Data publikacji: 12-12-2018 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Magdalena Jacewicz
Data publikacji: 12-12-2018 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Magdalena Jacewicz
Artlantis
posiada ciekawą funkcję, dzięki której możecie podkręcić efekt finalny
generowanych wizualizacji i sprawić, by stały się one bardziej
fotorealistyczne. Poznajcie Głębię Ostrości.
Czym jest głębia ostrości w Artlantisie?
Głębia ostrości pozwala na dodanie bardziej realistycznego wyglądu wizualizacji. Opcja ta szczególnie jest polecana przy tworzeniu ujęć przedmiotów znajdujących się blisko kamery. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy skupić ostrość na przedmiocie znajdującym się tuż przed obiektywem lub takim, który znajduje się w znacznej odległości od kamery. Pozostałe modele w scenie zostają rozmyte a wizualizacja nabiera fotorealistycznej głębi.
Jak ustawić głębię ostrości w Artlantisie?
Otwórzmy wybrany projekt w programie Artlantis. Dzięki oknie widoku 2D ustawmy kamerę tak, jak chcielibyśmy, żeby wyglądała nasza wizualizacja. Następnie przejdźmy do zakładki Perspektywy i kliknijmy kolorową ikonę znajdującą się z prawej strony.
Po jej uruchomieniu w oknie programu pojawi się kolejne okno z dodatkowymi opcjami, wśród których znajduję się polecenie Głębia ostrości.
Następnie zaznaczamy pole głębi ostrości aby aktywować funkcję. Obok znajduje się suwak, dzięki któremu możemy określić wielkość rozmycia. Ikona płaszczyzny ogniskowej pozwala nam wskazać w oknie podglądu obszar na wizualizacji, który ma pozostać wyostrzony. Pozostałe płaszczyzny zostają rozmazane nadając zdjęciu odpowiednią głębię.
Intensywność rozmycia, którą zmieniamy suwakiem, jest widoczna w oknie podglądu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możemy na bieżąco dostosowywać ostrość głębi do własnych potrzeb. Niestety podczas renderowania wizualizacji głębia ostrości nie jest widoczna i pojawia się w ujęciu dopiero po całkowitym wyrenderowaniu sceny przez program.
Poniżej znajdują się trzy przykłady wizualizacji z różnymi wariantami głębi ostrości:
Jak Wam się podobają wizualizacje wzbogacone o głębię ostrości? Dajcie nam znać w komentarzach! :)
Jeśli chcecie poznać tajniki programu, zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami online z Artlantisa. Pozostałe poradniki znajdziecie na blogu w zakładce Artlantis.
Pozdrawiam! :)
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 24
Łączny czas trwania kursów: 131 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?