wizualizacji całej sceny, dzięki czemu z łatwością dopasujemy go do obrazu bez konieczności skalowania.
W dowolnym programie do obróbki zdjęć, na przykład w Adobe Photoshop, nakładamy fragment poprawionej wizualizacji na jej całość a następnie możemy przystąpić do postprodukcji ujęcia.
Mamy nadzieję, że ten poradnik pokazał Wam, w jaki sposób możecie naprawić ewentualne błędy w renderach, w programie Artlantis, bez konieczności tworzenia całej wizualizacji od nowa. Ta opcja z pewnością pozwoli Wam zaoszczędzić trochę czasu w podobnych przypadkach :) Jeśli nadal chcecie zgłębiać swoją wiedzę to polecamy nasze kursy online z programu Artlantis.
Pozdrawiamy! :)
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 23
Łączny czas trwania kursów: 128 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?