Archicad - Jakie pliki otwiera - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 08-05-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Jakie pliki otwiera - Tutorial, poradnik

 

Archicad jako program, który jest zdecydowanie wielofunkcyjny i ma możliwość otwierania dużej ilości różnorodnych plików. 

Przede wszystkim mamy możliwość uruchomienia plików, które są dedykowane dla Archicada, czyli .pln. W trakcie projektowania program automatycznie będzie zapisywać nam również plik .bpn, czyli do każdego naszego projektu będziemy mieć dwa pliki, mała podpowiedź - nie usuwajcie go! Być może okaże się, że spotka Was jakikolwiek błąd systemu lub awaria sieci energetycznej i nie będziecie mieli możliwości odzyskania swojej pracy.

Ważnym plikiem, który będziemy mogli zapisywać jak i otwierać jest plik Archiwalny Archicada. Jeżeli mamy problem z kompatybilnością wersji programów, czyli ktoś ma zupełnie inną wersję Archicada niż my to rozszerzenie .pla pozwoli nam wymieniać się między sobą plikami. Zaletą tego też rozszerzenia jest możliwość automatycznego załączenia biblioteki danej wersji programu i tym samym nie będzie problemów z  wyświetlaniem tak podstawowych elementów jak okna czy drzwi. Ale pamiętajcie o tym, że w przypadku wersji, w których niektóre opcje bardzo się zmieniły czyli np. schody w Archicadzie 21, to niestety nie będziemy mogli korzystać z tych opcji a schody automatycznie zamienią się nam na obiekt.

Najpopularniejszym rozszerzeniem w przypadku programów do projektowania jest zdecydowanie format .dwg.dxf – Archicad je zdecydowanie otwiera.

Jeżeli pracujecie w 3D i np. macie możliwość współpracy z  konstruktorami, którzy również projektują w 3D to macie możliwość otwierania plików .ifc, które są uniwersalne i dużo programów je odczytuje.

Archicad otwiera też szereg plików graficznych tj. .bmp, .jpg, .png, .gif , które można zaczytać jako część projektu np. rysunek szczegółowy jakiegoś urządzenia.

Jeżeli mamy też do dyspozycji rysunki w formacie .pdf to możemy też dodać taki plik do naszego projektu poprzez opcje Plik -> Pliki zewnętrzne -> Wstaw rysunek zewnętrzny. Ważną informacją jest to, że nie będziemy mogli użyć tego narzędzia jeżeli korzystacie z wersji Archicada – START Edition.

Jeżeli szukacie możliwości dodania nowych modeli do Waszego projektu to jak najbardziej jest taka możliwość. Mamy do dyspozycji pliki w  roszerzeniu .gsm, .gdl – dedykowane dla Archicada. Ale również mamy do wyboru pliki typu .skp oraz .3ds. Jak dodać modele do projektu macie opisane krok po kroku w poradniku "Archicad - Jak dodać obiekt".

Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Wam rozszerzenia jakie może otwierać Archicad, a jeżeli chcielibyście się dowiedzieć czegoś więcej na temat programu zapraszamy do zapoznania się z kursami Archicada jakie znajdują się na stronie.

Pozdrawiam! :)

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu